Grudzień 1981. Najdłuższy strajk stanu wojennego

W grudniu 1981 r. Kopalnia Węgla Kamiennego „Piast” w Bieruniu była jedną z 25 śląskich kopalń, których załogi zaprotestowały przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Strajk w „Piaście” rozpoczął się 14 grudnia, 650 metrów pod ziemią. Górnicy pierwszej zmiany przerwali pracę. Wieczorem do strajkujących zjechało kilku członków KZ oraz Sekcji Górnictwa NSZZ „Solidarność”. Na polecenie dyrektora kopalni mieli spowodować wyjazd załogi na powierzchnię. Pozostali jednak ze strajkującymi, do których dołączyli ponadto pracownicy z kolejnych zmian.

15 grudnia w podziemiach „Piasta” strajkowało ponad 2 tys. osób. W celu przerwania protestu władze zastraszały rodziny strajkujących. Próbowano wykorzystać autorytet Kościoła, informując, że strajk trwa ponieważ grupa ekstremistów zmusza górników do pozostania pod ziemią. Kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia bp Janusz Zimniak zjechał do strajkujących, przekonał się, że oficjalne informacje są nieprawdziwe.

Protest w KWK „Piast” zakończono 28 grudnia. Był to ostatni strajkujący w kraju zakład, dalsze przedłużanie protestu mogło stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia strajkujących. Tego samego dnia rozpoczęły się aresztowania uczestników strajku. 12 maja 1982 r. sąd wojskowy z braku dowodów uniewinnił oskarżonych oraz umorzył wobec wszystkich postępowanie karne.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę