Działania w celu likwidacji klauzuli opt-out

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski: Podejmuję działania w celu likwidacji klauzuli opt-out.

Minister Szumowski w zawartym w lutym z rezydentami porozumieniu obiecał likwidację klauzuli opt-out. Zobowiązał się, że podejmie niezbędne działania, w tym zwiększające liczebność kadry medycznej, aby od roku 2028, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, klauzula „opt-out” przestała obowiązywać i maksymalny, dopuszczalny tygodniowy wymiar pracy w stosunku pracy wynosił nie więcej niż 48 godzin. W ubiegłym tygodniu powiedział, iż jest skłonny zapisać to w ustawie.

Podczas konferencji 11 czerwca br., na pytanie Medexpressu, jakie konkretne działania podejmie minister zdrowia, aby zlikwidować klauzulę opt-out, Szumowski odpowiedział, że już działa w tej kwestii. W tym celu zwiększa liczbę miejsc na studiach medycznych, projektując zmiany w koszyku świadczeń gwarantowanych i wymogach dla różnych stopni referencyjności szpitali. – Chodzi o to, by przy zwiększającej się liczbie lekarzy, coraz lepiej wykorzystywać kadry medyczne – powiedział Szumowski.

Wprowadzone będą także sekretarki medyczne, które przejmą dużą część obowiązków biurokratycznych. Będzie możliwość wykonywania samodzielnie świadczeń przez lekarzy ze starszych lat specjalizacji.

- To również klauzule, gdzie rezydenci mogą się zobligować, że po specjalizacji dwa lata z pięciu lat będą pracowali w Polsce – zaznaczył. – Dzięki temu pacjenci będą mieli lepszy dostęp do lekarza-specjalisty. Właśnie tego oczekują Polacy. Jeśli te działania będą konsekwentnie prowadzone, to liczę, że w 2028 roku lekarze nie będą musieli pracować w dramatycznym wymiarze godzin – wyjaśnił.

Niestety dziś, jak dodał Łukasz Szumowski, lekarze z powodu nadmiaru obowiązków są bardzo przemęczeni.

- Pamiętajmy, że niewyspany lekarz, który pracuję ponad normę, nie jest doskonałym specjalistą – podsumował.

 

Źródło: medexpress.pl  medexpress logotyp

Download PDF
Powrót Drukuj stronę