Zmarł Bogusław Nieznalski

30 grudnia 2014 r. zmarł Bogusław Nieznalski, fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

SONY DSC

Msza święta żałobna w intencji Zmarłego odprawiona zostanie w sobotę, 3 stycznia 2015 r. o godz. 12.15 w kościele p.w. Błogosławionej Doroty z Mątów przy ul. ul. Kartuskiej 349. w Gdańsku Jasieniu.

Bezpośrednio po mszy rusza kondukt na cmentarz Łostowice. (przewidywany czas ok. godz. 13).

Bogusław Nieznalski był kronikarzem NSZZ „Solidarność” od początku istnienia Związku.

Bogusław Nieznalski urodził się w 1948 roku w Sopocie. Studiował na Politechnice Gdańskiej, następnie podjął tam pracę. Od 1976 roku zaczął wysyłać swoje zdjęcia na konkursy i wystawy fotograficzne w kraju i za granicą. Jego zdjęcia zdobyły szereg Grand Prix.

W sierpniu 1980 Bogdan Borusewicz wprowadził go na teren stoczni, gdzie mógł fotografować strajk i porozumienia sierpniowe. Od tego momentu z wielką pasją poświęcił się dokumentowaniu ruchu Solidarności, m. in. budowę pomnika Poległych Stoczniowców, I Zjazdu NSZZ „Solidarność”.

Kiedy 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, Nieznalski był na ulicach Gdańska fotografując starcia milicji z protestującą ludnością. Przez kolejne dni i miesiące stanu wojennego uczestniczył z aparatem we wszystkich zamieszkach ulicznych w mieście, często narażając własne zdrowie.

Źródło: wszechnica.solidarnosc.org.pl
fot. Wojciech Milewski
Download PDF
Powrót Drukuj stronę