Rząd przyjął projekt dotyczący uszczelniania systemu podatkowego

Podczas pierwszego posiedzenia rządu z premierem Morawieckim na czele przyjęto projekt dotyczący uszczelnienia systemu podatkowego oraz służby zdrowia. Ma on na celu m.in. zablokowanie wywozu refundowanych leków poza granicę Polski.

19 grudnia br. po posiedzeniu rządu, premier Morawiecki na konferencji prasowej wyjaśnił, że rząd zajął się wprowadzeniem kolejnej opcji tzw. programu SENT, czyli uszczelnienia transportu towarów.

-Tutaj rzecz dotyczy m.in. leków oraz przewożenia towarów koleją – poinformował szef rządu. – My te luki uszczelniamy, ta ustawa również pomoże te luki uszczelnić. Będzie pierwszym krokiem do tego, o czym mówiłem w expose, czyli uszczelnienia w obszarze służby zdrowia. (…) Wywóz refundowanych leków, produkowanych u nas, do krajów zachodnich jest pozbawianiem pieniędzy budżetu i pozbawianiem lekarstw pacjentów. Do tego oczywiście nie możemy dopuścić – dodał premier.

Morawiecki ocenił, że projekt jest ważnym krokiem do dalszego uszczelnienia systemu podatkowego i służby zdrowia.

Usługa „e-Przewóz” to jedna z usług elektronicznych świadczonych przez Krajową Administrację Skarbową za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Pozwala na obsługę operacji przewozu towarów w rejestrze zgłoszeń SENT.

Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (Dz. U. poz. 708) nakłada na podmioty przewożące tzw. towary „wrażliwe” na i przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązek dokonania zgłoszenia takiego przewozu do elektronicznego rejestru oraz jego uzupełniania i aktualizacji.

Usługa „e-Przewóz” umożliwia Klientom Krajowej Administracji Skarbowej, tj. podmiotom wysyłającym, podmiotom odbierającym, przewoźnikom i kierującym środkami transportu, realizację tych obowiązków.

Usługa jest świadczona z wykorzystaniem, m.in. systemu ECIP/SEAP PL.

 

Źródło: medexpress.pl medexpress logotyp

Download PDF
Powrót Drukuj stronę