W sobotę ostatnie pożegnanie Stanisława Dembowskiego, wieloletniego związkowca ze Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte

dembowskiW sobotę 4 lutego 2017 r. o godz. 13 w kościele pw. Bożego Ciała  w Gdańsku (ul. Piecewska 9) odbędzie się nabożeństwo żałobne w intencji Stanisława Dembowskiego, wieloletniego pracownika Stoczni Gdańskiej i Stoczni Północnej, działacza „Solidarności”, w okresie stanu wojennego internowanego w Strzebielinku. O godz. 12.30 nastąpi wystawienie trumny z ciałem zmarłego, o godz. 13 rozpocznie się msza św. pogrzebowa. Tego samego dnia o godz. 14 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Łostowickim. Wieloletniego stoczniowca i związkowca pożegnają m.in. pogrążeni w smutku i głębokim żalu przewodniczący i Komisja Międzyzakładową NSZZ ,,Solidarność” oraz   koleżanki i koledzy ze Stoczni Remontowa Shipbuilding SA.

Stanisław Dembowski, były pracownik Stoczni Gdańskiej i Stoczni Północnej oraz Przedsiębiorstwa Sprzętu i Transportu Wodno-Kanalizacyjnego w Pruszczu Gdańskim, współzałożyciel i działacz „Solidarności”, internowany w Strzebielinku, zmarł nagle 12 stycznia 2017, przebywając u córki w Anglii.

Stoczniowiec urodził się 15 stycznia 1948 r. w Jaświłach na Podlasiu. Od 1967 r. pracował w Stoczni Gdańskiej, następnie, po obyciu służby wojskowej, pracownik Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte, kolejno na Warsztatach Szkolnych a następnie przeniesiony na Wydział W-6 jako spawacz, ze względu na jego zły wpływ na młodzież – niewłaściwe poglądy polityczne. Czynny uczestnik strajków w 1970 i 1980 roku. Przedstawiciel Wydziału W-6 do Komitetu Strajkowego Stoczni, następnie członek Komitetu Założycielskiego, a po wyborach – członek Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. 13 grudnia 1981 r. internowany w Strzebielinku, gdzie był więziony do 14.01.1982. Wielokrotnie wzywany na milicję celem przesłuchania. Kolporter pism nielegalnych i ulotek, szykanowany i zwolniony z pracy w Stoczni w 1984 roku. Następnie pracował w Przedsiębiorstwie Sprzętu i Transportu Wodno-Kanalizacyjnego w Pruszczu Gdańskim, gdzie w 1989 roku jest współzałożycielem NSZZ „Solidarność”. Od 1991 ponownie zatrudniony w Stoczni Północnej na wydz. W-6, ponownie podejmuje działalność w Komisji Zakładowej, przechodzi na emeryturę w 2002 roku. Odznaczony w 1981 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi i w 2005 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę