Szumowski: 100 mld zł na zdrowie jeszcze w tym roku

W przyszłym tygodniu do Sejmu trafi projekt nowelizacji planu finansowego NFZ. Szczegóły nie są znane, ale minister zdrowia zapowiada, że przychody Funduszu wzrosną o przynajmniej cztery miliardy złotych, co spowoduje, że w 2019 roku zostanie przekroczona „magiczna bariera” 100 mld zł publicznych wydatków na zdrowie.

- W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawia się bardzo wiele hojnych obietnic. Nasza propozycja to 100 mld zł już w tym roku. W przyszłym tygodniu składamy do parlamentu propozycję zmian planu finansowego NFZ – mówił minister Łukasz Szumowski na piątkowym briefiengu prasowym, nawiązując do obietnic złożonych przez lidera Koalicji Europejskiej, Grzegorza Schetynę.

Wniosek pozwalający na zwiększenie środków w dyspozycji NFZ ma zostać skierowany do Sejmu w celu uzyskania opinii sejmowych komisji Zdrowia oraz Finansów Publicznych. – Liczę, że nasza propozycja, by zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia do ponad 100 mld zł już w tym roku zyska w Sejmie poparcie wszystkich sił politycznych – mówił minister.

Większe pieniądze pochodzą z lepszego spływu składki zdrowotnej, w tym uwzględniony jest blisko miliard złotych składek z tytułu wypłaconej emerytom i rencistom „trzynastki”.

Pieniądze mają być wydane po pierwsze na skrócenie kolejek do świadczeń, w tym na obiecane bezlimitowe badania TK i RM, po drugie – na kadry. Nie padły w ministerstwie żadne deklaracje w sprawie podwyżek dla pracowników, minister mówił jednak o „rozsądnym inwestowaniu w kadry”. – Kiedyś co trzecia pielęgniarka nie chciała pracować w zawodzie. W 2018 r. ten zawód wreszcie stał się znów atrakcyjny i wszystkie absolwentki odebrały prawo wykonywania zawodu – podkreślił.

- Kształcenie kadr jest jednym z niewielu obszarów ochrony zdrowia, obok inwestycji infrastrukturalnych i profilaktyki, na które UE pozwala przeznaczyć fundusze europejskie. Dlatego wykorzystujemy je maksymalnie, budując m.in. nowoczesne centra symulacji medycznej i tworząc programy stypendialne, w ramach których studentki i studenci kształcący się na wydziałach pielęgniarskich dostają nawet tysiąc złotych złotych stypendium – stwierdził prof. Szumowski.

Inwestycje w kadry są konieczne, jeśli chcemy skracać kolejki, podkreślał Szumowski. – Oczywiście nie skrócimy wszystkich kolejek od razu. Odziedziczyliśmy blisko półmilionową kolejkę w leczeniu zaćmy i skróciliśmy ją o 170 tys. osób – przypomniał. – Wybraliśmy dziedziny priorytetowe, w których czasy oczekiwania były najdłuższe i na nich skoncentrowaliśmy nasze działania – podsumował.

 

Źródło: medexpess.pl  medexpress logotyp

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę