Prezydium KK NSZZ „S”: 20 proc. dla pracowników wynagradzanych z budżetu państwa

15 lutego br. w Gdańsku Prezydium KK NSZZ „Solidarność” zaopiniowało projekty rozporządzeń w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych oraz pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych działających w ochronie zdrowia. Przedmiotem obrad był również projekt komunikatu Komisji Europejskiej dot. wzmocnienia dialogu społecznego na wszystkich szczeblach Unii Europejskiej.
Członkowie prezydium Krajówki jednogłośnie przyjęli decyzję ws. opinii do projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
W zgłoszonych uwagach przede wszystkim krytycznie oceniono fakt, że „dopiero XIII kategoria zaszeregowania przewiduje gwarancję uzyskania wynagrodzenia zasadniczego na poziomie płacy minimalnej, która będzie obowiązywała od 1 lipca br. Oznacza to, że już obecnie ponad połowa kategorii zaszeregowania plasuje się poniżej wynagrodzenia minimalnego (w wysokości od 1 lipca)”.

Prezydium KK NSZZ „S” również negatywnie odniosło się do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagrodzenia za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych działających w ochronie zdrowia.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nie wyraża akceptacji wysokości wzrostu płac jedynie o 7,8 proc. i podtrzymuje stanowisko z dnia 13 maja 2022 r., w którym postulowano wzrost wynagrodzeń w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych (osób wynagradzanych z daniny publicznej) na poziomie nie mniejszym niż 20 proc.

Z zadowoleniem przyjęto inicjatywę Komisji Europejskiej zmierzającą do wzmocnienia dialogu społecznego na wszystkich szczeblach w Unii Europejskiej, wyrażoną w projektach: Komunikatu do Parlamentu Europejskiego, Rady Europy, Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego i Komitetu Regionów oraz Zaleceń Rady. Na obecnym etapie prac NSZZ „Solidarność” przedstawił uwagi o charakterze ogólnym:

  • w projekcie Komunikatu KE słusznie zauważa konieczność wzmacniania potencjału partnerów społecznych, zwłaszcza organizacji pracowniczych, wobec wyzwań zmieniającego się świata pracy, cyfryzacji oraz przemian gospodarczych.
  • Wsparcie rozwoju organizacji reprezentujących interes pracowniczy jest kluczowe, aby tym przemianom towarzyszyło porozumienie i wzajemne poszanowanie interesów wszystkich stron dialogu. Dlatego konieczne jest uruchomienie linii budżetowych Komisji służących wspieraniu projektów organizowania pracowników. Tego w projekcie Komunikatu niestety zabrakło.
  • Zwracamy uwagę, że projekt Komunikatu niewystarczająco odnosi się do sytuacji dialogu społecznego w państwach kandydujących do UE, w tym Ukrainie, która jest państwem kluczowym w przyszłej geografii UE, ze względu na potencjał ludnościowy, a co za tym idzie, przyszły wpływ na europejski model społeczny (po akcesji).
  • To co budzi nasze zaniepokojenie, to brak jednoznacznego wskazania w projekcie Komunikatu na konieczność łączności pomiędzy jakością europejskiego dialogu społecznego oraz tego, który ma miejsce na poziomie krajowym. Bez wskazania istotności takiego powiązania trudno będzie budować dialog społeczny wysokiej jakości na poziomie unijnym, w szczególności po spodziewanym rozszerzeniu UE.
[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej