W piątek Minister Zdrowia spotka się z Diagnostami Laboratoryjnymi

Spotkanie odbędzie się w Ministerstwie Zdrowia.

Nowy minister zdrowia spotkał się już z lekarzami, rezydentami i pielęgniarkami. Teraz czas na kolejną grupę pracowników medycznych.

- Cieszymy się z tego spotkania. Szczególnie dlatego, że nowy minister zdrowia chce spotkać się z młodymi diagnostami. W ten sposób pokazuje, że docenia ich rolę i myśli o przyszłości zawodu – powiedziała prezes KRDL Elżbieta Puacz.

Przypomnijmy, że prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Elżbieta Puacz spotkała się z prof. Łukaszem Szumowskim, kiedy był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Już wtedy prof. Szumowski podkreślał znaczenie wykształcenia medycznego diagnostów laboratoryjnych we współpracy z lekarzami w opiece nad pacjentami.

- Liczymy na dobrą współpracę z prof. Szumowskim, nowym ministrem zdrowia. Kluczowe jest dla nas przyśpieszenie prac nad nowelizacją ustawy o diagnostyce i powołanie Głównego Inspektoratu Medycyny Laboratoryjnej. Ważne jest również to, żeby Ministerstwo Zdrowia wreszcie wprowadziło: wycenę badań laboratoryjnych i rejestr badań – powiedziała prezes Puacz. Diagności laboratoryjni chcieliby również, żeby informację płynące z badań laboratoryjnych były w pełni wykorzystywane. – Ważne jest to, żeby lekarze POZ zobowiązani byli do wykonywani badań profilaktycznych, a później rozliczani z puli badań, które zlecają pacjentom. Tylko dzięki temu uda się wcześniej wykryć część chorób, a tym samym państwo będzie przeznaczać mniej pieniędzy na leczenie pacjentów – tłumaczy prezes Elżbieta Puacz.

 

Źródło: medexpess.pl medexpress logotyp

Download PDF
Powrót Drukuj stronę