Radziwiłł: będziemy preferować placówki publiczne

Czy niepubliczne placówki medyczne mogą jeszcze liczyć na kontrakty?

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiadał, że należałoby wrócić do rozwiązań, które już wcześniej zostały opracowane, czyli do sieci szpitali powiązanej z tworzoną mapą potrzeb zdrowotnych.

Czy preferowane będą placówki publiczne?

- Oczywiście podstawą kwalifikowania do sieci szpitali będzie jakość, ale również w znacznej części dotyczyć to będzie jednostek publicznych, dlatego, że łatwiej zarządzać wszystkim razem, kiedy mamy do czynienia z własnością publiczną i dlatego też chcemy zatrzymać niekontrolowaną komercjalizację. Tu nawet nie chodzi o majątek tylko o narzędzie, którym państwo może realizować zobowiązania konstytucyjne do zapewnienia ludziom ochrony zdrowia. Na pewno w pierwszej kolejności będą to placówki publiczne. Jeszcze raz powtarzam: będzie się tu liczyć także kwestia jakości. A jakość, trudno sobie wyobrazić, żeby nie była czymś mierzona. W związku z tym do sieci szpitali będą mogły być kwalifikowane wyłącznie jednostki, które są akredytowane.

Wcześniej czy później powinniśmy dojść do praktyki, która jest dziś powszechna w wielu krajach zachodnich tzn. do prezentacji wyników, rozumianych jako powikłania, zakażenia itd. Na tej zasadzie do tej sieci mogą być zakwalifikowane także placówki prywatne. Ale sieć z całą pewnością opierać się będzie na placówkach publicznych – wyjaśnił minister zdrowia.

 

Źródło: http://www.medexpress.pl/start/radziwill-bedziemy-preferowac-placowki-publiczne/62547/

Download PDF
Powrót Drukuj stronę