6 sierpnia 1914 r. Kadry wolnej Polski

Jeśli w Państwa rękach znajdzie się banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, proszę się nie obawiać, że to falsyfikat. To specjalny banknot kolekcjonerski, wprowadzony na początku sierpnia przez Narodowy Bank Polski. W ten sposób NBP honoruje ważne wydarzenia z historii Polski. Tym razem okazja jest nie byle jaka – 6 sierpnia mija setna rocznica powstania Legionów Polskich, co dało początek odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Precyzyjnie rzecz ujmując, 6 sierpnia 1914 r. nastąpił wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej z zaboru austriackiego do zaboru rosyjskiego. Po drodze kompania obaliła rosyjskie słupy graniczne. „Pierwsza kadrowa” liczyła ok. 150 żołnierzy, wcześniej członków Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich w Galicji. Jej działania stały się zalążkiem Legionów Polskich, a w konsekwencji późniejszego Wojska Polskiego. Wysiłek zbrojny Legionów, które dzięki strategii Józefa Piłsudskiego znalazły się wśród zwycięskich sił zbrojnych I wojny światowej, był jednym ze źródeł odrodzenia Polski po 123 latach zaborów.

Na koniec ciekawostka – banknot z Piłsudskim został wykonany w całości z polimeru, a jego część jest… przezroczysta. Mimo że ma nominał 20 zł, sprzedawany jest w cenie 60 zł, ale jego wartość zapewne szybko wzrośnie. Nic dziwnego. W końcu odnosi się do niepodległości, a to rzecz bezcenna.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę