Uczciwa konkurencja

Aby móc rzetelnie i uczciwie rozmawiać o jakimkolwiek programie, trzeba dokonać rzetelnej oceny stanu, który jest obecnie. Wbrew temu, co niektórzy uważają, przemysł stoczniowy w Polsce wcale nie ma się tak dobrze. W otrzymanych materiałach czytamy, że w jednej ze stoczni, która była wskazywana jako sukces, zatrudnia się 53 osoby na umowę o pracę, a 1500 współpracujących. Ta stocznia została niestety w ostatnich latach upaństwowiona. I ta stocznia wykazuje mniejszy przychód niż sąsiadująca z nią inna stocznia zatrudniająca 445 osób na umowie o pracę. Jeżeli słyszymy, że zadłużenie przemysłu okrętowego w Polsce wynosi obecnie 400 mln zł, to musimy mieć świadomość, że jest ono generowane przez mniejszość tego sektora. Grupa Remontowa Holding, z tego co się orientujemy, nie wykazuje strat i zadłużenia.

Chciałbym, aby nowy program był realizowany w celu powstawania dobrych miejsc pracy i na zasadach uczciwej konkurencji. Mam nadzieję, że jeżeli będą kierowane zamówienia publiczne, to będą oparte na klauzach społecznych.

W imieniu pracowników chciałbym zaapelować, aby przy tworzeniu programu zapewnić zatrudnienie godne i uczciwe oraz brać przykład z uczciwych przedsiębiorców. Z tych, którzy nie muszą konkurować kosztami pracy, ale konkurują dobrymi pomysłami, innowacyjnym działaniem, wiedzą w przemyśle okrętowym. Akurat tutaj na Wybrzeżu Gdańskim mamy grupę Remontowa Holding. Z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że chcielibyśmy, aby tworząc rozwiązania dla przemysłu stoczniowego wzorować się na tej grupie, a nie na innych stoczniach, o których wcześniej wspominałem.

Krzysztof Dośla

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej