Konstanty Radziwiłł zapowiada zmiany w Ochronie Zdrowia

Konstanty Radziwiłł, który był gościem radiowej Jedynki, zapowiedział, że od 1 stycznia wszyscy będą mogli skorzystać z opieki u lekarzy POZ. Jakie inne reformy zostaną wprowadzone w ochronie zdrowia?

Beata Szydło podczas podsumowania roku rządu zapowiedziała, że przyszły rok będzie rokiem reform w służbie zdrowia. Konstanty Radziwiłł w radiowej Jedynce zapowiedział, że to dla niego będzie trudne wyzwanie. – To nie jest trudne zadanie, tylko mnóstwo trudnych zadań – tłumaczył Konstanty Radziwiłł.

Minister zdrowia zapowiedział, że jedną z najważniejszych zmian, które odczują pacjenci od 1 stycznia 2017 r. jest dostęp do lekarzy POZ bez względu na to, czy są ubezpieczeni, cz nie.

- Od 1 stycznia zmiany powinna odczuć przynajmniej pewna grupa obywateli tych nieubezpieczonych, bo będą mieli możliwość korzystania z lekarza rodzinnego bez sprawdzania ubezpieczenia – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Jak powiedział minister zdrowia problem może dotyczyć ok. 6 proc. Polaków, którzy nie mają prawa do leczenia POZ. – To nie jest grupa marginalna – tłumaczył Radziwiłł.

Jakie inne zmiany zapowiada minister zdrowia?

- Następnie w ciągu roku będą wchodzić nowelizacje ustaw regulujących Państwowe Ratownictwo Medyczne, Państwową Inspekcję Sanitarną, a potem, w połowie roku już będące w pracach rządowych ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej właśnie. I tutaj nie chodzi już tylko o prawo do korzystania z lekarza rodzinnego, ale w ogóle nieco inna organizacja pracy z większym położeniem nacisku na koordynację opieki, tak, żeby pacjent nie musiał sam organizować sobie na przykład porady specjalistycznej, rehabilitacji i tak dalej, i tak dalej. A także taka ważna ustawa, też w połowie roku wchodzi w życie ustawa, którą tak w skrócie nazywamy ustawą o sieci szpitali, czyli można powiedzieć z kolei ustawa definiująca koordynację opieki pacjenta po pobycie w szpitalu – powiedział w Polskim Radiu Konstanty Radziwiłł.

Minister zdrowia zapowiedział, że od 1 stycznia zniknie NFZ.

 

Źródło: medexpress.pl medexpress logotyp

Download PDF
Powrót Drukuj stronę