XXIV ORLEN Maraton Solidarności: trwają zapisy do tego wyjątkowego biegu

15 sierpnia 2018 r. ulicami Trójmiasta pobiegną maratończycy w XXIV ORLEN Maraton „Solidarności”. Na liście startowej jest już 690 zawodników z Polski i 24 innych państw z całego świata. 119 maratończyków to kobiety. Zapisy trwają.

Start maratonu nastąpi 15 sierpnia o godz. 9 w Gdyni przy pomniku Ofiar Grudnia 1970 (Plac Wolnej Polski). Meta umiejscowiona będzie na Długim Targu w Gdańsku.

Na tych, którzy ukończą wyjątkowy bieg, na mecie będą czekały piękne medale. Na medalu (awers) znajdzie się trzymasztowy żaglowiec szkolny „Dar Pomorza”, żaglowiec zakupiony przez społeczeństwo Pomorza w 1929 dla Szkoły Morskiej w Gdyni, statek-muzeum. Na rewersie medalu będzie zaś możliwość wygrawerowania czasu, w jakim zawodnik pokonał dystans maratonu, jednego z ważnych międzynarodowych biegów maratońskich w Polsce. To także najbardziej międzynarodowy maraton w Polsce. Co ósmy z uczestnik rywalizacji w ub.r. to był zagraniczny biegacz.

Na razie jest zarejestrowanych 690 zawodników. 

XXIV ORLEN Maraton „Solidarności” 15 sierpnia br. odbędzie się na podobnej trasie, jak rok temu. Nadal trasa biegu przebiegać będzie przy licznych trójmiejskich zabytkach oraz historycznych miejscach związanych z Grudniem ’70 i Sierpniem ’80, ale jest i zmiana – zamiast męczących podbiegów pojawią się nadmorskie odcinki.

Biuro zawodów w dniach 13 i 14 sierpnia br. będzie mieściło się w Gdańsku – Sala BHP ul. Doki 1 obok Europejskiego Centrum Solidarności, a 15 sierpnia w Gdyni – Młodzieżowy Dom Kultury obok startu (Al. Marszałka Piłsudskiego).

13.08.18 r – godz. 11.00 – godz. 19.00

14.08.18 r – godz. 11.00 – godz. 19.00

Gdynia :

15.08.18r – godz. 6.30 – godz. 8.30

Maraton „Solidarności” to nie jest li tylko impreza sportowa. To także okazja do oddania hołdu poległym stoczniowcom w Grudniu 1970 roku oraz strajkującym w Sierpniu 1980 roku. W nawiązaniu do dziesiątków kurierów, którzy przenosili meldunki między stoczniami Gdańska i Gdyni, bieg prowadzi przez Trójmiasto.

W tym roku maraton wystartuje już po raz 24. na „królewskim” dystansie pełnego maratonu, czyli 42 kilometrów i 195 metrów. Tradycyjny jest już dzień jego startu – 15 sierpnia. Mogą startować osoby, które ukończyły 18 lat.

Zapisy przyjmowane będą do dnia startu. Jednak warto, by nie czekać na ostatnią chwilę. Czym wcześniejsze będzie zgłoszenie, tym niższa opłata startowa. Do 8 lipca br. zapłacimy 99 złotych, do 5 sierpnia – 119 zł, akces uczestnictwa 14 i 15 sierpnia to już 150 zł. Z opłat zwolnieni są członkowie NSZZ „Solidarność” oraz ci, którzy ukończyli wszystkie poprzednie Maratony „Solidarności”. Osoby +60 lat uiszczają stałą opłatę w kwocie 30 złotych po uprzednim zapisaniu się na listę startową . Zapisy przyjmowane są tylko drogą on-line na stronie XXIV ORLEN Maratonu „Solidarności”

Maraton to tradycja i historia oraz otwartość na nowe projekty i innowacje. Aby odpowiedzieć na stale rosnące zainteresowanie biegami na tym dystansie, bardziej sprzyjająca będzie trasa na gdańskim odcinku, czyli tam, gdzie prowadzą ostatnie kilometry dystansu. Natomiast bez zmian pozostaje limit czasu. Na pokonanie trasy będzie maksymalnie pięć i pół godziny.

Trasa w tym kształcie otrzymała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) i światowej federacji (IAAF) na pięć najbliższych lat.

Bieg rozpocznie się w tradycyjnym miejscu, wstać trzeba będzie o godzinę wcześniej niż to było w poprzednich edycjach. Start honorowy wyznaczono 15 sierpnia o 9:00 spod pomnika Pamięci Ofiar Grudnia 70’ w Gdyni, a start ostry nastąpi pół godziny później nieopodal Urzędu Miasta Gdyni przy Al. Piłsudskiego.

Trasa na odcinku gdyńskim i sopockim jest identyczna jak w poprzednim roku. W Gdańsku niemal tak samo jak w latach ubiegłych pobiegniemy do skrzyżowania Al. Zwycięstwa z ul. Hallera przy Operze Bałtyckiej, choć  będą zmiany.

Od granicy Gdańska, czyli od skrzyżowania z ul. Czyżewskiego maratończycy biegną lewym pasem. Prawy pozostawiony będzie dla pojazdów. Tak będzie do skrętu w ul. Hallera. Tam biegniemy prawym pasem, następnie lewym pasem ulicami: Czarny Dwór, Dąbrowszczaków, Kołobrzeską, Chłopską, Pomorską, Kapliczną, Piastowską i z powrotem wbiegamy na Czarny Dwór, Hallera, Kliniczną, Jana z Kolna, Narzędziowców, księdza Popiełuszki, gdzie zawodnicy przy historycznej Sali BHP zrobią nawrót i przez II Bramę Stoczni Gdańsk skierują się ku Długiemu Targowi. Meta będzie w tym samym miejscu, co w latach ubiegłych.

Przypomnijmy, że w sierpniu 1980 roku Sala BHP była centrum strajku. Tu podpisano najważniejsze w 1980 roku „Porozumienia Sierpniowe”, dzięki którym narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

Więcej na stronie: www.maratongdansk.pl

Download PDF
Powrót Drukuj stronę