Stanisław Karczewski: Likwidacja NFZ niewykluczona

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podsumował 2 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz nakreślił plany na przyszłość.

14 listopada, odbył się briefing marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, w którym podsumował on 2 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się on także do kwestii reform w służbie zdrowia.

- Na pewno nie udało nam się zrobić wszystkiego w ochronie zdrowia. Nie zlikwidowaliśmy, choć to zapowiadaliśmy, Narodowego Funduszu Zdrowia – Powiedział Stanisław Karczewski – to jest plan na przyszłość – dodał.

Marszałek podkreślił, iż fundamentalną dla sektora zdrowotnego jest ustawa, dotycząca zwiększenia finansowania do 6 proc. PKB, która jest gwarantem tego, że środki na służbę zdrowia będą wzrastały. W jego ocenie zmiany w ochronie zdrowia idą w dobrym kierunku.

Projekt ustawy o 6 proc.

Projekt ustawy określa ścieżkę dojścia do finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6 proc. PKB. Zgodnie z projektem w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później 4,84 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać także w kolejnych latach: w 2020 r. – 5,03 proc, w 2021 r. – 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. – 5,6 proc., a w 2024 – 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, będzie osiągnięty w 2025 r.

 

Źródło: medexpress.pl medexpress logotyp

Download PDF
Powrót Drukuj stronę