Wiceminister zdrowia o samorządzie ratowników medycznych

Marek Tombarkiewicz w rozmowie z Iwoną Schymallą (medexpress.pl) mówi, czy jest szansa na samorząd ratowników medycznych.

Czy jest szansa na to, by powstał samorząd ratowników medycznych?

W projekcie ustawy nie ma o tym mowy. Jest o wprowadzeniu rejestru ratowników medycznych, który pokazałby nam jasno ilu fachowców pracuje. Wiemy ilu skończyło szkoły. Nie wiemy ilu pracuje w systemie, dlatego że są zatrudnieni u różnych dysponentów. Jest duża migracja za pracą. Więc taki rejestr będzie pierwszym krokiem w kierunku pogłębienia wiedzy oraz usystematyzowania elementów związanych z zatrudnieniem. Co do samorządu, to nie ma na razie zgody na jego tworzenie. Natomiast planujemy ustawę o innych zawodach medycznych, dzięki której powstałyby ogólne zasady tworzenia samorządów poszczególnych zawodów medycznych.

Ratownicy medyczni obawiają się obniżenia zarobków w związku z planami ministerstwa…

Nie wiem skąd takie podejście, że możemy zarobki obniżyć. Staramy się za wszelka cenę je podnosić. Sam postulowałem zwiększenie dotacji na przyszły rok dla zespołów ratownictwa medycznego, tak by móc przekazać pierwszą kwotę dla ratowników pracujących w systemie, podobną do tej, jaką uzyskały pielęgniarki. Nasz postulat jest w trakcie prac sejmowych, postulat do budżetu. Będziemy go podnosić w trakcie pracy sejmu, by pieniądze się znalazły.

 

Źródło: medexpress.pl medexpress logotyp

Download PDF
Powrót Drukuj stronę