Październik miesiącem bez ratownika?

- Nasza cierpliwość, dobra wola i zaufanie dobiegły końca. Październik – miesiącem bez ratownika to ostrzeżenie dla rządu – powiedział Medexpressowi ratownik medyczny Adam Piechnik.

Ogólnopolski Związek Ratowników Medycznych opublikował we wtorek na Facebook ‚u komunikat pt. „W październiku spędź więcej czasu z rodziną… Ratowniku!” – Jest to reakcja na lekceważenie przez Rząd i MZ postulatów ratowników medycznych.

- Z dniem 10.09.2018 ogłaszamy kroczące dni bez ratownika. Każdy etatowy który może i ma chęć wziąć udział w akcji bierze wolne od dyżuru. Kontraktowi w dniach absencji nie zabezpieczają wolnych dyżurów, bo nie mają takiego obowiązku. Obowiązek ten dotyczy tylko dyżurów, które zostały już zaplanowane w grafikach dla kontraktowych (nie wymagamy aż takiego poświęcenia) – czytamy na stronie.

Miesiąc październik 2018 został ogłoszony miesiącem bez ratownika w dniach:

5-7.10.2018

13-14.10.2018

19-21.10.2018

27-28.10.2018

31.10-1.11.2018

Jak czytamy w komunikacie ratownicy mogą wziąć sobie urlop w dowolny dzień.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ratownika medycznego Adama Piechnika.

- Tyle terminów poza pewnym alarmującym wydźwiękiem jeszcze nie spowoduje istotnych problemów z obsadą karetek. Forma nie bez przyczyny jest nazwana „kroczącą”. W pierwszej fazie ma jeszcze wymiar jedynie alarmujący (poprzez dysponentów) decydentów. W kolejnym kroku zawężenie terminu spowoduje już realny deficyt – powiedział Adam Piechnik.

Zdaniem Adama Piechnika lekceważenie postulatów ratowników przez rządzących może skutkować tym, że dojdzie do absencji ratowników w karetkach. Oczywiście najbardziej na tym ucierpi pacjent…

 

Źródło: medexpess.pl medexpress logotyp

Download PDF
Powrót Drukuj stronę