13 maja 1981 – Zamach na Papieża

13 maja 1981 roku podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Papieża natychmiast przewieziono do kliniki Gemelli, gdzie został poddany kilkugodzinnej operacji.

W klinice papież spędził trzy tygodnie, lecz do pełni zdrowia już nigdy nie wrócił. Zamach miał miejsce 13 maja, podobnie jak pierwsze objawienie Matki Boskiej w portugalskiej Fatimie w 1917 roku. Rok po zamachu Jan Paweł II udał się do Fatimy, chcąc złożyć Matce Boskiej hołd i podziękowanie za ocalenie mu życia. Wyjęty podczas operacji pocisk został przekazany jako wotum i umieszczony wewnątrz korony figury Matki Boskiej Fatimskiej.
Do dzisiaj nie udało się ustalić zleceniodawców zamachu.

Jedna z wersji wskazywała na tzw. „ślad bułgarski”. Według niej w zamachu miały także uczestniczyć służby sowieckie. W 1995 roku włoski tygodnik „Toscana Oggi” opublikował rozkaz Komitetu Centralnego KPZR z 1979 roku nakazujący KGB „wykorzystanie wszelkich dostępnych możliwości, by zapobiec nowemu kierunkowi w polityce, zapoczątkowanemu przez polskiego papieża, a w razie konieczności sięgnąć po środki wykraczające poza dezinformację i dyskredytację”. Pod rozkazem podpisali się m.in. Michaił Gorbaczow i Michaił Susłow. Inna wersja wskazywała, że za zamachem stała wyłącznie turecka organizacja terrorystyczna Szare Wilki, której członkiem był Mehmet Ali Agca.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę