Od 1 stycznia elektroniczne zwolnienia lekarskie

Zwolnienia elektroniczne to duża wygoda. Zyskać mają wszyscy. Pracownicy, którzy nie będą musieli sami dostarczać zwolnienia do pracy, pracodawcy, a także ZUS. Zwolnienie natychmiast trafi do ZUS-u, a następnie do pracodawcy.

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze będą mogli wystawiać zaświadczeni lekarskie w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego PUE za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez ZUS. Wzór zaświadczenia w formie dokumentu elektronicznego jest ustalony przez ZUS, a wystawienie zaświadczenia w formie dokumentu elektronicznego będzie trwało krócej niż wypisanie papierowego zwolnienia – mówi Monika Surowiecka z Departamentu Zasiłków w ZUS.

Po wpisaniu w formularzu zwolnienia numeru PESEL pacjenta pozostałe dane, w tym dane pracodawcy, zostaną uzupełnione automatycznie. E-zwolnienie trafi drogą elektroniczną do ZUS i w ten sposób odciąży pracodawcę i lekarza od dodatkowych obowiązków.

Zakład zaś zamieści e-ZLA na profilu pracodawcy na Platformie Usług Elektronicznych. W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zwolnienie trafi prosto do ZUS, a zainteresowany będzie mógł złożyć wniosek o zasiłek.

Jeżeli pracodawca nie ma profilu PUE, nie będzie możliwe przekazanie mu drogą elektroniczną zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego. Wówczas lekarz wystawi pacjentowi wydruk elektronicznego zaświadczenia lekarskiego, a ten będzie zobowiązany przekazać to zaświadczenie swojemu pracodawcy – mówi Surowiecka.

Do końca grudnia tego roku profil na PUE muszą założyć ci płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób.

 

Źródło: http://www.medexpress.pl/start/od-1-stycznia-elektroniczne-zwolnienia-lekarskie-ja-przygotowac-sie-do-tych-zmian/62515/?utm_source=INIS&utm_medium=email&utm_campaign=Ponad+835+mln+z%C5%82+dla+lekarzy+i+piel%C4%99gniarek+%7C+Ponad+jedna+czwarta+m%C5%82odych+lekarzy+do%C5%9Bwiadcza+depresji

Download PDF
Powrót Drukuj stronę