Zestresowany jak polski pracownik

Zagrożenie zwolnieniem z pracy jest obok ryzyka utraty zdrowia lub życia jest najczęstszym powodem stresu w miejscu pracy. Utraty zatrudnienia boi się aż 92,1 proc. Polaków, nieznacznie mniej niż utraty zdrowia (92,3 proc.) – wynika z badania Eurobarometr 2014 cytowanego przez dziennik „Rzeczpospolita”. To wspólny projekt Instytutu Medycyny Pracy i Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, którym objęto blisko 8 tys. pracowników z 15 branż.

Okazało się, że Polaków w pracy stresują także nadmiar biurokracji w firmie (91 proc. badanych), niejednoznaczne zasady wynagradzania (89 proc.), uzależnienie jakości i czasu pracy od pracy poprzedników (88 proc.), konieczność rezygnacji z zaplanowanych spraw prywatnych (86 proc.) oraz napięta atmosfera w firmie (86 proc.).

Jednocześnie z badania Eurobarometr 2014 wynika, że 75 proc. Polaków jest zadowolonych z warunków pracy, 24 proc. ma przeciwne zdanie. W Unii Europejskiej to odpowiednio 77 i 23 proc. badanych. Co sprawia, że Polacy radzą sobie z zawodowym stresem? To przede wszystkim dobre relacje rodzinne w życiu prywatnym i koleżeńskie w miejscu pracy.

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę