MZ: nie ma pieniędzy dla wszystkich ratowników

23 lipca br. odbyła się konferencja uzgodnieniowa w sprawie nowelizacji Ustawy o Działalności Leczniczej w kwestii dodatków dla ratowników medycznych.

Ratownicy podsumowali spotkanie: „Projekt skrytykowany pod względem treści jak i zgodności z prawem przez wszystkie podmioty uczestniczące w konferencji . Odpowiedź MZ będzie tak bo tak.”

- Konferencja uzgodnieniowa w sprawie projektu ustawy zmieniającej ustawę o działalności leczniczej była farsą z narzędzia jakim są konsultacje społeczne. Ministerstwo nie wykazało zrozumienia do przedstawionych uwag przez wszystkie podmioty. Uwagi merytoryczne nie były brane pod uwagę. Jak mantrę Ministerstwo powtarzało, że projekt ma sprawić, aby ratownicy wrócili do systemu PRM i że kwota dodatku nie podlega negocjacji. Dziś w Ministerstwie Zdrowia usłyszeliśmy, że nie ma pieniędzy dla wszystkich ratowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych (jest nas zaledwie 20 tys.). Jednocześnie to samo ministerstwo gwarantuje dwa razy większe kwoty dla innego zawodu medycznego którego liczba wynosi 300 tys osób – komentuje ratownik medyczny Bartłomiej Zimoch, prezes Stowarzyszenia Ratowników Medycznych Pomorza Zachodniego. Ratownicy mają żal do resortu zdrowia o antagonizowanie środowiska. – Jeśli nie stać ministerstwa na Nas, to Nas stracą. Brak dialogu ze środowiskiem ratowników medycznych doprowadzi do fali wypowiedzeń z pracy oraz akcji strajkowej na terenie całego kraju – dodaje Bartłomiej Zimoch.

Ratownicy podkreślają, że na spotkaniu zabrakło ministra Szumowskiego oraz minister Szczurek-Żelazko. 1. Intencją MZ jest, aby poprzez wprowadzenie zapisu o dodatku 800 pln spowodować zatrzymanie „ubytku” Ratowników Medycznych z systemu,jak i powrót Ich do systemu. 2. Dodatek mają otrzymywać wyłącznie RM zatrudnieni w systemie PRM i na SOR. Reasumując powyższe, po wejściu nowelizacji ustawy w nie zmienionym zapisie, to od 01.01.2019 tylko RM zatrudnieni w systemie i SOR będą otrzymywali dodatek. 3. MZ stoi nie ugięcie na pozycji dodatku 800 i zapisaniu go w ustawie. Pomimo naszych protestów co do zawartych w porozumieniu z lipca 2017 innych ustaleń twierdz „że zapis musi być a rozmowy trwają i to nie będzie niczemu przeszkadzało”. 4. Od stycznia 2019 dodatek 800 ma być dalej dodatkiem. 5. W obecności przedstawicieli Głównego Inspektora Pracy ratownicy zwrócili uwagę na nierówne traktowanie i łamanie przepisu Kodeksu Pracy mówiącego o takiej samej płacy przy pracy na tym samym stanowisku pracy, jak i wykonywaniu tych samych obowiązków (pielegniarka i ratownik w ZRM, oraz pielęgniarka i ratownik w dyspozytorni medycznej). 6. Przedstawiciele Głównego Inspektora Pracy zakwestionował zapis o dodatku 800 brutto brutto twierdząc, że jest niezgodny z przepisami. Maja podać nową poprawną nazwę. 7. Przedstawiciele ratowników zwracali uwagę na fakt deficytu ratowników w systemie. Fakt ten może spowodować w najbliższym czasie braki w obsadzie ZRM i dyspozytorniach. Odpowiedzią przedstawicieli MZ było stwierdzenie, że wcale to tak źle nie wygląda i sytuacja jest dobra. 8. Ratownicy upomnieli się o kolejne 800 zł. MZ stwierdziło, że nie stać Ich na taki wydatek. Padło stwierdzenie, że Minister Finansów przekazuje na 2019 r. pełna kwotę na finansowanie systemu RM powiększona o skutki inflacji i dodatek 800.

 

Źródło: Stowarzyszenie Ratowników Medycznych Pomorza Zachodniego/Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych; medexpress.pl

Download PDF
Powrót Drukuj stronę