Cytat tygodnia

Nigdy nie zapomnimy tego wszystkiego, co Polska zrobiła, by odzyskać wolność. Historia Twojego narodu zawsze będzie inspirować patriotów na całym świecie.

Donald Trump w czasie wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu

 

Powinieneś się bać dopiero wtedy, gdy „Gazeta Wyborcza” napisze o tobie dobrze.

Biskup włocławski Wiesław Mering

 

Polska bez własnego wybrzeża morskiego i bez własnej floty nie będzie nigdy ani zjednoczona, ani niepodległa, ani samodzielna gospodarczo i politycznie, ani szanowana w wielkiej rodzinie państw i narodów, ani zdolna do zabezpieczenia warunków bytu pracy, postępu i dobrobytu swym obywatelom.

Inż. Eugeniusz Kwiatkowski, wicepremier w II RP, inicjator budowy Gdyni i Stalowej Woli

 

Każdy Twój wyrok przyjmę twardy. Przed mocą Twoją się ukorzę.
Ale chroń mnie Panie od pogardy. Od nienawiści strzeż mnie Boże

Nataniel Tenenbaum, Przemysław Gintrowski

 

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Józef Piłsudski

 

Pra`wdziwy patriotyzm nie może mieć na względzie interesów jednej klasy, ale dobro całego narodu.

Roman Dmowski

 

Jedynie czyn ma znaczenie. Najlepsze chęci pozostają bez skutku, o ile nie pociągają za sobą następstw praktycznych.

Józef Piłsudski po traktacie ryskim z 1921 roku

 

Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium.

Józef Piłsudski

Gdy­by większość Po­laków w obec­nej sy­tuac­ji wkroczyła na drogę praw­dy, sta­libyśmy się na­rodem wol­nym już teraz.

Ks. Jerzy Popiełuszko

 

Jeśli chcesz znaleźć źródło musisz iść w góry, pod prąd,
Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj,
Wiesz, że ono musi tu gdzieś być.

Jan Paweł II , „Tryptyk Rzymski”

 

Do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Ci, którzy funkcjonują w spółkach, są przez nas szanowani, jeśli dobrze wykonują swoje obowiązki, ale nie będziemy łączyć tych dwóch funkcji. Te osoby nie będą kandydowały na żadnym szczeblu samorządu.

Jarosław Kaczyński w przerwie obrad komitetu politycznego PiS,
6 lipca 2018 r.

 

WZD Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości składa hołd i podziękowania wielu pokoleniom Polaków, dzięki którym możemy korzystać z owoców niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej…

Fragment stanowiska przyjętego podczas XVI WZD, Gdańsk, Sala BHP, 27.06.2018.

 

 

Wciąż pojawiają się próby marginalizowania związków zawodowych. Do tego nie wolno dopuścić. W przypadku trudnych sytuacji głos związkowców musi być wyraźnie słyszalny.

Dariusz Drelich, wojewoda pomorski w czasie XVI WZD Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność

 

Sprawa praworządności jest tylko pewnym argumentem na rzecz generalnej próby promowania wartości „obowiązujących” w dzisiejszej Unii. Nie sądzę, żeby ten spór szybko się zakończył.

prof. Michał Kleiber, ambasador Komisji Europejskiej do spraw nowej narracji dla Europy

 

Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkiewątpliwości.

Mark Twain

 

W 2017 roku Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanowiła świętować jubileuszowy rok pod  hasłem „Solidarność dla Niepodległej”. Dzisiaj, podczas tej ważnej dziękczynnej uroczystości z udziałem najwyższych władz, biskupów, kombatantów, „Solidarności” nie mogło zabraknąć. „Solidarność” była, jest i będzie strażnikiem polskiej niepodległości.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „S”, Warszawa 3 czerwca 2018 r.

 

– Stworzyliśmy Polski Fundusz Rozwoju, który bierze udział w repolonizacji m.in . banków i przemysłu stoczniowego, bierze udział w odbudowie przemysłu stoczniowego. Motorem naszego rozwoju gospodarczego jest duma z polskich firm, jest patriotyzm gospodarczy. Odkupiliśmy Stocznię Marynarki Wojennej, zainwestowaliśmy miliard złotych w porty. Chcemy wykorzystać ten nasz potencjał… Zdołaliśmy zbudować operacyjną zdolność do funkcjonowania państwa poprzez wygranie wielu bitew z mafiami VAT-owskimi; poprzez wygranie wojny z przestępcami podatkowymi…

Premier RP Mateusz Morawiecki, Gdańsk 20 maja 2018 r., Sala BHP – spotkanie z mieszkańcami Gdańska

 

Wszystkie oznaki pamięci o Zbrodni Katyńskiej są dla nas Polaków świętością i jednym z tych znaków, które na całym świecie jednoczą nas bez względu na różnice. Pomnik został ufundowany przez Polonię, aby uczcić pamięć oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej bestialsko zamordowanych strzałem w tył głowy przez sowieckie NKWD.

Stanisław Karczewski, marszałek Senatu (fragment listu do Polonii amerykańskiej)

 

 

Życie ludzkie jest bezcenne, ponieważ jest darem Boga, którego miłość nie ma granic. A kiedy Bóg daje życie, daje je na zawsze.

Jan Paweł II Cebu, 19 lutego 1981 r.

 

Cze­go nie zab­ra­nia pra­wo, zab­ra­nia wstyd.

Seneka Młodszy

 

Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
są aby świadczyć Bóg policzy
i ulituje się nad nimi
lecz jak zmartwychwstać mają ciałem
kiedy są lepką cząstką ziemi

Zbigniew Herbert, Guziki

 

Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością. Abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.

Jan Paweł II, 1979 rok, na krakowskich Błoniach

 

„Jedność Polski i Węgier jest źródłem siły; jeśli Polska jest silna, Węgry nie zginą, a jeśli Węgry są silne, mogą pomóc polskim przyjaciołom”.

premier Węgier Viktor Orbán, Budapeszt 15 marca 2018.

 

 

Zachowamy się tak, jak oczekuje tego od nas Polska. Polska jest naszym strategicznym partnerem i będziemy przede wszystkim tym się kierować i na pewno Polskę wesprzemy.

Premier Litwy Saulius Skvernelis, „Sygnały Dnia” 9.03.2018 r.

 

Polak w zdobytym własnym trudem i krwią niepodległym państwie musi się czuć dobrze i być pełnym obywatelem obciążonym nie tylko samymi świadczeniami i obowiązkami, ale również i wyposażonym pełnią praw obywatelskich.

Gen. Józef Haller, Do moich żołnierzy i przyjaciół 1935

 

Będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona

gryps ppłk. Łukasza Cieplińskiego, szefa IV ZG WiN do żony i syna przekazany przed egzekucją 1 marca 1951 r.

 

Polska może być wyłącznie ważnym graczem Unii Europejskiej. Europa nie może być Europą bez Polski, tak jak nie można sobie wyobrazić Europy bez Francji, czy Niemiec.

Gerard Larcher, przewodniczący francuskiego senatu, Warszawa 14.02.2018 r.

 

Naród polski, o ile ma dobrą wolę, pozostanie wiernym członkiem Kościoła Chrystusowego. Jak dawniej spełniał misję obrony wiary i cywilizacji chrześcijańskiej, musi obecnie podjąć się misji wprowadzenia zasad etyki chrześcijańskiej nie tylko w życie indywidualne i w życie rodzinne, ale także i w życie publiczne, narodowe i międzynarodowe.

Gen. Józef Haller Pamiętniki, 1952 rok

 

Każde poważne państwo musi dbać o swoją historię, dbać o swoją reputację dzisiejszą i o prawdę historyczną. Polska historia, która powinna być królową pamięci świata, stała się w ostatnich 25 latach wygodnym chłopcem do bicia.

Mateusz Morawiecki, premier RP. Fragment wypowiedzi podczas konferencji Polityki Insight „Ryzyka i Trendy”, Warszawa 3.02.2018.

 

Na tę chwilę szczególnie czekali pracownicy handlu, a jest ich prawie milion dwieście tysięcy. To wielki krok do przodu w kierunku cywilizacji jeżeli chodzi o prawo pracy, o pracowników i traktowanie ich w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy.
Pracodawcom radzę, abyście się skupili na tym jak poprawić warunki pracy pracownikom handlu i dać im konkretne podwyżki. Bo czy wam się to podoba, czy nie, ustawa została podpisana i wejdzie w życie.

Piotr Duda, przewodniczący KK „S”, 30 stycznia 2018 r.

 

Wypaczone pojęcia wolności, rozumianej jako niczym nie ograniczona samowola, nadal zagrażają demokracji i wolnym społeczeństwom.

Jan Paweł II, Watykan 8.12.2002 r.

 

Za 30 lat Polska zostanie najpotężniejszym państwem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, mocno oddziałującym na politykę europejską.

George Friedman, założyciel Geopolitical Futures, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei

 

My nie jesteśmy tutaj dla zaszczytów, prestiżu, żaden z ministrów. Jesteśmy po to żeby służyć 24 godziny na dobę.

Premier Mateusz Morawiecki, 9 stycznia 2018 r. Fragment przemówienia po rekonstrukcji rządu

 

Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna.

św. Jan Paweł II, „Pamięć i tożsamość”

 

 

Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

Ewangelia wg św. Łukasza

 

Mogę obiecać, że będzie to rząd, który będzie chciał czerpać najlepsze doświadczenia z dotychczasowych osiągnięć, a więc będzie to też rząd kontynuacji. Naszym punktem odniesienia będzie bezpieczna rodzina, będzie godna praca, będzie mieszkanie dla wszystkich, mieszkanie dostępne dla jak największej liczby osób.

Premier Mateusz Morawiecki, 11.12.2017 r.

 

Miej tylko tyle, co można zabrać ze sobą. Poznaj języki, poznaj obce kraje, poznaj ludzi. Niech pamięć będzie twoją sakwą podróżną. Zapamiętuj! Tylko te gorzkie ziarna może kiedyś wzejdą. Rozejrzyj się dokoła, otaczają cię ludzie. Może któregoś z nich będziesz wspominał całe życie i palce gryźć będziesz, żeś go nie wypytał. I mów mniej – a więcej usłyszysz.

Aleksander Sołżenicyn, Archipelag GUŁag 1918-1956

 

Kto na ziemię ojczystą, chociażby grzeszną i złą, wroga odwiecznego naprowadził, zdeptał ją, splądrował, spalił, złupił rękoma cudzoziemskiego żołdactwa, ten się wyzuł z ojczyzny. Nie może ona być dla niego już nigdy domem, ni miejscem spoczynku. Na ziemi polskiej nie ma dla tych ludzi już ani tyle miejsca, ile zajmą stopy człowieka, ani tyle, ile zajmie mogiła.

Stefan Żeromski, 1920 r.

 

Czym więc jest polskość? Ona nie jest ani biologiczna, ani genetyczna; ona nie bierze się z krwi, nawet nie bierze się z pochodzenia. Polskość to jest straszna siła duchowa i to nie my ją wybieramy, bo nie możemy tu niczego wybierać. To ona nas wybiera, ona chce nas mieć i wtedy nas wybiera. Myślę, że to ona mnie wybrała, bo chciała mnie mieć. Nie należy pytać o pochodzenie, o geny, o krew. Należy tylko oddać się tej strasznej sile, a ona całą resztę za nas załatwi

Jarosław Marek Rymkiewicz (Strażnik Pamięci 2017)

 

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.

Marszałek Józef Klemens Piłsudski, Myśli i wypsknięcia, wyd. MG, Warszawa 2010, s. 41

 

Potrzeba w naszej Ojczyźnie przykładu ofiary z siebie, aby człowiek współczesny zapomniał o sobie, a myślał o drugich – o dobru rodziny, o wypełnieniu swego powołania i zadania życiowego wobec innych, o dobru całego narodu.

Kardynał Stefan Wyszyński, Warszawa, 25 września 1968 r.

 

Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze nie dając się spętać żadną niewolą.

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski

 

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy uprawnień udzielonych jej przez Ojca Świętego Franciszka przychyla się do próśb i uznaje błogosławionego Jerzego Popiełuszkę, kapłana i męczennika Patronem przed Bogiem członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Watykan, dnia 25 sierpnia 2014 roku

 

Polacy wybrali mnie na prezydenta nie dlatego, że chciałem dzielić, a dlatego, że chciałem łączyć. Oni chcą dobrej zmiany, nie dobrej rewolucji.

prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”

 

„Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia” z tym pięknym przesłaniem na ustach przybywamy po raz 35, aby dziękować i poszukiwać sprawiedliwości społecznej, o którą na co dzień jako NSZZ „Solidarność” walczymy.

Piotr Duda, Częstochowa, 17.09.2017 r.

 

Mamy przyrodzone prawo, aby patrzeć na wiele spraw naszym polskim spojrzeniem i rozwiązywać je według naszego rozeznania. Nas nie trzeba stawiać na baczność, musztrować, upominać
i napominać, abyśmy kornie stanęli w szeregu wsłuchani w dyrektywy brukselskich urzędników. Wnieśliśmy do Brukseli swoje wiano.

Fragment homilii abp. Sławoja Leszka Głódzia, Gdańsk 31 sierpnia 2017 r.

 

Uznaje się za celowe powołanie nowych samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej.

protokół Porozumień Sierpniowych

 

Dzień Wolności i Solidarności to jest nasze wspólne, wielkie święto. Ale najważniejszym jego gospodarzem zawsze powinien być Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

prof. dr hab. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku

 

Dziś mamy to wielkie szczęście, że możemy z uśmiechem radośnie obchodzić kolejne Święto Wojska Polskiego, kolejną rocznicę Bitwy Warszawskiej, dziś mamy to wielkie szczęście, że możemy realizować nasze zobowiązania budowy silnego państwa, wzmacniania polskiej armii, budowania morale polskiego żołnierza, zapewniania tego, by Polska była bezpieczna, byśmy my byli bezpieczni.

Prezydent Andrzej Duda w przeddzień Święta Wojska Polskiego, 14.08.2017 r.

 

Zmiana musi nastąpić w taki sposób, aby nie doszło do rozdzielenia społeczeństwa i państwa. Bo to rozdzielenie następuje wtedy kiedy ludzie maja poczucie niesprawiedliwości ze strony wymiaru sprawiedliwości, ale także i wtedy gdy państwo staje się dla nich opresyjne i kiedy zaczynają się bać swojego państwa.

Prezydent Andrzej Duda ogłaszając zawetowanie ustaw o SN i KRS

 

 

W XX w. Polska pokazała wyjątkową odwagę, ponieważ przeciwstawiła się brutalnej okupacji nazistowskiej (…) po II wojnie światowej Polska musiała stawić czoła dyktaturze komunistycznej. Ale w 1989 r. – punkcie kulminacyjnym wspaniałego odrodzenia narodowego, któremu przewodziła „Solidarność” – Polska zrzuciła kajdany komunistyczne i znowu zajęła miejsce jednego z czołowych krajów europejskich.

Książę William, Warszawa, 17.07.2017 r.

 

Hasło „Polska jest jedna” oznacza, że Polacy są wspólnotą w wymiarze duchowym i naturalnym. Wymiar materialny to równość szans, sprawiedliwość i solidarność. Właśnie w tym kierunku idziemy, szliśmy i chcemy iść. Chcemy, by Polacy mieli równe szanse – wszystko jedno, czy są ze wsi, czy z miasta. Dziś do tego daleko, ale to nasz kierunek działania.

Jarosław Kaczyński, 1.07.2017 r.

 

Polska tworzy nowy model rozwoju gospodarczego, oparty na silnym państwie, społecznej solidarności i repolonizacji, która pozwala odbudować potencjał przemysłowy polskich firm.

wicepremier Mateusz Morawiecki, 17.06.2017 r.

 

Polska nie zgodzi się na żadne szantaże ze strony Unii Europejskiej. Nie będziemy uczestniczyć w szaleństwie brukselskich elit. My chcemy pomagać ludziom, a nie elitom politycznym. Mam odwagę zadać elitom politycznym pytanie w Europie: dokąd zmierzacie, dokąd zmierzasz, Europo? Powstań z kolan i obudź się z letargu, bo w przeciwnym razie codziennie będziesz opłakiwała swoje dzieci.

premier Beata Szydło, 24 maja 2017 r.

 

Ludzie ze starymi nałogami nie odnowią Ojczyzny. Chrystus domagał się tego, gdy mówił: „Nie wlewa się młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka”. Jeżeli w Polsce robi się teraz nowe wino, to trzeba pamiętać, że należy je wlewać w nowe dusze, w nowe serca, w nowe myśli, w zdrową wolę społeczną.

Kardynał Stefan Wyszyński w Gnieźnie do ludzi „S”, luty 1981 r.

 

Siła bez wolności i sprawiedliwości jest tylko przemocą i tyranią. Sprawiedliwość i wolność bez siły jest gadulstwem i dzieciństwem.

Józef Piłsudski, „Les Allies” (1924-25)

 

Chcę, aby w sprawie konstytucji odbyło się w naszym kraju w przyszłym roku, roku stulecia niepodległości, referendum. Moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca w Polsce od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego, czy też wymaga on zmian.

Prezydent Andrzej Duda, 3 maja 2017 r.

 

– Kiedy najbliższy ci człowiek, z którym spędziło się kupę dobrych i złych chwil ginie w sekundę i nie wiadomo, co się stało, to żałoby nie można zakończyć. Mam nadzieję, że to w końcu zostanie wyjaśnione. Nie mogę więc tej żałoby zamknąć, tam przecież było 96 osób, znałam co najmniej połowę tego samolotu.

Hanna Foltyn-Kubicka, przyjaciółka Lecha i Marii Kaczyńskich

 

Największym wygranym programu „Rodzina 500+” są polskie rodziny, które mogą odczuć, że rząd wspiera je w swoich działaniach. Przynajmniej część z nich dzięki 500+ odzyskała godność.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, „Tygodnik Solidarność” 14/2017

Jeśli jesteś winien bankowi sto funtów, masz problem. Jeśli jesteś winien milion, to bank ma problem.

John Maynard Keynes, twórca teorii interwencjonizmu państwowego

Dziękujemy ci, kobieto pracująca zawodowo, zaangażowana w życie społeczne, gospodarcze, kulturalne, polityczne, za niezastąpiony wkład, jaki wnosisz w kształtowanie kultury łączącej rozum i uczucie, w budowanie bardziej ludzkich struktur ekonomicznych i politycznych.

„List do kobiet” Jana Pawła II ogłoszony w 1995 r.

Widzisz Synku, z Mamusią modliliśmy się zawsze, byś wyrósł ku chwale idei Chrystusowej, na pożytek Ojczyźnie i nam na pociechę. Chciałem służyć Tobie swoim doświadczeniem. Niestety, to może moje ostatnie do Ciebie słowa.W tych dniach mam zostać zamordowany. O moim życiu powie Tobie Mamusia, która zna mnie najlepiej.

gryps Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

Sądzę, że przeciętni Polacy zauważyli zmianę lepiej niż telewizyjni eksperci, którzy wciąż z trudem przyjmują do wiadomości fakt, że ekonomia i rozwój gospodarczy w wykonaniu władzy publicznej mają służyć ludziom, a nie tylko elitom, statystykom i wskaźnikom.

wicepremier Mateusz Morawiecki dla „Gazety Polskie

W materiałach z teczek TW „Bolka” nie stwierdzono śladów przerabiania i kopiowania, pismo było naturalne, nie było zaburzeń motorycznych mogących świadczyć o próbie imitacji pisma innej osoby.

prof. Maria Kała, dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych

Zwyczajne kłamstwo jest nadzwyczaj częstą wadą wśród młodzieży i poważną chorobą całego świata. Spotkacie ją zarówno u niecywilizowanych plemion, jak i w kulturalnych krajach. Mówienie prawdy, a w konsekwencji wyniesienie człowieka na poziom autorytetu, zmienią całkowicie charakter człowieka i charakter narodu.

Robert Baden-Powell, twórca skautingu

Gdy człowiekowi odbierze się prawdę, wszelkie próby wyzwolenia go stają się całkowicie nierealne, ponieważ prawda i wolność albo istnieją razem, albo też razem marnie giną.

św. Jan Paweł II w Encyklice „Fides et Ratio”

Rok 2016 upłynął pod znakiem rodziny, wsparcie dla polskich rodzin będzie kontynuowane, ale w 2017 roku priorytetem będzie rozwój i gospodarka.

Premier Beata Szydło, 29.12.2016 r

Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le po­myślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, od­kry­waj.

Mark Twain

Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem (…) żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

Łk, 2, 1–7

Kiedy słyszę lamet w gazetach, że niektóre firmy mają problem, bo się pracownice zwalniają, bo jest program 500+ i kobiety mówią, że się im nie opłaca pracować za 1200 zł, to mówię: „To bardzo dobrze. To im zapłaćcie więcej. Po prostu”.

Prezydent Andrzej Duda

Służymy zwykłym Polakom, obywatelom, a nie zapatrzonym w siebie elitom. Dla PiS, dla mojego rządu, wartości „Solidarności” są nadal zobowiązaniem.

Premier Beata Szydło w Płocku na 28 KZD NSZZ „S”

W tym miejscu czuć ducha wolności i solidarności. NSZZ „Solidarność” walczy nie tylko o prawa pracownicze, ale także o upamiętnianie historycznych wydarzeń. Cieszymy się, że tak wiele w tej kwestii robi Instytut Pamięci Narodowej.

Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda na I Pomorskim Kongresie Patriotycznym,18.11.201

To bardzo dobra, długo wyczekiwana decyzja. To szczęśliwy dzień dla polskich pracowników, ale i dla nas osobiście, że z konsekwencją i merytorycznym uporem doprowadziliśmy do odwrócenia tej złej sytuacji sprzed czterech lat.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „S” o przywróceniu wieku emerytalnego dla Wpolityce.pl

Dobiegają końca prace nad moją ustawą dotyczącą obniżenia wieku emerytalnego. Jeszcze w tym roku, tak jak zresztą deklarowała pani premier, ta ustawa zostanie uchwalona.

Prezydent Andrzej Duda, 06.11.2016 r.

W naszych listopadowych wizytach na cmentarzu nie idzie tylko o jesienny spacer, o chwilę refleksji czy spotkanie krewnych. Idzie przede wszystkim o naszą modlitwę. Zmarli nie tyle potrzebują naszych kwiatów, wiązanek czy zniczy, ile raczej szczerej, płynącej z serca modlitwy

ks. abp Stanisław Gądecki

W ciągu tego roku udało się załatwić sprawy, których do tej pory w Polsce nikt jeszcze nie załatwił. Myślę przede wszystkim o programie 500+, który dzisiaj pomaga przeciętnej polskiej rodzinie. Jest decyzja o tym, że płaca minimalna od 1 stycznia będzie wynosiła 2000 zł. To są naprawdę działania, które prowadzą do stopniowego podniesienia jakości życia w naszym kraju.

Prezydent Andrzej Duda, 26.10.2016 r.

Co mają zrobić premier i prezydent, gdy prezes trybunału z góry zapowiada, że nieomal każdy akt zaproponowany przez PiS uzna za niekonstytucyjny? W praktyce oznacza to dążenie do unicestwienia lub zablokowania reform zaproponowanych przez obóz rządzący. Suwerenem w tym kraju jest póki co naród i to on domaga się tych reform.

prof. Lech Morawski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego

Mamy całe pokolenie młodych wykształconych ludzi, którym należy otworzyć drogę kariery. Nie należy wymieniać „tamtych” na „naszych”, tylko na lepszych – lepszych, którzy staną się nasi jeśli damy im możliwość działania na rzecz dobra publicznego.

prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS w TVP Info 21.09.2016

Roztrwoniliśmy i zmarnowaliśmy dziedzictwo chrześcijańskie Europy. Teraz dziwimy się, jak ta Europa wygląda. Jesteśmy jak ten syn marnotrawny, który roztrwonił cenne dobra ojca, cenne dziedzictwo chrześcijańskie. A teraz okazuje się, że kiedy popadamy w tarapaty, to brakuje nam czegoś, nie tylko pod względem gospodarczym, lecz jeszcze bardziej w sensie ludzkim, religijnym i wiary.

kard. Christoph Schönborn, Wiedeń, 12.09.2016 r.

Jesteśmy jednym z ostatnich krajów UE, w którym nie ma żadnego zakazu handlu w niedzielę. Tylko u nas jest pewnego rodzaju wolna amerykanka. Chcemy dołączyć do krajów, które uważają życie rodzinne za wartość społeczną. Można kupić chleb w sobotę, a nie w niedzielę, a buty w piątek.

Wicepremier Mateusz Morawiecki podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Już czas, żeby niedziela została zwrócona ludziom, bo wolna niedziela im się należy. To czas zwrócony dziesiątkom tysięcy ludzi, którzy muszą w ten dzień pracować. Niech tak się stanie. Niech pan, panie prezydencie, podpisze ustawę szybko.

abp. Sławoj Leszek Głódź, 31.08.2016 r.

Walkę o pamięć wygraliśmy, ale czeka nas jeszcze trudniejsza walka, o to, aby historia taka  jak życie Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” kształtowała nasze myślenie o Ojczyźnie. Kształtowała nas jako naród.

prezes IPN dr Jarosław Szarek, 16.08.2016 r.

Dla chrześcijan nie jest to sytuacja normalna, gdy niedziela, dzień święta i radości, nie jest także dniem odpoczynku, a w każdym razie trudno im świętować niedzielę, jeśli nie dysponują odpowiednią ilością wolnego czasu. Cykl pracy i odpoczynku, wpisany w ludzką naturę, jest bowiem zgodny z wolą samego Boga. Odpoczynek jest rzeczą świętą,.

List apostolski św. Jana Pawła II „Dies Domini” (O świętowaniu niedzieli)

Rozwój firm nie może się opierać głównie na niskich kosztach pracy, jak do tej pory. Beneficjentem wzrostu gospodarczego muszą się stać pracujący, a nie tylko pracodawcy (…) Pracodawcy muszą się pogodzić z faktem, że wchodzimy w nowy etap rozwoju i poprawianie wyników finansowych poprzez ograniczanie kosztów osobowych to już przeszłość.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, „wSieci”, nr 30/2016

Czuję, że jest to wielki dar od Pana, by stanąć między wami, bo jesteście narodem, który w swojej historii przeszedł przez wiele prób, czasem bardzo ciężkich, i szedł naprzód z siłą wiary, wspierany matczyną dłonią Najświętszej Maryi Panny. Jestem pewien, że pielgrzymka do sanktuarium w Częstochowie będzie dla mnie zanurzeniem w tej wypróbowanej wierze.

Orędzie papieża Franciszka do Polaków z okazji Światowych Dni Młodzieży, 19.07.2016 r.

Najważniejsza jest sprawiedliwość, aby po ćwierćwieczu niepodległej Polski zabrać wreszcie te świadczenia, które są przywilejami dla oprawców polskiego narodu w czasach PRL. Z tych przywilejów korzystają ci, którzy służyli obcemu państwu, mocarstwu sowieckiemu. Polska nie była wtedy państwem niezależnym, a SB gnębiła Polaków, dławiąc ich dążenia niepodległościowe.

Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA, 12.07.2016 r.

Pragnę z całego serca, aby turystyka była sposobnością do owocnych spotkań: do spotkania z Bogiem, który w stworzeniu i w dziełach ludzkich ukazuje nam swoją miłość i opatrzność; do spotkania z sobą samym, w postawie milczącej refleksji i wsłuchania się w głos własnego wnętrza.

Jan Paweł II w orędziu na Światowy Dzień Turystyki

„Gdyby nie było Radomia, gdyby nie było tamtych zdarzeń, gdyby nie było tamtego bohaterstwa, może nie byłoby »Solidarności» (…) od tego momentu narodził się rzeczywisty sojusz pomiędzy polską inteligencją a robotnikami. Sojusz wzajemnego zrozumienia i wzajemnego wsparcia”

Prezydent Andrzej Duda w 40 rocznicą radomskiego Czerwca 1976, 25 czerwca 2016 r.

„Zamiast zapewnienia wzrostu, część neoliberalnych polityk zwiększyła nierówności (…) W sumie korzyści z części polityk, które są istotnym elementem agendy neoliberalnej, wydają się wyolbrzymione”

Jonathan Ostry, Prakash Loungani, David Furceri, ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego, „Dziennik Gazeta Prawna”, 17.06.2016 r.

Bohaterstwem narodu jest poświęcenie teraźniejszości dla przyszłości. Zdradą w narodzie jest poświęcenie przyszłości dla teraźniejszości.

płk Ignacy Matuszewski, oficer i dyplomata II RP, motto z biograficznej książki „Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010” Sławomira Cenckiewicza i Adama Chmieleckiego

To, o czym mówimy, co nazywa się „dobrą zmianą”, co oznacza zmiany w polskim życiu społecznym, jest ukierunkowane na to, aby owoce polskiego rozwoju trafiły do zwykłych ludzi – i w miarę możliwości – równo do wszystkich zakątków naszego kraju – to jest coś, czego do tej pory nie zrealizowano.

prezydent Andrzej Duda, Busko-Zdrój, 7.06.2016 r.

Każdy naród pracuje przede wszystkim dla siebie, dla swoich dzieci, dla swoich rodzin, pracuje dla swoich obywateli i dla własnej kultury społecznej. Chociaż dzisiaj tak jest, że pełnej suwerenności między narodami powiązanymi różnymi układami i blokami nie ma, to jednak są granice dla tych układów, granice odpowiedzialności za własny naród, za jego prawa, a więc i za prawo do suwerenności.

Stefan Kardynał Wyszyński na Jasnej Górze, 26 sierpnia 1980

Kiedy bogactwo osiąga się na drodze wyzysku ludzi, to owi bogacze wyzyskują pracę ludzi, którzy stają się niewolnikami (…) Ci, którzy tak robią to prawdziwi krwiopijcy, żyjący z upuszczania krwi ludzi, których czynią niewolnikami pracy

papież Franciszek, Watykan, 19 maja 2016 r.

Konstruujemy nowy model nadzoru nad państwowym majątkiem, aby pojęcia takie jak odpowiedzialność, patriotyzm gospodarczy, przyzwoitość, rzetelność, pracowitość, poszanowanie dobra wspólnego coś znaczyły, zwłaszcza wtedy, kiedy mówimy o urzędnikach służby cywilnej, o urzędnikach państwowych, o politykach, którzy ponoszą za to odpowiedzialność.

Dawid Jackiewicz, minister skarbu państwa

Naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, który wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych to naród renegatów! Taki naród skazuje się dobrowolnie na śmierć, podcina korzenie własnego istnienia.

ks. Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Polski (1972)

„Ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu (…) dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha, niniejszą konstytucję uchwalamy”.

Fragment preambuły Konstytucji 3 maja

„Nie mam żadnych wątpliwości, że nowoczesnym pracodawcą jest ten, który czyni wszystko zarządzając swoją firmą, swoim zakładem, swoim przedsięwzięciem gospodarczym, aby w jak największym stopniu również usatysfakcjonować pracowników, czyli tych ludzi, którzy dla niego, również dla budowania jego firmy, wykonują swoją pracę”.

Prezydent Andrzej Duda, 20.04.2016 r.

Tragedia smoleńska i to, co się przed i po niej działo, była wielkim dramatem, świadectwem bylejakości państwa. Złego rządzenia, błędów, wszystkiego tego, co w Polsce nigdy zdarzyć się nie powinno. Jest naszym wielkim zadaniem, całego narodu, ale przede wszystkim ludzi władzy, budowanie Polski rzetelnej, uczciwej, dobrze zarządzanej.

prezydent Andrzej Duda, 10 kwietnia 2016 roku

„»Solidarność« upomniała się o wolność, o sprawiedliwość społeczną i o obecność krzyża w życiu publicznym. Tym wartościom dochowałeś wierności jak nikt. Dlatego zawsze z dumą będziemy mówić o tobie – człowiek »Solidarności«”.

Janusz Śniadek na pogrzebie Lecha Kaczyńskiego w Krakowie, 18.04.2010 r.

Rząd polski, który powstał w wyniku wolnych wyborów, nie powinien podlegać moralizatorstwu i krytyce ze strony Unii Europejskiej która powinna wreszcie skupić na swoim podstawowym zadaniu, czyli na ochronie zewnętrznych granic Unii.

prezydent Republiki Czeskiej Miloš Zeman na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą, 15 marca 2016 r.

On był wielki nie tylko dlatego, że mówił o silnej Polsce, ale mówił także, że najważniejszy jest człowiek. Każdy, kto zna drogę życiową pana prezydenta, wie, że był rzeczywiście człowiekiem wyczulonym na zwykłych ludzi.

Prezydent Andrzej Duda o śp. Lechu Kaczyńskim, 7 marca 2016 r.

„Żołnierze Wyklęci” są wzorcem postawy niezłomności, czegoś, co jest tak niezwykle cenne. Żeby mieć w sobie tę siłę wewnętrzną, która sprawia, że człowiek, mimo wszystkich przeciwności, mimo często strachu, bólu, tego co jest naturalne, umie się przełamać i powiedzieć „nie”. To fundament, na którym będziemy budowali przyszłość silnej, suwerennej i niepodległej Rzeczypospolitej.

Prezydent Andrzej Duda, 1 marca 2016 r.

To dobra wiadomość, że państwo chce stwarzać warunki do rozwoju przemysłu okrętowego. Ale trzeba pamiętać, że za wszystkim stoją ludzie – ich mądrość, doświadczenie, umiejętność konkurowania także na rynkach zagranicznych. Dlatego trzeba mieć zatrudnionych dobrych pracowników, fachowców.

Piotr Soyka, prezes Remontowa Holding, Gdynia, 22 lutego 2016 r.

Plan wicepremiera Morawieckiego zakłada, że pobudzenie gospodarki nie może być łączone z niskimi płacami i to jest dla mnie najważniejsze. Mnie cieszy jako związkowca, że wczoraj usłyszałem od premiera Morawieckiego, że dojście w wynagrodzeniach do średniej UE to już nie 60 lat, tylko 15 lat.

Piotr Duda, TVP1, 17 lutego 2016 r.

Niezależnie z której strony byłaby wymierzona niegodziwość w stronę Polski, to pani premier i cały naród polski mogą liczyć na wsparcie Węgier.

premier Węgier Viktor Orban podczas konferencji prasowej z Beatą Szydło w Budapeszcie 8 lutego br.

Tak naprawdę laureatami tej nagrody są wszyscy ci Polacy, którzy poszli do wyborów w przekonaniu, że są ludźmi wolnymi i chcą tej wolności i w związku z tym chcą dobrej zmiany.

prezydent RP Andrzej Duda, odbierając laur Człowiek Wolności 2015 tygodnika „wSieci”

Polacy wywalczyli sobie demokrację, nie potrzebują pouczeń. Niemcy mają problemy, nie Polacy. Jeśli jakiś naród nie potrzebuje krytyki jak walczyć o wolność – to właśnie Polska!

Hans-Olaf Henkel z Niemiec (EKR) podczas debaty w Parlamencie Europejskim, 19 stycznia 2016 r.

Protect your women, not our democracy! (Brońcie swoich kobiet, a nie naszej demokracji!)

transparent polskich kibiców w Berlinie podczas meczu siatkarskiego Polski z Niemcami

Chciałbym życzyć, żeby ten rok był dobry dla nas, żeby był rokiem, kiedy rzeczywiście odczujemy poprawę. Myślę tu przede wszystkim o domowych budżetach rodzin, bardzo też liczę, że będzie pomoc dla dzieci ze strony państwa polskiego. To są oczywiście zadania dla władzy i to jest moje zadanie i będę czynił wszystko, żeby je jak najlepiej zrealizować, żebyśmy dobrze czuli się w swoim kraju.

Prezydent Andrzej Duda podczas Orszaku Trzech Króli w Warszawie, 6 stycznia 2016 r.

Wyrzuciliście wszystkich, którzy byli krytyczni wobec waszej koalicji. Został jeden Jan Pospieszalski. Pod Waszymi rządami wyleciałam z telewizji publicznej rządzonej przez pani kumpli z partii! Mam wymieniać nazwiska? Wstydu nie macie! Nic nie wiecie o wolności słowa – pod waszymi rządami powstał drugi obieg: niezależnej informacji, portali i filmów dokumentalnych, które były zakazane!

Joanna Lichocka, posłanka PiS, 30. 12.2015 r. do Agnieszki Pomaski (PO)

Prezydent nie miał przed i nie ma także po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2015 r. obowiązku przyjmowania ślubowania od sędziów wybranych uchwałami Sejmu z 8 października 2015 r. Uchwały te, podjęte przez Sejm ubiegłej kadencji, nie miały mocy prawnej; były bowiem wadliwe.

prof. dr hab. Michał Warciński, „Rzeczpospolita”, 9.12.2015 r.

Ale jest jeszcze jedno oblicze dyktatury – prawnicze

Kazimierz W. Kumaniecki, prawnik, myśliciel polityczny II Rzeczpospolitej

Mówienie o 500 zł na dziecko, zwiększaniu kwoty wolnej od podatku czy o walce z umowami śmieciowymi to (…) wskazanie, że ten rząd z nierównościami chce walczyć. W Radzie Dialogu Społecznego na pewno będziemy rządowi na te kwestie zwracać uwagę i jeśli zajdzie taka potrzeba, sami będziemy składać projekty odpowiednich ustaw.

Przewodniczący „S” Piotr Duda, „Super Express”, 20 listopada 2015 r.

W ciągu trzech lat wykonano olbrzymią pracę, stworzono potężną armię, która zdołała odeprzeć bolszewików, która być może uratowała Europę przed ogarnięciem w całości przez bolszewicką rewolucję. Zbudowano administrację, uchwalono nowoczesną konstytucję. (…) W czasie bardzo krótkim zbudowano nową Rzeczpospolitą. Na tych przykładach powinniśmy się uczyć dzisiaj.

Prezydent RP Lech Kaczyński, 11 listopada 2008 r.

Najcenniejszą rzeczą dla narodu jest wolne, suwerenne i niepodległe państwo, ale to działa też i w drugą stronę – najcenniejszą rzeczą w państwie jest naród, który ma poczucie wolności, który jest niezłomny w dążeniu do tego, by swoje niepodległe i suwerenne państwo utrzymać i mieć. Tacy właśnie jesteśmy my, Polacy, od pokoleń.

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu z okazji Święta Niepodległości, 11 XI 2015 r.

Jestem przekonany, że bez względu na przynależność partyjną czy klubową, zawsze „Solidarność” będzie dla Was na pierwszym miejscu.

Szef „S” Piotr Duda w liście do członków Związku, którzy zdobyli mandaty poselskie z list PiS i Kukiz ’15

Wyciągamy rękę do wszystkich, którzy chcą dobrej zmiany. Jestem pewien, że to wszystko można uczynić, ale po pierwsze – musimy pamiętać, że swojego rodzaju karnawał, jakim są wybory, skończył się. Jest czas pracy. Musimy pamiętać o skromności, która nas wszystkich obowiązuje.

Jarosław Kaczyński, 25 października br., po ogłoszeniu sondażowych wyników

Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą. Na tym polega w zasadzie nasza niewola, że poddajemy się panowaniu kłamstwa, że go nie demaskujemy i nie protestujemy przeciw niemu na co dzień. Nie prostujemy go, milczymy lub udajemy, że w nie wierzymy. Żyjemy wtedy w zakłamaniu.

bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko, 31.10.1982 r.

Nie powinniśmy łączyć pomocy rozwojowej z działaniami, które inni postrzegają jako narzucanie im systemu wartości czy ideologii. Dotyczy to zwłaszcza kwestii modelu rodziny, programów edukacji, wychowania dzieci i ochrony życia. Skupmy się na normach, które w równym stopniu wszystkim przyniosą gwarancję wolności i poprawę bytu.

Prezydent RP Andrzej Duda na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ 27.09.2015

Ludzie ci zostali wypędzeni w sposób perfidny. Islamiści, bojownicy ISIS, po wejściu do miejscowości, gdzie żyli chrześcijanie, najpierw przeprowadzali spis mieszkańców i zapewniali, że nikomu nic się nie stanie. Po dwóch dniach wszystkich spędzili do meczetu. Następnie postawiono trzy warunki: konwersja na islam, 8 tys. dolarów podatku miesięcznie, albo ścięcie. Kto mógł, ten uciekał.

ks. abp  Stanisław Gądecki, odwiedzający obóz chrześcijańskich uchodźców w Irbilu (Kurdystan)

Podwyższenie wieku emerytalnego do 67 roku życia doprowadziło do zmian w życiu wszystkich pracujących obywateli i ich rodzin, ale także i przyszłych pokoleń. Wzbudziło wiele wątpliwości. Zasady nabywania uprawnień emerytalnych są jedną z kluczowych kwestii społecznych. Dlatego należy umożliwić obywatelom wypowiedzenie się w sprawie.

Prezydent Andrzej Duda w orędziu, 20 sierpnia 2015 r.

Składam członkom NSZZ „Solidarność” serdeczne życzenia z okazji 35. rocznicy powstania związku! Razem naprawiajmy Rzeczpospolitą!

Prezydent RP Andrzej Duda w „Tygodniku Solidarność”

Jednym z podstawowych oczekiwań jest to, żeby odbudować wspólnotę. Ludzie marzą o wspólnocie, jaka powstała w latach 80., w czasach „Solidarności”. Dlatego ludzi o różnych poglądach proszę o wzajemny szacunek, bez narzucania innym swoich praw. Szacunek musi być podstawą wspólnoty – tylko wtedy uda się Polskę odbudować.

Andrzej Duda, prezydent RP w orędziu z 6 sierpnia br.

Jesteśmy na etapie 100-procentowego spełnienia tych obietnic i zamierzeń, które pani premier wypowiedziała.

Joanna Mucha, rzecznik kampanii wyborczej PO, Polskie Radio Program I (15.07.2015 r.)

Władza demoralizuje, a władza absolutna demoralizuje absolutnie. Po sześciu latach nie będzie dla mnie żadną niespodzianką, jeżeli się okaże, że bardziej kumaci, przedsiębiorczy, nazwijmy to, faceci z ekipy Tuska kręcą lody (….) szczególnie to grono bywszych liberałów.

Aleksander Kwaśniewski na taśmach opublikowanych przez „Do Rzeczy”

Państwo ma służyć człowiekowi, a nie panować nad nim. Państwo musi być rzeczywiście wspólnym dobrem całego narodu. Praca jest dla człowieka, o jej sensie stanowi zbliżenie jej do człowieka, do jego rzeczywistych potrzeb.

Uchwała programowa I KZD NSZZ „Solidarność” 1981 rok

Praca jest konieczna nie tylko dla gospodarki, ale także dla człowieka, dla jego godności, dla jego życia obywatelskiego oraz integracji społecznej. Odrzucane są dzieci (więcej osób umiera niż się rodzi), odrzucane są osoby starsze, a wykluczani są ludzie młodzi (ponad 40 proc. ludzi młodych jest bezrobotnych)! Osoby, która nie wytwarza, wyklucza się na sposób: „użyj i wyrzuć”.

papież Franciszek, 21.06.2015 r.

Wierzę w to, że jesteśmy w naszym kraju w stanie odbudować wspólnotę, że możemy razem naprawiać kraj. To wielkie dzieło, którego nie można zrobić w pojedynkę. Nie zrealizuje go nawet sam prezydent i rząd, chociażby nawet najlepiej współdziałali, jeżeli nie będą mieli wsparcia ze strony społeczeństwa.

Andrzej Duda, prezydent elekt

Sam za siebie byłem odpowiedzialny. To jest dobra szkoła. Mówiłem zawsze dzieciom, że człowiek wolny musi mieć stróża w sobie, bo wtedy dopiero jest wolny. Niewolnik ma stróża obok, jak stróż nie patrzy, to może robić co chce. Człowiek wolny nie może robić, co chce. Nigdy. Bo ma stróża w sobie.

prof. Jan Tadeusz Duda, dla RMF FM po zwycięstwie jego syna Andrzeja

Jeśli przyszłość ma mieć na imię Polska, to musimy podnieść jakość życia Polaków (…) Płace nie mogą być u nas cztery albo i pięć razy niższe niż na Zachodzie, nie wspominając już o innych świadczeniach. I kwota wolna, o której podwyższeniu mówię, to będzie pierwszy kroczek na tej drodze.

Andrzej Duda, „W sieci” nr 20/2015

Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Kto chce, ten może, kto chce, ten zwycięża, byle chcenie nie było kaprysem lub bez mocy.

Józef Piłsudski dla „Żołnierza Polskiego”, 24 grudnia 1918 r.

Nie wyobrażam sobie polskiego pracownika, który będzie głosował na kandydatów, którzy podpisali się pod podwyższeniem wieku emerytalnego i innymi przepisami, które ich krzywdzą.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, 5 maja 2015 r.

Czy mogę zapomnieć, że obok mnie żyje mnóstwo ludzi, którzy w XX wieku, w wieku postępu społecznego, niedoszli jeszcze do posiadania własnej miski, łyżki, koszuli i nocnego okrycia? Czy mogę nie widzieć dysproporcji między wystawnością magazynów a ubóstwem izb mieszkalnych? Czy mogę nie pojąć, że ludzkość wplątała się w błędne koło nadprodukcji luksusu i nędzy?   Ks. Stefan Kardynał Wyszyński, Duch pracy ludzkiej  Aby ożywiać duchem chrześcijańskim doczesną rzeczywistość służąc osobie i społeczeństwu, świeccy nie mogą rezygnować z udziału w „polityce”, czyli w różnego rodzaju działalności gospodarczej, społecznej i prawodawczej, która w sposób organiczny służy wzrastaniu wspólnego dobra.

św. Jan Paweł II w adhortacji „Christifideles laici”

Monetaryści podsunęli politykom wspaniałą wymówkę, żeby się ekonomią społeczną nie zajmować. (…) Politycy mogli z czystym sumieniem zająć się uprawianiem wojny kulturowej. Żeby debatować o aborcji, moralności i seksie zamiast o emeryturach i podatkach, znać się na niczym nie trzeba. Łatwiej też organizować wściekłość wyborców wokół różnic światopoglądowych, bo te sprawy łatwiej ludzi rozpalają niż polityka społeczna.

prof. Stanisław Owsiak w wywiadzie dla „GW” z 4 kwietnia br.

Dominujący podatek VAT ma charakter ogólny, płacą go więc wszyscy, bez względu na poziom dochodów. Z kolei przychody budżetu państwa z podatku PIT są stosunkowo niskie – to znak, że „składają” się na nie głównie osoby z niskimi dochodami.

O tym, dlaczego rosną dysproporcje dochodowe wśród Polaków mówi prof. Ryszard Bugaj, ekonomista. Całość w „Magazynie Solidarność” 4/2015

Jedynie prawda i sprawiedliwość mogą zrodzić wolność i pokój. Na tych wartościach można budować życie godne człowieka.

Św. Jan Paweł II, audiencja generalna 11 września 2002 r.

W Polsce, to co się wyrabia z pracownikami, to jest po prostu horror. Strategiczne decyzje gospodarcze zapadają wedle kryterium, ile uda się wyszarpać dla siebie. Wszystko to będzie miało skutki społeczne i cywilizacyjne. Ten wyzysk dotyka przede wszystkim młodych ludzi, którzy mają kredyty i rodziny, a więc nie mogą sobie pozwolić na bunt, który niesie ryzyko utraty pracy.

prof. Jadwiga Staniszkis, „Rzeczpospolita” (21.03.2015 r.)

Przys­toi wal­czyć w ob­ro­nie praw, wol­ności, oj­czyz­ny.

Marek Tulliusz Cyceron

Żarty się skończyły. Chcemy rozwiązań systemowych, a nie pseudodialogu i rozwiązań doraźnych.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”

Andrzejku! Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany. Chciałem być Tobie ojcem i przyjacielem. Bawić się z Tobą i służyć radą i doświadczeniem w kształtowaniu twego umysłu i charakteru…

gryps ppłk Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, prezesa WiN, zamordowanego 1 marca 1951 r. w piwnicy więzienia na Mokotowie.

Od pewnego czasu traktujemy społeczeństwo zbyt biernie, więc i konkretni ludzie sami się tak traktują. Są jak plastelina. Być może więc rolą Kościoła na następne lata jest budzenie podmiotowości społecznej, potrząsanie sumieniami i ospałymi umysłami.

ks. abp Henryk Hoser, metropolita warszawsko-praski  w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”

W kraju mamy propagandę szczucia na związki zawodowe.

prof. Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych

Masowy exodus z Polski to wielka katastrofa społeczna, demograficzna, ekonomiczna i polityczna dla kraju. Takie świadome wypychanie młodych ludzi za granicę usprawiedliwia politykę „nic nie robienia”. Polska traci kwiat swojego społeczeństwa, młodych ludzi, którzy zakładają rodziny za granicą i nie wracają.

prof. Krystyna Iglicka-Okólska w programie „Bliżej” w TVP Info

I znów powiało antyzwiązkową retoryką, za sprawą kryzysu w górnictwie. Wnioski? Władza boi się zorganizowanych struktur, boi się siły, boi się „Solidarności”. Bądźmy więc dobrze zorganizowani.

Mieczysław Gil, „Tygodnik Solidarność” nr 5/2015

Możemy zlikwidować kopalnie i postawić tam hipermarkety – ale kto tam będzie kupował? Za co? To już nie jest sprawa Śląska, to jest sprawa całego kraju!

Piotr Duda, TVP 2, 13.01.2015 r.

Można się spodziewać, że będzie to rok przełomu, przesilenia politycznego w Polsce. Wybory parlamentarne będą tylko wynikiem sytuacji społecznej, a ta jest napięta. Na rynek pracy weszły miliony młodych ludzi z wyżu demograficznego, a ich perspektywy rozwojowe są poniżej ich ambicji. Nie będą miały one wyboru na jesieni, jeśli nie chcą być swoistymi niewolnikami w ojczyźnie.

Jerzy Kłosiński, „Tygodnik Solidarność” nr 51–52/2014

Wmawiano nam, że związkowcy to przeżytek. To propagandowe bzdury. Spójrzmy na uzwiązkowienie w Skandynawii, w Szwajcarii. Niemcy nie wyobrażają sobie, by kanclerz Merkel w sprawach pracowniczych i społecznych cokolwiek przeprowadzała bez dialogu, uzgodnień, bez porozumienia. Tam jest dojrzałość polityczna.

Piotr Duda, lider NSZZ „S” dla Gazety Gdańskiej

Mamy za sobą wybory w znaczącej części uczciwe, w części nieuczciwe, taki produkt demokracjopodobny z PRL, jak się wtedy produkowało zamiast czekolady – wyrób czekoladopodobny. Pytanie, ile mamy dziś po tych wyborach czekolady?

Jerzy Kłosiński, „Tygodnik Solidarność” (nr 36/2014)

Przebieg wyborów samorządowych jest dla polskiej demokracji katastrofą.

dr Jarosław Flis, socjolog (wPolityce.pl, 26.11.2014)

Zbyt mądrzy do angażowania się w politykę są karani rządami głupszych.

Platon

Czy po tych wyborach obudzimy się  w innej Polsce? Może pierwszy raz od ponad 20 lat, kiedy wybieramy władzę samorządową, najbliższe wybory mają szerszy wymiar. Mogą przesądzić o całkowitej zmianie warty, czyli również wyborach parlamentarnych za rok i trwałej zmianie układu politycznego w kraju.

Jerzy Kłosiński, „Tygodnik Solidarność” nr 32/2014

Mamy bardzo wiele do zrobienia, żeby obywatel miał poczucie, że państwo jest dla niego.

Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK (Polsat News 2, 28.10.2014 r.)

Odważne świadczenie prawdy jest drogą prowadzącą bezpośrednio do wolności. Człowiek, który daje świadectwo prawdzie, jest człowiekiem wolnym nawet w warunkach zewnętrznego zniewolenia, nawet w obozie czy więzieniu.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kazanie z 31 października 1982 r.

Platforma i PSL rządzą od siedmiu lat, więc nie ma mowy o stu dniach spokoju. Gdy zostałem przewodniczącym „Solidarności”, to nikt nie dał mi stu dni spokoju, ale oczekiwał od początku ciężkiej pracy i konkretnych działań. Jeśli pani premier potrzebuje stu dni spokoju, to niech weźmie bezpłatny urlop.

Piotr Duda, rozmowa wPolityce.pl, 29 września 2014

Operacja ewakuacji Donalda do Brukseli się udała. Ewidentne korzyści dla samego Donalda, duże pieniądze, różne prestiże i apanaże. A w kraju mamy rząd stary-nowy z panią Kopacz. Rząd zadaniowy. Podstawowe zadanie – scalić partię i wygrać wybory za rok. A co z rządzeniem? Ma być tak, aby wszystko pozostałe po staremu, czyli coś tam robimy, ale kasę ciągniemy dla swoich.

Jerzy Kłosiński, „Tygodnik Solidarność” nr 25/2014

W imię przyszłości człowieka i ludzkości trzeba było wypowiedzieć to słowo „solidarność”. Dziś płynie ono szeroką falą poprzez świat, który rozumie, że nie możemy żyć wedle zasady: „wszyscy przeciw wszystkim”, ale tylko wedle zasady: „wszyscy z wszystkimi”, „wszyscy dla wszystkich”.

Jan Paweł II do ludzi morza 11 czerwca 1981 w Gdyni

„Solidarność” jest fenomenem, który pojawił się jako realna siła. Solidarność jako wartość pojawiała się w dziejach Polski w szczególnych momentach. Pojawienie się tego rodzaju zjawiska daje Polakom siłę i motywację do działania, często bardzo zdeterminowanego, często bardzo ryzykownego, ale zawsze popychającego polskie sprawy do przodu.

Jarosław Kaczyński podczas konferencji „Przesłanie Sierpnia – zdrowie, praca, rodzina, bezpieczeństwo – dziś”

Spotkanie ministrów Niemiec, Rosji, Francji i Ukrainy w Berlinie pokazało, że nie liczą się z nami nawet wtedy, kiedy rozmawia się o najbliższych kwestiach dotyczących naszego regionu. A przecież Polska jest krajem wybitnie zainteresowanym rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie i zapobiegnięciem agresji rosyjskiej, ponieważ sąsiadujemy zarówno z agresorem, jak i ofiarą agresji.

poseł Witold Waszczykowski, były wiceszef MSZ w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Platforma porzuciła ludzi wykluczonych, bezdomnych, starszych. Platforma zdezerterowała. Z bycia partią środka stała się partią liberalną (…) Po bezrobotnych i pracujących na umowy śmieciowe mamy teraz jeszcze wykluczonych emerytów.

Jan Rulewski, senator PO („Fakt”, 13.08.2014 r.)

PiS powinien mieć serce socjalne i czuć ciężar odpowiedzialności wobec 16 milionów polskich pracowników.

Piotr  Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, „Tygodnik Solidarność”, nr 32/2014

Bóg chciał ukazać, że są wartości, o które trzeba walczyć, nawet w walce pozornie beznadziejnej. Warszawa zdolna była podjąć każdy wysiłek, każdą ofiarę, aby zaświadczyć swoje prawo do pełnej wolności, o której nie mogą decydować sąsiednie narody. Musi być ślad w dziejach dojrzałości narodu, który ma słuszną ambicję stanowienia o sobie.

ks. prymas Stefan Kardynał Wyszyński w 1974 roku w 30. rocznicę powstania warszawskiego

Wszyscy jesteśmy traktowani jak niewolnicy, pracujemy po 13 godzin na dobę (…) Dziękuję i przepraszam za kłopot.

fragment listu zamieszczonego na metce torebki wyprodukowanej w Bangladeszu dla dużej sieci odzieżowej, kupionej w Nowym Jorku

Nie ma polskiego państwa. Temu rządowi na sprawności instytucji nie zależy – widzimy, jak one nie działają. Państwo jest traktowane jak prywatny folwark, wykorzystywane do interesów partyjnej sitwy i walki z legalną opozycją polityczną.

prof. Piotr Gliński w klubie parlamentarnym PiS przed głosowaniem o wotum nieufności dla rządu PO-PSL

W taśmach prawdy o rządach Donalda Tuska jest wiele wątków o ogromnym znaczeniu gospodarczym, z których wynika, że jego ministrowie i ich rozmówcy za nic mają strategiczne interesy naszego państwa i jego finanse. Z tych rozmów wynikają również wątki, które wskazują, że ważni ludzie Platformy posuwali się także do szantaży i brutalnie wpływali i wpływają na media.

dr Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS, wPolityce.pl

Mamy do czynienia z przerysowaniem negatywnych cech związków zawodowych i propagandą antyzwiązkową (…) Media, środki przekazu, skupiają swoją uwagę na pewnych ekstremalnych przypadkach, a codzienna pożyteczna praca związkowa jest dla mediów mało interesująca.

prof. Jerzy Wratny, „Dziennik Gazeta Prawna” (24.06.2014 r.)

Działamy profesjonalnie, swoje działania długo i dokładnie przygotowujemy. „Solidarność” jest swoistą organizacją pożytku publicznego. To w nas jest prawdziwa solidarność.  „Solidarność” jest potrzebna w zakładach pracy, w środowiskach lokalnych, gminach, województwach. Jest potrzebna Polsce.

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” na XIV WZD

Wszystko, co wiem na pewno o moralności i powinnościach człowieka‚ zawdzięczam futbolowi.

Albert Camus, pisarz, laureat Nagrody Nobla

W tym dniu naród polski powiedział: „sprawdzam” i ten sprawdzian wyszedł zwycięsko dla narodu, a nie dla komunistycznej władzy. Od tego dnia możemy liczyć wolną Polskę, choć komunistyczny rząd urzędował jeszcze trzy miesiące. Ten dzień jest dniem triumfu „Solidarności”, a ten triumf był zazwyczaj triumfem Polski. Oby było tak zawsze.

śp. Prezydent Lech Kaczyński, 4 czerwca 2009 r.

Jesteśmy duchowo rozdwojeni, rozbici psychicznie, a stąd pozbawieni stylu życia i charakteru narodowego. Zwalczać to rozdwojenie, zdobyć pion moralny, nauczyć się zwyciężać siebie, zdobyć męstwo wiary i życia chrześcijańskiego – oto błogosławione dążenie niemal zachowawczego instynktu narodowego i zmysłu katolickiego.

ks. prymas Stefan Kardynał Wyszyński w liście z Komańczy 22 maja 1956 r.

Patriotyzm gospodarczy jest czymś zupełnie naturalnym, jest traktowany jako przesłanka działania w wielu państwach. Musimy tym się kierować: środki europejskie, inne środki – to wszystko powinno służyć rozwojowi polskich firm, szczególnie tych, które produkują środki finalne. To jest jedyny program, który może dać Polsce autentyczny sukces, który może uczynić z Polski kraj podmiotowy, a nie tylko kraj podwykonawców.

Jarosław Kaczyński, 21 maja br.

Dzięki kampanii społecznej „Solidarności” wyborcy będą mieli wystarczającą wiedzę do podejmowania suwerennych decyzji, wrzucając kartkę do urny 25 maja. Nasza kampania ma na celu ożywienie praw demokratycznych, zachęca do świadomego wyboru, jednym słowem, uaktywnia wyborcę. Robimy coś w zastępstwie innych instytucji państwa demokratycznego.

Jerzy Kłosiński, „Tygodnik Solidarność” (nr 19/2014)

Święty Jan XXIII i święty Jan Paweł II byli kapłanami, biskupami i papieżami dwudziestego wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg, silniejsza była macierzyńska bliskość Maryi. Św. Jan Paweł II był papieżem rodziny.

Papież Franciszek podczas mszy kanonizacyjnej 27 kwietnia br. w Watykanie

Charakterystyczną cechą polskiego rynku pracy jest znacznie większe niż w innych krajach Wspólnoty skorelowanie bezrobocia z ubóstwem, a nawet wykluczeniem społecznym. Ponad 50 proc. społeczeństwa żyje poniżej minimum socjalnego, a ponad 10 proc. poniżej granicy minimum egzystencji.

prof. Sławomir Jankiewicz

Władza przechodzi z rąk do rąk, a robotnicy i wszyscy inny pracownicy, bez względu na to, kto  sprawuje władzę w kraju, oczekują pomocy w obronie ich słusznych praw. Tu nie może zabraknąć „Solidarności”.

Jan Paweł II, przemówienie podczas spotkania z członkami NSZZ „Solidarność”, Watykan, 11 listopada 2003 r.

Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd.| Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, |wiesz, że ono musi tu gdzieś być.

Jan Paweł II, „Tryptyk Rzymski”

Czymże bowiem jest polityka, jeśli nie rozwiązywaniem problemów społecznych? Platformie trudno to pojąć ponieważ dzięki sprzedajnym mediom mainstreamowym politycy PO mogą prowadzić grę PR-ową z Polakami. Bardzo skuteczną grę. Aż do dnia totalnej katastrofy. Nieuniknionej katastrofy, bo żadna ważna polska sprawa nie została porządnie załatwiona.

Krzysztof Czabański, publicysta (wPolityce.pl, 26 marca 2014 r.)

Dobrze zapamiętałem i nosiłem w głębi duszy hasło wyhaftowane przez kobiety wileńskie na sztandarze, który podziemnymi szlakami dotrzeć miał do dywizjonu polskich lotników na ziemi brytyjskiej „Miłość żąda ofiary”. Kiedy w ludowym Wojsku Polskim zaczęto odbierać mi wiarę i przekonania, które wyniosłem z mojego skromnego domu, ze szkoły, z kościoła, do tego hasła dodałem jedno słowo „Wierność” – wierność dla jednego Boga i jedynej Ojczyzny – Polski.

płk Ryszard Kukliński w Krakowie w 1998 r.

Przez minione 15 lat Polska wypełnia zobowiązania wynikające z konieczności prawnych, militarnych i politycznych wiążących się z naszym udziałem w NATO. W tym czasie zgodnie z deklaracjami udzielaliśmy poparcia polityce otwartych drzwi w procesie rozszerzania NATO.

Uchwała Sejmu RP w 15 rocznicę członkostwa Polski w NATO

Na świecie zwyciężyło przekonanie, że na państwie spoczywa obowiązek prowadzenia polityki gospodarczej, która umożliwi wyjście z kryzysu. Jest to koncepcja nowoczesnego interwencjonizmu państwowego, bez którego nasze państwo może jedynie zmniejszać dolegliwości wynikające z kryzysu, ale nie jest w stanie wyzwolić Polski z pułapki średniego rozwoju.

Z programu PiS, przyjętego na konwencji 15 lutego br.

Ludzie zarabiają mało, wobec tego mało wydają. Firmy nie mają więc po co inwestować w nowe fabryki i sklepy, dlatego nasza gospodarka rośnie powoli, choć mogłaby szybciej.

prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego

Musimy przestać mówić o dokończeniu rewolucji „Solidarności”. Ta rewolucja musi odbyć się na nowo. I odbędzie się przy urnach wyborczych.

Poseł Janusz Śniadek, inaugurując parlamentarny zespół ds. obrony ideałów „Solidarności”

Proszę was, abyście zapewnili, by bogactwo służyło ludzkości, nie zaś nią rządziło. Nie wolno tolerować sytuacji, w której są do dyspozycji ogromne ilości produktów żywnościowych, które się po prostu marnotrawi, podczas gdy tysiące ludzi umierają codziennie z głodu.

papież Franciszek do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos

Prowadzona przez rząd polityka niskich płac i zastępowania stosunku pracy umowami śmieciowymi to wyrok na polską młodzież, przyszłych emerytów i całą gospodarkę. Trawiąca nasz kraj plaga śmieciówek stopniowo, ale nieubłaganie zmienia „zieloną wyspę” w śmietnisko.

Janusz Śniadek („wSieci” nr 3/2014)

Mijający rok pokazał, że rządząca koalicja jest na tyle arogancka, że całkowicie zlekceważyła dialog społeczny. Coraz ciężej i wydajniej pracujemy, ale realne płace spadają, wzrasta bezrobocie.

red. Jerzy Kłosiński  („Tygodnik Solidarność” nr 51-52/2013).

Boże Narodzenie jest radością – radością religijną, radością Bożą, wewnętrzną radością światła i pokoju. Kto tego nie potrafi zrozumieć czy też jest w położeniu, które nie pozwala mu zrozumieć tej radości, ten przeżywa te święta ciesząc się materialnie. Ale jest różnica między doczesną wesołością a głęboką radością.

fragment wywiadu Andrea Tornielli dla Vatican Insider z papieżem Franciszkiem

Umowy śmieciowe będą przekształcane w umowy o pracę. W Polsce mają być wyższe płace, mieszkania, praca i solidna polityka prorodzinna, oznaczająca przejmowanie części kosztów wychowania dzieci przez państwo. Jeśli ktoś z naszym programem się nie zgadza, ministrem ani wiceministrem nie będzie.

prezes PiS i były premier Jarosław Kaczyński dla „Tygodnika Solidarność”.

Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj.

Jan Paweł II „Tryptyk rzymski”

Nie pozwolimy, by pod pozorem wolnego rynku panowały mechanizmy w rzeczywistości z nim sprzeczne, mechanizmy naruszające nasze najbardziej podstawowe interesy. Słabe państwo plus wolny rynek to pokusa kolonizacji przez silniejsze podmioty. Mocne państwo zaś jest gwarantem stabilnego rozwoju.

Victor Orbán, premier Węgier, „Kurier Wnet” nr 10/2013

Ta ustawa, kłamliwie nazywana ustawą o elastyczności czasu pracy, to jest ustawa o obniżeniu wynagrodzeń, ograniczeniu popytu, o utracie miejsc pracy.

Janusz Śniadek, poseł PiS w rozmowie z „Magazynem Solidarność”

Manifestacja kończąca dni protestu pokazała siłę związków i teraz one czekają na sygnał rządu. To elementarz w relacjach rządzących ze związkami zawodowymi w krajach demokracji i rynkowej gospodarki.

dr Tomasz Żukowski („Tygodnik Solidarność” nr 39/2013)

Dlatego drodzy przedsiębiorcy, jeżeli chcecie żeby wasze towary i usługi sprzedawały się coraz lepiej, zacznijcie ludziom więcej płacić. Jeżeli rosną zyski, wypadałoby podnieść płace tym, którzy się do tego przyczynili – to przecież racjonalne i fair.

Eryk Stankunowicz, zastępca red. naczelnego biznesowego pisma „Forbes”

Za piękną fasadą także demokratycznie wybrana władza może bezpiecznie skrywać swoją arogancję, poczucie bezkarności i niekompetencję. Rzecz bowiem nie w zapisach, a w praktyce i dobrych demokratycznych obyczajach (…) jeśli „Solidarność” była pragmatycznym i skutecznym narzędziem przywrócenia w Polsce normalności, a solidarność przez małe „s” fundamentem zaufania, więzi społecznych oraz poczucia wspólnoty Polaków, to zawsze było i nadal jest dla niej miejsce w obywatelskim społeczeństwie III RP.

dr Barbara Fedyszak-Radziejowska („wSieci” nr 35/2013)

– Ten rząd liczy się z lobby niemieckim, z lobby rosyjskim, z bankami, z dużym kapitałem, by nie dostać po głowie. Na ręku są rozwiązania mogące zwiększyć dochody. Jednak rząd Tuska nie chce się narazić. Zatem nie nakłada podatków na banki, na wielkie sieci handlowe, tylko łupi się społeczeństwo. W końcu przyszła komenda: „sprawdzam!”. Sprawa budżetu to właśnie owo sprawdzanie.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, dla „Magazynu Solidarność”

Trzeba przekonywać Polaków, że są żołnierzami Rzeczypospolitej – muszą jej bronić, bo bez nich ona upadnie, a bez niej ich nie będzie.

Jarosław Marek Rymkiewicz w rozmowie z Jackiem i Michałem  Karnowskimi, tygodnik „wSieci”

Istnieje prawdopodobieństwo, że presja na finanse polskiego państwa będzie zbyt wysoka. To spowoduje, że władza stanie przed koniecznością podniesienia podatków, co znów osłabi wzrost gospodarczy, albo też państwo będzie musiało ciąć emerytury. Spodziewam się tego drugiego…

prof. Krzysztof Rybiński, (Stefczyk.info, 31.07.2013 r.)

– Trzeba zapomnieć o „zielonej wyspie – reality show”, trzeba całkiem poważnie brać pod uwagę ostrzeżenia, iż zaproponowana polskim przedsiębiorcom obecna droga to w najlepszym razie droga donikąd. Bez klientów i popytu żaden biznes nie przetrwa.

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK

Premier Donald Tusk to tchórz i kłamca.

Piotr Duda,  przewodniczący NSZZ „S” na kongresie Prawa i Sprawiedliwości, 29 czerwca br.

Elastyczny czas pracy w rozliczeniu rocznym to jest po prostu niewola. To jest właśnie ten mechanizm, na który w żadnym wypadku się nie zgadzamy – rezultatem jest traktowanie pracownika, a więc bardzo niskie płace, bardzo niskie inne koszty pracy i relacja pracodawca – pracownik przypominająca nawet nie wiek ubiegły, ale XIX stulecie. Tą drogą daleko nie zajedziemy.

Jarosław Kaczyński, „Gość Niedzielny” 25/2013

– Irytuje mnie to, jakim wielkim przedmiotem nagonki jest Platforma!… Garnitury były wydawane na kampanię wyborczą, to jest wizerunek kandydatów… Wina i cygara to kłamstwo. Tam były ciastka, paluszki, kawa, herbata…

Stefan Niesiołowski o horrendalnych wydatkach PO na tzw. reprezentację: przelewy na 250 tys. zł za garnitury i 96 tys. na salon win.

Nie stać nas jako kraj na dorobku na dryfowanie, na stanie w miejscu. A tak jest za rządów Tuska. „Solidarność” planuje wielki protest we wrześniu i on powinien być momentem przełomowym, otwierającym perspektywę dla rządów ratujących Polskę przed pogłębiającym się kryzysem.

red. Jerzy Kłosiński („Tygodnik Solidarność” nr 24/2013)

Obecny stan gospodarki kraju jest finansowany biedą przyszłych emerytów. (…) 25 lat trzeba opłacać składki, by załapać się na minimalną emeryturę. Ilu dzisiaj pracujących na czarno, na umowach śmieciowych, tułających się po zagranicy, wypracuje sobie 25-letni okres składkowy? A podstawowa emerytura wystarczy jedynie, dosłownie, na chleb. Już bez masła.

Janusz Śniadek, poseł PiS w wywiadzie dla „Gazety Gdańskiej”

Polska jest pod kulturową dominacją heretyków, którzy splagiatowali herezje Zachodu, wynikające z rewolucji kontrkulturowej lat 60. One dominują obecnie na Zachodzie, choć są antyzachodnie. Te herezje są sprzedawane w Polsce, jako najnowsze mody z Zachodu.

prof. Marek Chodakiewicz na portalu wpolityce.pl

„…68 proc. respondentów uważa, że zdecydowałoby się na kolejne dziecko, gdyby nie warunki ekonomiczne (…) Według danych Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych wychowanie dziecka do 20. roku życia kosztuje 200 tys. zł. Czyli te pieniądze, które daje Państwo, to jest kropla w morzu potrzeb”.

Poseł Andrzej Romanek, w debacie sejmowej o ustawie dot. urlopów rodzicielskich

To jest typowe dla tego rodzaju władzy, jaką reprezentuje Platforma i PSL: nie ustępuje się stronie społecznej, reprezentującej pracowników, bo to jest warstwa bez pr PSL: nie ustępuje się stronie społecznej, reprezentującej pracowników, bo to jest warstwa bez prawa głosu, liczą się tylko pieniądz i grupy nacisku osadzone w biznesie. (…) Wygląda na to, że w głowie premiera jest taka mantra: im więcej niesprawiedliwości społecznej, tym lepszy kapitalizm.

red. Jerzy Kłosiński („Tygodnik Solidarność” nr 18/2013)

Polska suwerenna i wolna nie jest taka, jaką walcząc o nią sobie wyobrażaliśmy. Nie jest Polską sprawiedliwą, pozostała państwem przywilejów i nierówności. Często spotyka się arogancję przedstawicieli władzy państwowej i pogardę dla człowieka. Ileż to razy widzę, jak nie sprawdzają się, gdy nadeszła wolność ci, których broniłem, gdy sądy wydawały wyroki w imieniu PRL.

wypowiedź mec. Władysława Siły-Nowickiego (1913-1994) z 1989 roku, skazanego na karę śmierci zamienioną na dożywocie, za udział w zgrupowaniu AK WiN mjr. Dekutowskiego „Zapory”, obrońcy w procesach politycznych (cyt. za: „Tygodnik Solidarność” nr 16/2013)

Po trzech latach premier i rząd mogą ogłosić stan powszechnej nieodpowiedzialności w państwie polskim (…) rząd nie czuje się za nic odpowiedzialny – nieważne, czy to będą autostrady, czy Otwarte Fundusze Emerytalne

Czesław Bielecki, „Polska. The Times” (16.04.2013 r.)

– Nie stało się to, co podaje oficjalna wersja zdarzeń zaordynowana przez MAK i przyjęta przez komisję powołaną przez premiera Tuska. Wiemy natomiast, że mieliśmy do czynienia z szeregiem niebywałych wydarzeń, jeśli chodzi o przygotowanie tej wizyty 2a wydana w Moskwie, o czym mało się mówi, a jest to istotna informacja.

Jarosław Kaczyński w rozmowie z Gazetą Polską Codziennie

To ekipa Tuska podburza społeczeństwo do reakcji, ona, ignorując pogarszającą się sytuację materialną Polaków, prze do konfrontacji. Tak duży jest jej stopień wyizolowania, zamknięcia w swoim świecie, wiadomo władza się sama wyżywi. Ale po co nam taki premier, który nie rozumie co do niego mówią ludzie?

red. Jerzy Kłosiński („Tygodnik Solidarność” nr 14/2013)

W czasie kryzysu obywatele muszą czuć, że władza jest z nimi, z nimi oszczędza i z nimi walczy o lepsze jutro. Tymczasem w Polsce władza dla siebie ma premie, dla obywateli coraz mniej ciekawą codzienność.

Stanisław Żaryn, („Tygodnik Solidarność” nr 13/2013)

– W każdej epoce dziejów są „Herodowie”, którzy knują plany śmierci, niszczą, oszpecają oblicze mężczyzny i kobiety. Chciałbym prosić wszystkich tych, którzy zajmują odpowiedzialne stanowiska w dziedzinie gospodarczej, politycznej i społecznej, wszystkich mężczyzn i kobiety dobrej woli: bądźmy opiekunami stworzenia, Bożego planu wypisanego w naturze, opiekunami bliźniego, środowisk. Nie pozwólmy, by znaki zniszczenia i śmierci towarzyszyły naszemu światu!

Ojciec Święty Franciszek podczas mszy świętej na Placu św. Piotra inaugurującej jego pontyfikat

– Nawet w dniu zawodów staram się znaleźć czas na wyjście do kościoła. W trudnych tematach wiem, że Bóg doświadcza mnie  w ten sposób, bym się czegoś nauczył. Pokazuje mi drogę. Zawsze będę powtarzał, że dziękuję Bogu za trudne chwile, dzięki którym później mogę być lepszym.

Kamil Stoch, mistrz świata w skokach narciarskich (24 lata) dla „Faktu”

Mamy nową jakość w rządzie – minister finansów Rostowski został wicepremierem. Byłaby to piękna nagroda dla ministra finansów, który uzdrawia finanse państwa. Jednak minister Rostowski w ciągu 5 lat podwoił dług publiczny do 1 bln zł i dziś jego spłata pochłania już 1/6 budżetu państwa. A z kraju wyciekają miliardy złotych poprzez różne transfery zagranicznych koncernów.

red. Jerzy Kłosiński („Tygodnik Solidarność” nr 9/2013)

– Jesteśmy przeciwni wprowadzaniu paktu fiskalnego. Dokument jest wbrew konstytucji i orzeczeniom Trybunału Konstytucyjnego. Przekazywanie kompetencji na poziom międzynarodowy nie może dotyczyć istotnych obszarów państwa. Sprawa budżetu jest wyłączną kompetencją polskiego parlamentu (…). Dokument zakłada, że budżet Polski ma być poddawany weryfikacji przez instytucje unijne oraz może być poddany kontroli innego państwa.

dr hab. Krzysztof Szczerski, poseł PiS, b. wiceszef MSZ, w rozmowie ze stefczyk.info

Czy premier Tusk nie obiecał zgody na przyjęcie w Polsce rozwiązań, które mogą nas w przyszłości drogo (więcej niż zyskaliśmy!) kosztować? Na przykład – zgody na utrzymanie, w ramach unii bankowej, nadzorów krajowych tylko tam, gdzie są banki „matki”; czyli – nie u nas. Pieniądze w nowym budżecie UE są tylko pozornie „łatwe” (…) Rząd Tuska nie ma tu żadnej wizji, ani planów, co może oznaczać niezdolność do realnego skonsumowania tych środków.

prof. Jadwiga Staniszkis, wp.pl (12.02.2013)

1000 zł miesięcznie na dziecko od urodzin do 18. roku życia, to wydatek 6 mld zł w pierwszym roku, 12 mld w drugim itd. Ale gdyby to rozwiązanie wprowadzić, nastąpiłaby eksplozja nowych urodzin i problem wymierania narodu rozwiązałby się w ciągu kilku lat.

Krzysztof Rybiński, „W sieci”, nr 4/2013.

To słabe dane, dokładnie zbieżne z naszymi oczekiwaniami. Spodziewałem się. Nie nazywałbym tego jakimś dramatycznym tąpnięciem.

minister finansów Jan Antony Vincent-Rostowski w wywiadzie dla RMF FM zaklinając rzeczywistość i usprawiedliwiając fatalne wyniki gospodarcze w 2012 r. wizjonerskimi zdolnościami rządu

– Tylko facet, który nie ma prawa jazdy, może wydawać pieniądze na fotoradary – ironizował obecny premier Donald Tusk (PO) w kampanii wyborczej w 2007 drwiąc z lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Na wtorkowej (15 stycznia br.) konferencji prasowej Tusk wycofał te słowa.   Trwające od dwudziestu lat celowe, bezwzględne niszczenie polskiej pamięci przez władze, szkoły, media doprowadziło III Rzeczpospolitą do utraty resztek solidarnościowej tożsamości. No i wrócił taki drugi PRL…

Jan Pietrzak, Człowiek Roku 2012 „Tygodnika Solidarność” (wPolityce.pl, 9 stycznia 2013 r.).

„Solidarność” jest potrzebna i ma obecnie niepowtarzalną szansę odbudować swój prestiż jako rzeczywista i realna organizacja reprezentująca interesy zwykłych pracowników.

prof. Ryszard Bugaj („Tygodnik Solidarność” nr 51/2012).

Historia śledztwa i procesu w sprawie Grudnia ’70 jest zarazem historią uników oskarżonych przed odpowiedzialnością i kompromitacją sądów w wolnej Polsce.

red. Barbara Madajczyk-Krasowska („Tygodnik Solidarność” nr 51–52/2012).

Patriotyzm jest w mediach wyśmiewany, szkaluje się polskich bohaterów, a na piedestały wynosi zdrajców Ojczyzny, odpowiedzialnych za przelanie polskiej krwi. Casus Jaruzelskiego jest tego najlepszym przykładem. W ślad za zachodnimi lewackimi tendencjami oskarża się nas o wszelkie możliwe zło, o rzekomy antysemityzm.

ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, kapelan kibiców, autor „Biało-zielonej Solidarności” w wywiadzie dla Fronda.pl

PO podejmuje dziwaczne próby jątrzenia, siania nienawiści w społeczeństwie. Podejmuje konfrontacyjne decyzje, które stawiają jednych przeciwko drugim (…) Nas nie wyeliminują! Nie pozwolimy sobie odebrać obchodów rocznic, które są jednoznacznie kojarzone z „Solidarnością”. I nic nie da tworzenie celebryckich ugrupowań, bo związek jak długo będzie istniał i funkcjonował, tak długo będzie organizatorem tych uroczystości.

Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S” („Tygodnik Solidarność” nr 50/2012).

Ja czuję się tym filmem urażony, uważam, że ci wszyscy prości ludzie, którzy dla mojej rodziny, od znajomego księdza, zdobywali świadectwo chrztu po jakichś nieżyjących Polakach, katolikach, nagle są wstawieni w sytuację zbiorowej odpowiedzialności

architekt Czesław Bielecki o filmie „Pokłosie”, współfinansowanym przez „Metrafilms” z Rosji i Polski Instytut Sztuki Filmowej w TOK FM 

Ponad dwa miliony wykwalifikowanych polskich pracowników znalazło sobie w starej UE dwa, trzy razy lepiej płatne zatrudnienie i uciekło z kraju przed kapitalistycznym wyzyskiem. Ale ci, którzy sięgają po władzę i media i tumanią opinię publiczną, nic nie robią, aby tę sytuację zmienić. Jak to nazwać? Politykoholizm czy bezczelność?

Jan Kazimierz Kruk, „Tygodnik Solidarność” nr 48/2012.

W medialnych relacjach z Marszu Niepodległości widzimy dwa światy. Media, nazwijmy je „głównego nurtu” łącznie z telewizją publiczną, skupiły się li tylko na fazie zamieszek, pokazując wszczynane i prowokowane przez grupę osobników awantury. Owszem było to wydarzenie istotne i warte pokazania, ale gdzieś w tych relacjach zapodział się gigantyczny, blisko pięćdziesięciotysięczny marsz patriotów. Ten godny pochód relacjonowała tylko Telewizja „Trwam” oraz niezależne portale internetowe. Bogu dzięki, że są te media. Widać tym dobitniej jak „Trwam” jest potrzebna. W imię pluralizmu

poseł Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ „S” w wywiadzie udzielonym portalowi www.solidarnosc.gda.pl

Składkami ubezpieczeniowymi powinny być objęte wszystkie dochody z pracy, które w celach podatkowych zalicza się do dochodu indywidualnego. To w pewnej perspektywie pozwoliłoby na obniżenie wysokości składek albo na uniknięcie konieczności tak drastycznego wydłużenia wieku emerytalnego. Tym bardziej, że podniesienie wieku emerytalnego, przy spowolnieniu gospodarki, może być jedną z przyczyn rosnącego bezrobocia. Dobrze, że „Solidarność” domaga się tych zmian. Będą oczywiście krzyczeć, że to populizm, a to wymóg elementarnej sprawiedliwości i zmiana dla gospodarki korzystna.

prof. Ryszard Bugaj, „Tygodnik Solidarność” nr 45/2012

Skoro więc już tak otwarcie nie mówią prawdy, niech ustalą  wspólna wersję. Bo za chwilę się okaże, że Donald Tusk był tam jako historyk, kronikarz, by za kilka lat napisać wspomnienia „Jak oddałem śledztwo Putinowi”, a Tomasz Arabski, z zawodu dziennikarz. chodził po dymiącym pogorzelisku, by powstał artykuł: „Jak w tak ważnej sprawie zawiedliśmy całkowicie.

mec. Stefan Hambura, pełnomocnik rodziny śp. Anny Walentynowicz w sprawie tragedii smoleńskiej (Uważam Rze, 15-21 października 2012)

Dla mnie „Solidarność” powinna być siłą, trybunem ludowym, sędzią stojącym ponad wszystkim, a szczególnie w sprawach socjalnych. Wierzę, że „Solidarność” może być równie silna jak w 1980. Mam nadzieję, że w przeciągu 2-3 miesięcy będzie to związek, z którym pójdę pod Sejm, aby żądać stworzenia państwa obywatelskiego. „Solidarność” obecnie to jedyna siła w naszej ojczyźnie, która jest w stanie doprowadzić, wręcz wymóc zmiany w Polsce”.

Paweł Kukiz, „Tygodnik Solidarność” (17.09.2012 r.)

Żeby uzasadnić sens swojego istnienia urzędu, które dawno przestały być potrzebne, wymyślają i mnożą dla siebie zadania. To jest walka z bezrobociem.

Joanna Solska, „Dziennik Gazeta Prawna” (13.09.2012 r.)

Spór o napis na bramie stoczni to protest przeciwko powolnemu odbieraniu „Solidarności” prawa do tradycji Sierpnia ’80.

Piotr Semka, „Rzeczpospolita” (10.09.2012 r.)

Żyjemy w pozornym państwie prawa, przy pozornie samodzielnych politykach, którzy rządzą nami jak pijane dzieci we mgle albo jako kukły pociągane za sznurek przez zupełnie poważnych i bezwzględnych facetów, o których nic nie wiemy. Choć czujemy na własnej skórze jedno – że nas bez przerwy oszukują i robią na szaro.

red. Jerzy Kłosiński, „Tygodnik Solidarność”, 20.08.2012

Kto dziś rządzi mediami? Ci sami, którzy rządzą bankami. A kto tam stoi za nimi? Ci, którzy chcą stworzyć nowego człowieka. Ma to być osobnik bez świadomości historycznej, niereligijny, nie związany z rodziną, swoim krajem, narodem. Taki idealny indywidualista bez korzenia, źródła. Ale jego wolność jest oczywiście złudna i pozorna, bo w rzeczywistości ktoś kto nie ma hierarchii wartości, dla którego wszystko jest względne to całkowicie bezwolna ofiara manipulacji

Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi, „Uważam Rze”.

Po prostu Unia Europejska, a właściwie kanclerz Angela Merkel, postanowiła, że trzeba podwyższać wiek emerytalny, i nasz premier to wprowadził. Tyle że warunki pracy niemieckiego robotnika i polskiego są nieporównywalne. A ci pracodawcy, co tak krzyczą o podwyższaniu wieku emerytalnego, pierwsi będą zwalniać starszych pracowników. Bo chcą mieć młodych, zdrowych i najlepiej na umowę śmieciową, żeby nie płacić składek na ZUS.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”

Walka „Solidarności” to kontynuacja bitwy o niepodległość Polski, która się rozpoczęła walką z III Rzeszą i Związkiem Sowieckim w 1939 r. Ludzie „Solidarności” są spadkobiercami Armii Krajowej i powojennych powstańców antykomunistycznych. Po długiej, mozolnej walce wygrali w 1989 r. Polakom udało się odzyskać wolność. Teraz muszą starać się nadal, aby  wolność tę utrzymać.

Michael Reagan, syn prezydenta Ronalda Reagana w liście z okazji odsłonięcia pomnika Ronalda Reagana i Papieża Jana Pawła II w Gdańsku

Jeśli Polska jest rzeczywiście „zieloną wyspą sukcesów na morzu europejskiego kryzysu”, to dlaczego młodzież masowo z tej wyspy ucieka, by dorabiać się i rodzić dzieci gdzie indziej?

Rafał A. Ziemkiewicz, Uważam Rze, 28 (75) 2012

Mamy do czynienia z postpeerelowcami i post-Polakami. Pierwsi pragną socjalizmu i klęczą przed Moskwą, drudzy wstydzą się polskości, uważają ją za wadę i chcą za wszelką cenę odrzucić, klęcząc przed Brukselą.

prof. Marek J. Chodakiewicz  („Uważam Rze” nr 27/2012)

Ta władza czuje się całkowicie bezkarna i próbuje wmówić Polakom, że wszystko jest dobrze, choćby wszystko szło źle. Nieważne, czy (…) zabiorą ludziom emerytury, podniosą radykalnie podatki, czy też niszczą kulturę wysoką, choćby likwidując Warszawską Orkiestrę Kameralną, zawsze jednak wołają: „Polacy, nic się nie stało!”.

Jarosław Kaczyński w wywiadzie z Jackiem i Michałem Karnowskimi, „Uważam Rze”, 25 czerwca 2012 r.

Panem et circenses – chleba i igrzysk! Chleba nie ma za dużo, w każdym razie dla niektórych; tym bardziej trzeba się zająć igrzyskami. Nierówności panują, bogaci się bogacą coraz bardziej; korupcja i mafie kwitną; Polska właściwie przestała istnieć…

Bernard Margueritte, „Tygodnik Solidarność”, 15 czerwca 2012

Ze wszystkich nieważnych rzeczy futbol jest zdecydowanie najważniejszy.

Jan Paweł II, za „Uważam Rze”

Żyjemy w czasach, w których stosunki międzyludzkie na wszystkich poziomach kształtowane są przez brutalne prawa rynku. Zgodnie z liberalną modą uwaga skierowana jest na kapitał finansowy firmy, mający być rzekomo jedyną metodą jej rozwoju. Zapomina się o człowieku. A to zaufanie tworzy fundament współpracy, dzięki któremu i firma i pracujący w niej ludzie mogą odnieść znacznie więcej korzyści.

Irek Karaśkiewicz, prezes zarządu FAMOS sp. z o.o.

Z patologiami trzeba walczyć. Wszyscy muszą mieć takie umowy, które dają poczucie bezpieczeństwa. Związek zawodowy powinien bronić państwa, praworządności i najsłabszych obywateli i bardzo dobrze, że angażuje się w takie sprawy.

Paweł Kukiz  („Rzeczpospolita”,  21 maja 2012 r.

Jest pewne, że jeśli emerytów będzie wielu, a pracujących mało, emerytury okażą się głodowe. A tak będzie, skoro ci przyszli emeryci mają mało dzieci! Trochę to ich wina, trochę władzy (…) Polscy rodzice chcą mieć dzieci, ale ich nie stać!

Prof. Michał Wojciechowski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), w wywiadzie dla portalu w Polityce.pl (9 maja 2012 r.)

Nierówności w Polsce na tle krajów europejskich są wysokie (…) W Polsce zróżnicowanie dochodów po opodatkowaniu jest większe niż przed opodatkowaniem. To znaczy, że podatnicy o niskich i średnich dochodach ponoszą relatywnie większe ciężary.

prof. Ryszard Bugaj („Dziennik Gazeta Prawna, 30 kwietnia 2012 r.)

Co może obchodzić premiera Tuska sytuacja młodych, skoro jego syn ma zapewnione zatrudnienie z wynagrodzeniem 5 tys. zł miesięcznie i jak sam twierdzi, o pracę na lotnisku wcale nie zabiegał: „Od półtora roku kuszono mnie tą propozycją. W końcu się zgodziłem”. Jerzy Kłosiński, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” (nr 18/2012)   Gdy słyszę, że mamy za wysoką płacę minimalną, pytam: czy chodzi o to, by wyjechały kolejne miliony ludzi?

Grzegorz Bierecki, senator PiS, prezes Krajowej SKOK „Uważam Rze”, 14 maja 2012 r.

Rząd zamiast robić reformy, dokonuje kreatywnego budżetowania, traktując Polaków jak barany, które można strzyc. Cele polityczne są ważniejsze niż przyszłość 15 mln osób, które tą decyzją są skazane na głodowe emerytury

były wiceszef NBP prof. Krzysztof Rybiński na antenie TVN24 zapowiadając uruchomienie pozwu zbiorowego przeciwko rządowi za zmiany w OFE.

Rząd nie mówi prawdy. Premier obiecuje konsultacje społeczne, a zaraz potem proponuje projekt ustawy emerytalnej bez konsultacji. Na dodatek do sejmowych komisji trafia inny projekt. Można powiedzieć, że jaki partner, taki dialog.

Bogdan Biś, pierwszy z-ca przewodniczącego KK NSZZ „S” dla „Tygodnika Solidarność” (nr 17/2012)

System Tuska polega bowiem na tym, że w bardzo wielu obszarach, na niskich piętrach systemu, od oświaty po lokalne firmy, ktoś choćby podejrzewany o inne sympatie nie może funkcjonować. Każde działanie sygnalizujące inną niż prorządową orientacje jest karane, jest mocno ryzykowne. Boi się wielu ludzi. Trzyma ich przy PO cały system zależności, koncesji.

prof. Jadwiga Staniszkis w wywiadzie dla „Uważam Rze”

Posłowie, którzy zagłosowali za zmową Tuska z Pawlakiem, znaleźli się na zdradzieckiej liście tych, którzy sprzeniewierzyli się woli narodu. Nie mieli cywilnej odwagi (…), zamiast reprezentować swoich wyborców, ze strachu o stołki skazują na biedę setki tysięcy rodaków.

Jerzy Kłosiński, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” (nr 15/2012)

Dobra załoga jest największym skarbem pracodawcy. Dobra załoga to taka, która stara się o firmę, ale o którą dba też pracodawca. Umowa śmieciowa nie jest przejawem troski o pracowników.

Prof. Jakub Stelina, ekspert prawa pracy („Tygodnik Solidarność” nr 14/2012)

Bezrobocie mamy dwa razy wyższe niż w Niemczech, a planowana likwidacja ustawowych gwarancji zatrudnienia w okresie przedemerytalnym jeszcze ten problem wyostrzy. Co więcej, wydłużenie okresu pracy wcale nie zapewni przyrostu emerytury w stopniu o jakim zapewniają dziś rządzący.

Jadwiga Staniszkis, „Tygodnik Solidarność” 23.03.2012 r.

System Tuska rozumie władzę jako panowanie nad ludźmi, a nie rządzenie instytucjami. Następuje obniżka jakości zarządzania sferą publiczną, a zarazem niespotykana wcześniej dominacja intrygi personalnej w życiu politycznym.

Jan Rokita, współzałożyciel PO („Uważam Rze” nr 11/2012)

Ten rząd nie chce ani podatku bankowego, ani podatku od wielkich sieci hipermarketów, ani niczego, co uderzy w wielkie grupy kapitałowe zewnętrzne i wewnętrzne.

Jarosław Kaczyński, „Tygodnik Solidarność”11/2012

Premier Tusk w końcu powiedział nam jak żyć – krócej. Tymczasem zamiast wydłużać wiek emerytalny, należy pomagać młodym ludziom i prowadzić odważną politykę prorodzinną.

Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS, „Tygodnik Solidarność” nr 10/2012

Wielka elastyczność rynku pracy – co ignorują liberałowie – niesie dla ludzi (rodzin) wielką niepewność. Działając racjonalnie, muszą uwzględnić podwyższone ryzyko utraty pracy. Powinni mieć zgromadzone buforowe oszczędności. Jednak ani ludzie młodzi, ani nisko opłacani pracownicy nie mają w praktyce szans na ich zgromadzenie.

prof. Ryszard Bugaj („Dziennik Gazeta Prawna, 21 lutego 2012 r.)

…masy wyborców w zachodnich demokracjach liberalnych w dobie masowej komunikacji i zdominowania jej przez przekaz obrazkowy powróciły do stanu plemion prymitywnych.

Rafał Ziemkiewicz, „Uważam Rze” 13-19 lutego 2012

Prawo decydowania o sprawach kraju mają wybrani przez nas posłowie i senatorowie. Są jednak także takie, w których ostateczny głos może przypaść nam: wszystkim obywatelom Polski.

Tomasz Żukowski, politolog i socjolog, „Tygodnik Solidarność”, styczeń 2012, wydanie specjalne

Bohaterowie „Solidarności” żyją w nędzy, ich oprawcy mają się świetnie. Młodzi mogą odnieść wrażenie, że walka o Polskę, wolność, demokrację nie ma sensu.

Andrzej Rozpłochowski, legendarny działacz „S” ze Śląska, tłumacząc swoją decyzję o zwrócenie prezydentowi B. Komorowskiemu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski („Gazeta Polska” nr 5/2012)

Poziom zastraszenia ludzi zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej jest ogromny, jeszcze się z czymś takim nie zetknęliśmy. Idea, która miała być uzupełnieniem zatrudnienia na etacie, może stać się patologią.

Dariusz Kucharski, autor raportu „Praca tymczasowa z perspektywy związkowców”, „Tygodnik Solidarność” (nr 5/2012)

Potrzeba było dwóch długich dekad po upadku PRL, aby doczekać się wyroku i nie zwątpić w sprawiedliwość. To sąd symboliczny. W zamian za bezmiar cierpień i ludzkich tragedii, jakim był utkany stan wojenny, gen. Kiszczak nie spędził ani jednej nocy w więzieniu.

Piotr Semka, „Uważam Rze” (nr 3/2012)

To jest nie do uniknięcia, że ktoś (…) będzie musiał płacić trochę więcej pieniędzy za leki” – powiedział premier Donald Tusk. „Więcej?” Przecież minister Kopacz w trakcie prac nad ustawa mówiła, że pacjenci będą płacić mniej.

Robert Gwiazdowski, „Rzeczpospolita”

Politycy zaczęli uważać, że gdy coś powiedzą, rzecz już się stała. Dokonała. Naprawdę tak sądzą. Jeśli coś powiedzieli, obiecali, to znaczy, że wykonali świetny ruch. A przecież same słowa polityków nie zmieniają naszej rzeczywistości. Nikt nie publikuje scenariuszy do filmów, których nie nakręcono.

Czesław Bielecki, „Uważam Rze” (nr 1/2012)