Zapracowany jak Polak

W ubiegłym roku statystyczny Polak przepracował średnio 1963 godziny, podaje interia.pl. Z danych OECD wynika, że to najwięcej od 6 lat. To sytuuje nas wśród najbardziej zapracowanych społeczeństw.

W rankingu OECD, pod względem liczby przepracowanych godzin, zajmujemy 7 miejsce na 38 państw. Rekordzistą zestawienia jest Meksyk, mieszkańcy tego kraju przepracowują w ciągu roku 2246 godziny. Ze statystyk wynika, że do najdłużej pracujących społeczeństw należą Koreańczycy, Chilijczycy, Rosjanie, Grecy i mieszkańcy Kostaryki.

Mniej od nas pracują sąsiedzi: Czesi (1779), Słowacy (1754) czy Litwini (1860). Istniej bardzo duży rozdźwięk pomiędzy Polską, a krajami rozwiniętymi. Holendrzy w tym samym czasie przepracowali 1419, Norwedzy 1424, a Francuzi 1482 godziny w roku, Niemcy zaledwie 1371 godzin.

Eksperci zwracają uwagę, że potrzebna jest fundamentalna zmiana sposobu w jaki pracujemy. Problemem wielu przedsiębiorstw jest to, że nie traktują one pracowników jako najcenniejszego kapitału. W firmach brakuje dostępu do nowoczesnych narzędzi, a także gruntownej wiedzy na temat mocnych stron pracowników, ich kompetencji, kwalifikacji, co siłą rzeczy wpływa na gorszą organizację, niższą wydajność pracy i czas spędzany w biurze.

Interia przytacza przykład różnic pomiędzy organizacją pracy jednego z pracowników, który miał okazję pracować na tym samym stanowisku – zarówno w Niemczech, jak i w Polsce – W Niemczech w ciągu 6 godzin pracy dziennie byłem w stanie serwisować od 1 do 12 maszyn, a ograniczeniem była wyłącznie lokalizacja. W Polsce moja wydajność to serwisowanie jednej takiej samej maszyny z takimi samymi uszkodzeniami w ciągu 1 do 2 tygodni pracy przy znacznie zwiększonej liczbie godzin dziennie, bo zwykle od 10 do 12 – zauważa na jednym z internetowych forów.

Europa dąży do skracania czasu pracy, jednak daleko jej do ekonomisty Johna Maynarda Keynesa, który w 1930 r. prognozował, że postęp technologiczny sprawi, że w 2030 r. ludzie będą pracować tylko 15 godzin w tygodniu.

hd

Źródło: Dział Informacji KK

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę