Naprawa służby zdrowia – deklaracje Premier Beaty Szydło

W środę, 18 listopada br. premier Szydło wygłosiła exposé inaugurując rządy Prawa i Sprawiedliwości. Znalazł się w nim zarys politycznych rozwiązań dotyczących ochrony zdrowia i ocena obecnego systemu.

- Dotychczasowy model ekonomizacji medycyny nie sprawdził się, dlatego należy wrócić do założeń wielkiego poprzednika, byłego ministra zdrowia śp. prof. Zbigniewa Religii. Służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk. Jedynym sposobem, aby to osiągnąć jest powrót do finansowania budżetowego – powiedziała premier Beata Szydło, podczas wygłaszania exposé.

Model do wymiany

- Dotychczasowy model organizacji i finansowania służby zdrowia nie sprawdził się. Prowadził do daleko idącej ekonomizacji, do zmiany funkcji lekarza. Pacjent nie może być pozycją w bilansie, lekarz księgowym, a szpital przedsiębiorstwem – oceniła premier.

Beata Szydło zapowiedziała przebudowę opieki zdrowotnej. Jak wyjaśniła, chodzi o zagwarantowanie odpowiedniej opieki medycznej przede wszystkim kobietom w ciąży, dzieciom i osobom starszym.

- Każdy obywatel musi czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o pomoc medyczną. Ma wiedzieć, że opieka medyczna jest bezpłatna. Nie jesteśmy przeciwni prywatnej ochronie zdrowia. Jednak, podkreślam, tę sferę trzeba wyraźnie oddzielić od publicznej służby zdrowia – podkreśliła premier Szydło.

Dodała również, że jej rząd docenia pracę lekarzy, i uważa, że powinna ona być dobrze i bardzo dobrze wynagradzana. Także pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz inny biały personel medyczny powinien otrzymać odpowiednie wynagrodzeni, ponieważ ich praca jest bardzo ważna. Wyjaśniła też, że jej ugrupowanie zajmie się także spełnieniem obietnicy dotyczącej tworzenia gabinetów stomatologicznych w szkołach.

Premier w exposé zaznaczyła, że rząd zajmie się również reformą ratownictwa medycznego w Polsce. Jak podkreśliła w kraju jest potrzebna państwowa służba ratownicza, zbudowana na podobnych zasadach, jak inne służby państwowe.

Źródła zła

Do słów premier Szydło nawiązał w czasie sejmowych wystąpień Tomasz Latos (PiS), b. szef sejmowej komisji zdrowia, który rozwinął niektóre wątki dotyczące ochrony zdrowia z exposé.
Odnosząc się do reformatorskich założeń byłego ministra zdrowia, śp. prof. Zbigniewa Religii, powiedział, że wielokrotnie odwoływano się do pomysłów Profesora – do map potrzeb zdrowotnych, sieci szpitali, do diagnozy potrzeb – ale nigdy tego nie zrealizowano. – Pora wreszcie na realizację – podkreślił.

Komentując tezę Beaty Szydło, że służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk, a szpital nie może być przedsiębiorstwem, przypomniał, że w programie PiS wspominano wielokrotnie, że jednym ze źródeł zła, które dzieje się w ochronie zdrowia jest ustawa o działalności leczniczej, w której wpisano nadrzędną rolę zysku i ekonomii nad dobrem pacjenta.

- To nie pacjent stał w centrum systemu, a wskaźnik ekonomiczne i liczby. Pora wrócić do normalności, czyli do tego, że pacjent jest centralną postacią systemu – stwierdził poseł.

Tomasz Latos odniósł się także do zasad funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. – Wiele lat słyszeliśmy, że w PRM coś nie funkcjonuje. Ono musi być państwowe, tak jak państwowa jest policja i straż pożarna – zaznaczył.

Poseł: bezkarny resort zdrowia

W jego ocenie przez 8 lat w resorcie zdrowia panowało poczucie bezkarności. -Wiem, że teraz bezkarności nie będzie, ale trzeba przyjrzeć się procesom, które miały miejsce w resorcie w ostatnich latach – zapowiedział.
Wskazał na przykłady bezkarności. Według posła PiS ”można przywołać wiele spraw, ale przykład leków najlepiej unaoczniona tę tezę”. – Nikt nie panował nad tym, gdy leki wyjeżdżały z Polski, wątpliwe czy legalnie. Inny przykład to ingerencje w proces kontraktowania świadczeń przez podmioty.

Na zakończenie poseł odwołał się do sejmowego wystąpienia Ewy Kopacz w czasie, gdy składała dymisję rządu. Przypomniał, że ustępująca premier oświadczyła, że w ciągu 8 lat pieniądze będące w dyspozycji NFZ zwiększyły się aż o 26 mld zł.

- Pytam, czy dzięki tym pieniądzom mamy większą dostępność, czy skróciły się kolejki? Kolejki w wielu przypadkach się wydłużyły. To pokazuje, że NFZ jest instytucją co najmniej źle zarządzaną albo źle gospodarującą naszymi pieniędzmi. Dlatego cieszę się z deklaracji przełomu w zakresie finansowania zdrowia – powiedział Tomasz Latos.

Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/polityka-zdrowotna/premier-szydlo-w-expos-sluzba-zdrowia-musi-byc-finansowana-z-budzetu-panstwa,156852,14.html

Download PDF
Powrót Drukuj stronę