Wystawa IPN – Po tej samej stronie muru |
|
Wystawa. 25 lat gdyńskiej "Solidarności"
Prezydent Wojciech Szczurek, wiceprezes IPN Janusz Krupski oraz Ryszard Dubiela, wiceprzewodniczący gdańskiej „Solidarności” otworzyli 19 lipca wystawę plenerową „Murales”. W ten sposób Gdynia oficjalnie rozpoczęła obchody 25. rocznicy powstania „Solidarności”. Więcej i kilka zdjęć z otwarcia wystawy…>>
„Solidarność” w oczach dzieci
Podsumowanie wyników konkursu plastycznego „Historia Solidarności w oczach dzieci i młodzieży” odbyło się 21 czerwca w Miejskim Domu Kultury w Pruszczu Gdańskim. Z ponad 600 prac, które nadesłały na konkurs przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja z terenu powiatu gdańskiego wyłoniono laureatów. Nagrodzone prace były eksponowane na wystawie, którą można oglądać w MDK. Nagrody wręczali Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” oraz Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego. Wejdź aby zobaczyć wyniki i nagrodzone prace.
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO Z OKAZJI XXV ROCZNICY POWSTANIA NSZZ „SOLIDARNOŚĆ".
W konkursie powiatu gdańskiego „Historia Solidarności w oczach dzieci i młodzieży” zgłoszono 610 prac.
W grupie wiekowej przedszkola i „zerówki”
I miejsce – Piotr Danielczyk, Przedszkole w Pszczółkach – opiekun Wiesława Danielczyk
II miejsce – Ola Jatczak, Przedszkole w Pszczółkach – opiekun Elżbieta Jankowska
III miejsce – Julia Pastuszka, Przedszkole nr 3 Pruszcz Gdański – opiekun Bernadeta Tylża
wyróżnienie – Maciej Derkacz, Przedszkole nr 3 Pruszcz Gdański – opiekun Bernadeta Tylża
W grupie wiekowej klasy I — III
I miejsce
II miejsce
III miejsce wyróżnienie wyróżnienie wyróżnienie
- Jakub Lewańczyk, S.P. w Trąbkach Wielkich – opiekun Monika Rysiewicz
- Aneta Butkiewicz, S.P. w Trąbkach Wielkich – opiekun Monika Rysiewicz
- Kamil Witkowski, S.P. w Trąbkach Wielkich – opiekun Ewa Wojtas
- Marta Ossowska, S.P. w Trąbkach Wielkich – opiekun Monika Rysiewicz
- Michał Szczęsny, S.P. w Trąbkach Wielkich – opiekun Ewa Wojtas
- Barbara Zięba, Zespół szkół w Kolbudach – opiekun Anna Lasota
I miejsce – Ewa Lipa, S.P. w Trąbkach Wielkich – opiekun Monika Rysiewicz
II miejsce – Anna Marciniak, S.P. w Trąbkach Wielkich – opiekun Monika Rysiewicz
III miejsce – Monika Wolska, S.P. w Trąbkach Wielkich – opiekun Monika Rysiewicz
wyróżnienie – Sara Zięba, Z.K.P. i G. w Kolbudach – opiekun Piotr Busko
W grupie wiekowej gimnazjum
I miejsce – Karolina Biernacka, Z. S. O. nr l Pruszcz Gdański – opiekun Jolanta Doroszuk
II miejsce – Aleksandra Klawa, Gimnazjum Cedry Wielkie – opiekun Małgorzata Czarnowska-Słomka
III miejsce – Anna Jaszewska, Gimnazjum Trąbki Wielkie – opiekun Ewa Wójcik
wyróżnienie – Natalia Winiarska, Z.K.P. i G. Kolbudy – opiekun Anna Artemiuk-Zięba
wyróżnienie – Marcelina Lipska, Z.K.P. i G. Kolbudy – opiekun Anna Artemiuk-Zięba
wyróżnienie – Katarzyna Kamińska, Gimnazjum Cedry Wielkie – opiekun Małgorzata Czarnowska-Słomka
Jury pracowało w składzie: Barbara Wiktor – przewodnicząca, Krystyna Drewing, Ludwik Jakubek.

17 czerwca do Szymbarku na zaproszenie Komisji Międzyzakładowej NSZZ “Solidarność” i Zarządu Radmoru SA przybyło około 450 pracowników zakładu, przede wszystkim członków związku, ale nie tylko. W imprezie wzięli udział również przedstawiciele zarządu firmy, z dyrektorem naczelnym Andrzejem Synowieckim, przewodniczący Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla i wiceprzewodniczący Ryszard Dubiela, reprezentanci zaprzyjaźnionych komisji nie tylko z regionu gdańskiego.
Święto radmorowskiej “Solidarności” rozpoczęła msza św. odprawiona przez księdza Tomasza Koszałko, byłego pracownika Radmoru. Niektórzy mówią, że to dzięki modlitwie pięciu księży, którzy zanim wstąpili w stan kapłański, pracowali w Radmorze, firmie udało się przetrwać trudne chwile transformacji. Wszystkich przybyłych przywitał przewodniczący radmorowskiej “Solidarności” Edward Zbucki.
Po mszy pracownicy Radmoru wraz z dyrekcją udali się na dworzec PKP, gdzie podstawiono specjalne zamówiony pociąg, udekorowany flagami “Solidarności” i symbolami 25–lecia Związku. W Wieżycy na gości czekało 25 wozów drabiniastych, które dowiozły ich do Szymbarku.
Program festynu był bardzo bogaty – zaczęło się od występów kaszubskiego zespołu dziecięcego, później były konkursy, pieczenie chleba, rozgrywki sportowe oraz tańce w rytm kaszubskiej muzyki. Również uczestnicy festynu nie mogli narzekać na jedzenie. Po przepysznej grochówce, chlebie ze smalcem i kiszonych ogórkach, można było skosztować kiełbas i karkówki z grila, aż wreszcie wniesiono pieczone prosię i strusia. Uczestnicy festynu świetnie bawili się do późnych godzin wieczornych.

Dla członków NSZZ „Solidarność" po okazaniu legitymacji związkowej koszt biletu wynosi symboliczną złotówkę.
Znajdują się na niej dzieła i plakaty powstałe w latach 1980-81, inspirowane powstaniem i działalnością „Solidarności", twórczość z okresu stanu wojennego, pokazywana głównie w przykościelnych galeriach a także komentarze artystyczne do obecnej rzeczywistości. Ekspozycję zatytułowaną „Pamięć i uczestnictwo. Artystyczny komentarz do polskiej rzeczywistości lat 1980-2005" można oglądać do 25 września br. Patronat nad wystawą objął Komitet Koordynacyjny Obchodów 25-lecia Podpisania Porozumień Sierpniowych i Powstania NSZZ „Solidarność".
Obradująca w dniach 14-15 czerwca br. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność" skrytykowała projekty ustanowienia odznaczenia „Solidarności". Związkowcy zaapelowali za to do parlamentarzystów o zajęcie się złożonym rok temu projektem ustanowienia 31 sierpnia Dniem Solidarności i Wolności.
Przypomniano, że apel o ustanowienie święta, które nie musi być wcale dniem wolnym od pracy podpisany został przez przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność" oraz prezydenta Gdańska i marszałka województwa pomorskiego.
- Nadanie temu dniu charakteru święta państwowego byłoby najlepszym wyrazem uznania Parlamentu RP dla wszystkich, którzy wnieśli istotny wkład w zwycięstwo Solidarności i historyczne przemiany, którym Polska – i nie tylko – tak wiele zawdzięcza. Wpisałoby to wydarzenia sprzed 25 lat na stałe w pamięć rodaków – piszą członkowie KK w wydanym stanowisku.
Podkreślono w nim jednocześnie, że nie jest konieczne ustanawianie specjalnych odznaczeń „Solidarności", gdyż Rzeczpospolita Polska dysponuje odpowiednimi odznaczeniami państwowymi, którymi może uhonorować zasłużonych obywateli. Wyróżnianie wybranych osób i wartościowanie ich zasług sprzeczne jest zaś z samą idą solidarności. Komisja Krajowa zwróciła się do prezydenta o wycofanie z Sejmu projektu ustawy o ustanowieniu Krzyża „Solidarności".
Związkowcy zwrócili uwagę, że nazwa „Solidarność" i jej znak graficzny podlegają ochronie prawnej, a ich wykorzystywanie wymaga zgody Komisji Krajowej „S". Autorzy projektu nie zwrócili się do statutowych władz Związku o wyrażenie takiej zgody. Projekt ustawy zakłada też udział władz NSZZ „Solidarność" w procedurze typowania osób, którym Krzyż miałby być przyznawany. Autorzy projektu nie konsultowali ze statutowymi władzami Związku jej woli uczestniczenia w tej procedurze.
KK zaapelowała do wszystkich, którzy w okresie PRL mogli być obiektem zainteresowania Służby Bezpieczeństwa, o skorzystanie z możliwości stworzonej w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej i wystąpienie z wnioskiem do IPN w celu sprawdzenia, czy w zasobach archiwalnych istnieją dotyczące ich materiały. Powinni oni identyfikować zawarte w dokumentach IPN nazwiska pracowników i współpracowników SB oraz przekazywanie tych udokumentowanych informacji do Zarządów Regionów „S". Dzięki temu mogłyby powstawać ogólnodostępne banki danych dotyczących agentów PRL.
Zaapelowano do członków i sympatyków Związku o wzięcie udziału w uroczystościach z okazji 25 rocznicy powstania „Solidarności", które odbędą się 31 sierpnia 2005 roku na Placu Solidarności w Gdańsku. „Będzie to manifestacją naszego przywiązania do ideałów Sierpnia 1980 roku i świadectwem trwania przy nich" – piszą członkowie KK „S".
Akademię z okazji 25-lecia „Solidarności” pod hasłem „Dziękujemy za tamte dni – pełne nadziei…” zorganizowali 15 czerwca br. uczniowie w Zespole Szkół Zawodowych nr 7 w Gdańsku.
Przy akompaniamencie piosenek strajkowych z Sierpnia 1980 roku, utworów Jacka Kaczmarskiego i Jana Pietrzaka recytowano poezję strajkową, wiersze związane tematycznie z „Solidarnością”, także poezję tworzoną przez internowanych w stanie wojennym. Na ekran rzutowano archiwalne zdjęcia sprzed 25 lat ze Stoczni Gdańskiej.
Ignacy Sadko, dyrektor szkoły podkreśla, że co roku rocznica powstania „Solidarności” jest świętowana w szkole, w tym roku zaś ma to szczególny charakter. – To głównie za sprawą pani Marii Kleina, zastępcy dyrektora, członkini NSZZ „Solidarność” – podkreśla dyrektor.

Zrozumieć zło, czynić dobrze

Książka „Wspólnym wysiłkiem” zawiera rysunki z różnych lat, znajdziemy tam m.in. prace stworzone specjalnie z okazji obchodów ćwierćwiecza „Solidarności”. Pozycja nie będzie sprzedawana. Otrzymają ją uczestnicy uroczystego Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, który odbędzie się 30 sierpnia 2005 r. w Hali Olivia.
Autor, jak sam twierdzi, z „Solidarnością” był związany od samego początku, bo bliska mu była jej idea. Spytany o efekt, jaki chciałby osiągnąć za pomocą swoich publikacji, odpowiada:
– Chciałbym, żeby ludzie zrozumieli zło, z zaczęli czynić dobrze.
Aby wytykanie zła okazało się skuteczne, musi być ono, zdaniem Zbigniewa Jujki, czynnością stale się powtarzającą. Najlepiej, kiedy publikuje się w jednym miejscu, w tej samej gazecie, wtedy siła oddziaływania wzrasta, a przekaz może być skuteczny.
Mimo deklarowanej neutralności Zbigniew Jujka przyznaje, że ludzie podchodzą do jego rysunków satyrycznych bardzo emocjonalnie. Zdarzało się, że rysując nie miał nikogo konkretnego na myśli, a jednak znajdował się ktoś, kto przychodził się tłumaczyć. Za rysunek wzbudzający największe emocje, uznaje autor „Zaplutego karła reakcji”.

– Ruch „Solidarności” wpisał się w historię Polski. Walczył pokojowo nie przeciwko komuś, ale po to by pewne wartości wprowadzić do polskiego życia społecznego – mówił arcybiskup gdański Tadeusz Gocłowski, który koncelebrował mszę św.
Dostojną oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją Marcina Tomczaka. Po mszy związkowcy spotkali się na pikniku na stadionie uniwersyteckim przy ulicy Wita Stwosza w Gdańsku.

Uroczystego otwarcia dokonali wiceprzewodniczący „Solidarności” Jerzy Langer oraz burmistrz Kościerzyny Zdzisław Czucha. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na plac Jana Pawła II, gdzie mszę św. z okazji Dnia Patronki Miasta koncelebrował ksiądz biskup Jan Bernard Szlaga. Poświęcił on również tablicę poświeconą NSZZ „Solidarność”. Uroczystości w Kościerzynie współorganizowane były przez Oddział Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Kościerzynie oraz władze samorzadowe.

Pojedynki rozgrywano w kategoriach chłopców i dziewcząt, ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Za pierwsze miejsce nagrodami były rowery. Zdobywcy drugich miejsc otrzymali radiomagnetofony z CD, trzecich – discmany. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i kryształowe statuetki. Najlepsze szkoły natomiast dostały stoły do gry w tenisa stołowego.
Wśród sponsorów i fundatorów nagród znaleźli się: Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Starostwo Powiatu Starogadzkiego, Fabryka Mebli Okrętowych Famos, Gmina Miejska Starogard Gd., Gmina Zblewo, Gmina Czarna Woda, Gmina Lubichowo, Gmina Wiejska Starogadr Gd., Arkadiusz Banach, Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Fabryce Mebli Okrętowych Famos, Zakład Gastronomiczno-Handlowy Galedo, Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim.
Klasyfikacja:
Dziewczęta, szkoły podstawowe:
I. Karolina Kirszestein (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Starogardzie Gd)
II. Krystyna Tubaja ((Publiczna Szk. Podst. w Dąbrówce)
III Paulina Kirszenstein ((Publiczna Szk. Podst. nr 3 w Starogardzie Gd.)
IV Agata Kruszewska (Zespół Szkół Publicznych w Kleszczewie)
V Anna Rączkowska (Publiczna Szk. Podst. nr 1 w Starogardzie Gd.)
VI Natalia Najda (Publiczna Szk. Podst. w Mirotkach)
VII Karolina Makuła ((Publiczna Szk. Podst. w Dąbrówce)
VIII Karolina Makurat (Zespół Szkół Publicznych w Kleszczewie)
I. Filip Skóra (Zespół Szkół Publicznych w Skarzewach)
II. Mateusz Engler (Zespół Szkół Publicznych w Skarzewach)
III Paweł Kołtuński (Zespół Szkół Publicznych w Skórczu)
IV. Rafał Ostrowski (Publiczna Szk. Podst. nr 1 w Starogardzie Gd.)
V. Mateusz Berka (Publiczna Szk. Podst. nr 1 w Starogardzie Gd.)
VI. Maciej Woźniak (Zespół Szkół Publicznych w Kleszczewie)
VII. Cezary Sobociński (Publiczna Szk. Podst. w Mirotkach)
VIII Paweł Jarczyk ((Publiczna Szk. Podst. w Dąbrówce)
Najlepsza szkoła: Zespół Szkół Publicznych w Skarszewach
I. Izabela Rudnicka (Publiczne Gimnazjum w Czarnej Wodzie)
II Sandra Kramek (Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gd.)
III Dorota Kopeć (Zespół Szkół Publicznych w Kleszczewie)
IV Marta Kątnik (Zespół Szkół Publicznych w Starogardzie Gd.)
V Elżbieta Balicka (Zespół Szkół Publicznych w Kleszczewie)
VI Patrycja Latoszewska (Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gd.)
VII Barbara Majkowska (Publiczne Gimnazjum w Czarnej Wodzie)
VIII Martyna Długozima (Zespół Szkół Publicznych w Bobowie)
I Dawid Sommenfeld (Publiczne Gimnazjum w Skarszewach)
II Piort Andrearczyk (Publiczne Gimnazjum w Pączewie)
III Mateusz Malinowski (Zespół Szkół Publicznych w Skórczu)
IV Krystian Szulist (Zespół Szkół Publicznych w Skórczu)
V Adam Roman (Zespół Szkół Publicznych w Czarnej Wodzie)
VI Adam Michniacki (Publiczne Gimnazjum nr 1 w Starogardzie Gd.)
VII Jakub Prabucki (Publiczne Gimnazjum w Pogódkach)
VIII Błażej Plata (Publiczne Gimnazjum nr 1 w Starogardzie Gd.)
Najlepsza szkoła: Zespół Szkół Publicznych w Czarnej Wodzie
I Barbara Szpadlik (Zespół Szkół Skórzanych i Ogólnokształcących w Starogardzie Gd.)
II Anna Niklewska (Zespół Szkół Skórzanych i Ogólnokształcących w Starogardzie Gd.)
III Magdalena Jaśkowska (Zespół Szkół Agrobiznesu w Skórczu)
IV Jolanta Jastrzębowska (Zespół Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gd.)
V Anna Andrearczyk (Zespół Szkół Agrobiznesu w Skórczu)
VI Katarzyna Gierszewska (Zespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gd.)
VIIMagdalena Cherek (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnej Wodzie)
VIII Natalia Stosik (Zespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gd.)
I Tomasz Jankowski (Zespół Szkół Gosp. Żywnościowej w Smętowie)
II Bartosz Ciechowski (Zespół Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gd.)
III Sławomir Kowalewski (Zespół Szkół Agrobiznesu w Skórczu)
IV Karol Rogaczewski (Zespół Szkół Gosp. Żywnościowej w Smętowie)
V Wojciech Jędrzejewski (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Owidzu)
VI Karol Jędrzejewski (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Owidzu)
VII Michał Szarmach (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Starogardzie Gd.)
VIII Łukasz Cherek (Zespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gd.)
Najlepsza szkoła: Zespół Szkół Skórzanych i Ogólnokształcących w Starogardzie Gd.
Mszę św. w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja a jednocześnie święto Najświętszej Marii Panny Królowej Polski odprawiono na rynku w Starogardzie Gdańskim. Biskup diecezji pelplińskiej Jan Bernard Szlaga, koncelebrujący mszę św. podkreślał nowoczesny charakter tej ustawy zasadniczej, drugiej tego typu na świecie. – Był to przejaw ducha solidarności narodu – mówił biskup.
Uroczystość znalazła się w programie obchodów 25 rocznicy rocznicy powstania „Solidarności”. Zdzisław Czapski, kierownik oddziału starogardzkiego Zarządu Regionu Gdańskiego „S” mówił przed mszą o misji „Solidarności” polegającej na obronie praw pracowników. Biskup podkreślał w homilii, że „Solidarność” to wspólnota. Ten program „S” odbija się w samym symbolu związku, w którym litery tworzą jedność. – Dziękujmy Bogu za „Solidarność”, która obaliła mury, zmieniła oblicze Europy, wpłynęła na losy Polski. Jednak o to wyjątkowe dobro, jakim jest „Solidarność” trzeba dbać – mówił duszpasterz.
Przed mszą złożono wieńce pod pomnikiem Niepodległości. Po południu w Parku Miejskim zorganizowano piknik rodzinny.
Okolicznościowe srebrne i złote monety o nominałach od 2 do 200 zł mają zostać wybite przez NBP w związku z 25. rocznicą powstania „Solidarności”. Organizacje zakładowe „S” mogą zgłaszać zamówienia mailem na adres prasowy@solidarnosc.org.pl najpóźniej do 30 kwietnia br. Na razie nie są jeszcze znane projekty graficzne monet, mają one zostać wyprodukowane dopiero pod koniec sierpnia br.
W marcu br. powstał Gdyński Komitet Obchodów XXV Rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych i Powstania NSZZ „Solidarność”. Patronat honorowy nad gdyńskim obchodami objęli metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Gocłowski, prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Janusz Śniadek oraz przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla.
Organizatorami obchodów są NSZZ „Solidarność” oraz Miasto Gdynia. Mają one obejmować m.in. koncert muzyczny, festyn rodzinny, maraton „Solidarności” oraz biegi towarzyszące, otwarcie stałej ekspozycji dotyczącej historii „Solidarności” w Muzeum Miasta Gdyni oraz konkurs edukacyjny dla uczniów.
Komitet zwraca się do członków i sympatyków „Solidarności” z prośbą o przekazywanie lub wypożyczenie pamiątek i materiałów związanych z 25-letnią historią „Solidarności” oraz udzielenie wsparcia finansowego. Prosimy o przekazywanie materiałów do 30 kwietnia br na adresy:
Biuro Obchodów Gdynia, ul. Śląska 52 tel/fax (0-58) 620-61-82, e-mail: gdynia@www.solidarnosc.gda.pl
Dział Dokumentacji Historii Miasta i Portu MMG, 81-338 Gdynia, ul. Chrzanowskiego 14, tel. (0-58) 621-04-17, e-mail: mmg@neostrada.pl
Wpłaty na konto: Bank Millennium S.A. nr 34 1160 2202 0000 0000 6189 1527 z dopiskiem „Obchody w Gdyni”
