Związki zawodowe walczą o sprawiedliwy transport w Europie. Podpisz petycję w ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej!

„Sprawiedliwy transport w Europie” (Fair Transport Europie) – to nazwa nowej europejskiej inicjatywy obywatelskiej, organizowanej przez związkowców z Europejskiej Federacji Transportowców (ETF) i Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF), której celem jest położenie kresu niedopuszczalnym praktykom biznesowym prowadzącym do dumpingu socjalnego i płacowego. Jak wyjaśniają obrazowo ideę akcji transportowcy, chodzi o ty, by sytuacja w europejskim transporcie przypominała tą ze świata futbolu. A w piłce nożnej nieważne kto z kim gra i gdzie – obowiązują takie same zasady.

206908_Fair_Transport_badge_Cover_851x315px

Petycja skierowana do Komisji Europejskiej wzywa ją do zapewnienia uczciwej konkurencji w różnych rodzajach transportu i do zagwarantowania równego traktowania pracowników (w odniesieniu do zasady równości wynagrodzeń i warunków pracy), niezależnie od kraju pochodzenia. Aby inicjatywą zajęły się unijne instytucje, trzeba zebrać dla niej poparcie co najmniej jednego miliona obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej.

W Polsce akcję zbierania podpisów koordynuje Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”. W propozycjach zawartych przez ETF/ITF w petycji do Komisji Europejskiej znalazło się także 10 propozycji dotyczących poprawy sytuacji marynarzy z UE na rynku żeglugowym.

Inicjatywę można wesprzeć swoim podpisem na specjalnej stronie internetowej bądź na tradycyjnej liście. Zachęcamy do jej wydrukowania i zebrania podpisów wśród rodziny, znajomych, kolegów z pracy.

Podpisz petycję „Sprawiedliwy transport w Europie” w internecie

Zobacz listę do zbierania podpisów pod petycją „Sprawiedliwy transport w Europie”

 

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę