Nauczyciele żądają wyższych płac

Propozycja wzrostu wynagrodzeń o 5 proc., która ma być wprowadzona od 1 kwietnia 2018 r. nie satysfakcjonuje związkowców z Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” Regionu Gdańskiego. Żądają 15 proc. podwyżki i to już od 1 stycznia 2018 r., ponieważ w wyniku reformy, jak zaznaczają w Stanowisku w sprawie podwyżek płac, wypracowanym przez Radę Sekcji w dniach 6-7 października 2017 r., zostali bardzo obciążeni dodatkowymi pracami dostosowania dokumentacji szkolnej, zmian programowych i strukturalnych.

Rada Sekcji zwraca też uwagę, że coraz niższe wynagrodzenia pracowników pedagogicznych grożą brakiem zainteresowania zatrudnieniem w oświacie przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Obecnie nauczyciele otrzymują płace poniżej średniej krajowej, a stażyści poniżej minimalnej krajowej. Zdaniem związkowców siła nabywcza tego wynagrodzenia wciąż spada, a nauczyciel często nie posiada zdolności kredytowej w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych.

Kolejny problem wiąże się z dodatkowymi kosztami ponoszonymi przez nauczycieli, jak np. konieczność podnoszenia kwalifikacji poprzez uczestnictwo w odpłatnych formach doskonalenia zawodowego. Nauczyciel musi mieć też dostęp do internetu, najczęściej prywatnego, w szkolnictwie wymagane jest prowadzenie dzienników elektronicznych. Rada Sekcji w Stanowisku podkreśla, że: w żadnym innym zawodzie nie dopłaca się do swojej pracy, tak jak w zawodzie nauczyciela. Domaga się więc wznowienia negocjacji nad projektem ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, zawierającej także niekorzystne zmiany w Karcie nauczyciela (m.in. wydłużenie ścieżki awansu z 10 do 15 lat, uznaniowy dodatek dla nauczycieli dyplomowanych.

W Stanowisku zwraca się również uwagę na coraz bardziej dramatyczną sytuację finansową pracowników niepedagogicznych.

Rada Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego podkreśla, że niespełnienie postulatu płacowego od stycznia 2018 r. będzie powodem podjęcia zdecydowanych działań protestacyjnych przez pracowników oświaty.

(mig)

Jastrzębia Góra, 7 października 2017 r. 

Stanowisko ws. podwyżek płac

Rada Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego stanowczo żąda 15% podwyżki płac dla nauczycieli od 1 stycznia 2018 r., gdyż propozycja wzrostu wynagrodzeń o 5% od 1 kwietnia 2018 r., absolutnie nie satysfakcjonuje nauczycieli, którzy w wyniku reformy zostali bardzo obciążeni dodatkowymi pracami dostosowania dokumentacji szkolnej, zmian programowych i strukturalnych. Zwracamy uwagę, że porównywalnie coraz niższe wynagrodzenia pracowników pedagogicznych grożą brakiem zainteresowania zatrudnieniem w oświacie przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.

Dzisiaj wynagrodzenie nauczyciela jest niższe niż średnie wynagrodzenie w kraju, a uposażenie stażysty jest niższe niż minimalna płaca krajowa. Ponadto siła nabywcza tego wynagrodzenia wciąż spada! Często nauczyciel nie posiada zdolności kredytowej w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. Od nauczycieli oczekuje się podnoszenia kwalifikacji poprzez uczestnictwo w odpłatnych formach doskonalenia (zmiana siatek godzin wymaga uzyskania nowych kwalifikacji), dziennik elektroniczny wymaga od nauczyciela posiadania płatnego Internetu, nawet za podręczniki, z których nauczyciel uczy musi zapłacić z własnego wynagrodzenia! W żadnym innym zawodzie nie dopłaca się do swojej pracy, tak jak w zawodzie nauczyciela.

Domagamy się także wznowienia negocjacji nad projektem ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, zawierającej także niekorzystne zmiany w Karcie nauczyciela (m.in. wydłużenie ścieżki awansu z 10 do 15 lat, uznaniowy dodatek dla nauczycieli dyplomowanych). Projekt zawiera zbyt fundamentalne rozstrzygnięcia, aby godzić się na taki pośpiech.

Zwracamy uwagę na coraz bardziej dramatyczną sytuację finansową pracowników niepedagogicznych.

Brak znaczących podwyżek w oświacie jest tym bardziej niezrozumiały w sytuacji wysokiego wzrostu gospodarczego odnotowanego przez Rząd RP.

Niespełnienie naszego postulatu płacowego od stycznia 2018 r. będzie powodem podjęcia zdecydowanych działań protestacyjnych przez pracowników oświaty.

Barbara Kamińska, zastępca przewodniczącego Sekcji
Anna Kocik, zastępca przewodniczącego Sekcji
Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej