Fizjoterapeuci boją się o Ustawę o zawodzie fizjoterapeuty

Fizjoterapeuci obawiają się, że projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty zniweczy 28 lat starań o regulację prawną zawodu fizjoterapeuty. Kto za tym stoi?

9 lutego do Sejmu wpłynął projekt ustawy zakładający przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty o 24 miesiące od dnia jej ogłoszenia. Jak czytamy w uzasadnieniu zasadniczym celem projektowanej regulacji jest zabezpieczenie właściwej jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych z zakresu fizjoterapii, zgodnego oczekiwaniami pacjentów i środowiska fizjoterapeutów. Bowiem wprowadzone w ustawie z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie regulacje, nie dają gwarancji właściwego rozwiązania tego celu, również w zgodzie z obowiązującym systemem prawa. Przepisy dotyczące zawodu fizjoterapeuty, jako samodzielnego zawodu medycznego, w tym: uzyskiwania prawa wykonywania zawodu, kształcenia zawodowego podyplomowego oraz odpowiedzialności zawodowej fizjoterapeutów, a także samorządu zawodowego fizjoterapeutów, stoją w zasadniczej sprzeczności z większością regulacji prawnych, obowiązujących w tym zakresie.

W projekcie wskazano, że uregulowanie zawodu fizjoterapeuty jest zasadne, jednak osiągnięcie tego celu nie może odbywać się kosztem pogorszenia jakości świadczeń i bezpieczeństwa pacjentów oraz powielania kompetencji zarezerwowanych dla lekarzy specjalistów.

Polskie Towarzystwo Fizjoterapii jest zaniepokojone zaistniałą sytuacją, obawiamy się bowiem, że projekt zmian zniweczy 28 lat starań o regulację prawną zawodu fizjoterapeuty – mówi Dariusz Jasiński, rzecznik prasowy Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. 

- Oczywiście ustawa nie zagraża ani zdrowiu, ani tym bardziej życiu pacjenta. To właśnie jej brak nie zapewnia bezpieczeństwa przeprowadzanych zabiegów, choćby dlatego, że pacjent nie ma pewności czy znalazł się w rękach osoby wykształconej w trakcie studiów, czy znachora po weekendowym kursie – podkreślają fizjoterapeuci.  - Dziś, gdy ustawa nie weszła w życie, gdy każdy może otworzyć gabinet fizjoterapii, wolno wszystko. Jak widać, to właśnie odwlekanie uregulowania zawodu najbardziej szkodzi pacjentom.

- Mamy poważne wątpliwość, czy aby próba odsunięcia w czasie wejścia w życie uchwalonej już ustawy nie jest tylko działaniem służącym bardzo wąskiej grupie, 1500 lekarzy rehabilitantów, będących przez ich znikomą liczbę wąskim gardłem procesu rehabilitacji, gdy ważyły się jej losy w Kancelarii Prezydenta RP – podkreślają fizjoterapeuci.

 

Źródło: http://www.medexpress.pl/fizjoterapeuci-boja-sie-o-ustawe-o-zawodzie-fizjoterapeuty/63216

medexpress logotyp

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę