Stanowisko ZRG NSZZ „Solidarność” ws. szkolnictwa wyższego dla budownictwa okrętowego

W związku z zapowiedzianą przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jeszcze w tym roku, nowelizacją ustawy tzw. 2.0 ( z dnia 20.07.2018 – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce), w nawiązaniu do ustaleń w zespole trójstronnym poświęconych przemysłu stoczniowemu Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” wnosi o dopisanie do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20.09.2018 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych w ramach Dziedzin nauk inżynieryjno – technicznych jako dyscyplinę w pkt. 10 : inżynieria morska i statki morskie (wg klasyfikacji OECD pkt 2.7.e)

Dotychczas budownictwo okrętowe i oceanotechnika zaliczane były do dyscypliny „budowy i eksploatacji maszyn” łącznie z wszystkimi wydziałami mechanicznymi, mimo  iż praktycznie te dyscypliny nie mają nic wspólnego. Natomiast specyfika budowy statków i obiektów pływających wyróżnia się nie tylko wartością pojedynczych konstrukcji ( w Europie dochodzi do 1 miliarda Euro ), ale również wielką odpowiedzialnością za ludzi, statek i ładunek, jak i złożonością relacji statek – ocean, nieporównywalną z innymi warunkami eksploatacji i obciążeń. Ta dyscyplina zawsze była rozliczana z jakości wdrożeń i jakości rozwiązywania problemów technicznych w sektorze okrętowym.

W trosce o dalszy udział Polski nie tylko w budowie i remoncie statków stanowiących o przewozie blisko 80 % masy towarowej na świecie, ale również w eksploracji obszarów zajmujących 2/3 kuli ziemskiej wnosimy o uwzględnienie naszego postulatu, tym więcej, że pokrywa się on z polityką naszego rządu.

Gdańsk  1.07.2019 r.

Bogdan Olszewski
Sekretarz  ZRG  NSZZ „Solidarność”

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej