Gdańsk segreguje śmieci

W Gdańsku obowiązuje podstawowy podział odpadów na frakcję mokrą i suchą. Co ważne, segregowanie śmieci wciąż nie jest obowiązkowe, ale warto to robić. W Gdańsku podstawowa opłata za wywóz odpadów segregowanych wynosi 44 grosze za metr kwadratowy powierzchni lokalu (np. mieszkania). W przypadku odpadów niesegregowanych opłata jest dwa razy wyższa – to 88 groszy za metr kwadratowy. A zatem warto być „eko”!

Jeśli segregujemy odpady, powinniśmy pamiętać, że frakcję mokrą wrzuca się do pojemników na śmieci w kolorze brązowym, a frakcję suchą do pojemników czarnych. Odpady niesegregowane wyrzuca się do szarych pojemników.

Jednak podział na śmieci mokre i suche to tylko początek segregacji. W wielu punktach w Gdańsku można prowadzić bardziej selektywną, a zatem i efektywną z punktu widzenia ochrony środowiska, zbiórkę odpadów. Jeśli przy naszym miejscu zamieszkania lub pracy stoją kolorowe pojemniki, pamiętajmy o ich przeznaczeniu. W niebieskich zbiera się papier, w żółtych – tworzywa sztuczne, w zielonych lub białych – szkło.

Przy tym ostatnim przypadku warto zatrzymać się na dłużej, bowiem szkło jako osobną frakcję odpadów wydzielono w Gdańsku dopiero w lipcu 2016 r. Jakie są zasady zbiórki odpadów szklanych? Do specjalnych pojemników wrzucamy szkło białe lub kolorowe pochodzące z opakowań po żywności lub kosmetykach – na przykład słoiki i butelki. Pamiętajmy, aby wcześniej całkowicie opróżnić opakowanie i usunąć wszystkie nieszklane elementy: uszczelki, zaciski, nakrętki, kapsle itp. Wrzucanych opakowań nie tłuczemy! Selektywna zbiórka odpadów szklanych nie obejmuje szkła poddanego obróbce, w tym zniczy, kryształów, szyb okiennych, luster, szkła zbrojonego i żaroodpornego, żarówek.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę