Bezpieczna praca dla dokerów

Sytuacji w portach w Gdyni i Gdańsku, w tym bezpieczeństwie pracy i współpracy między organizacjami związkowymi i pracodawcami poświęcona była konferencja prasowa, która odbyła się 26 kwietnia w siedzibie „Solidarności” w Gdańsku.

konferencja portowcy

W konferencji wzięli udział między innymi przedstawiciele organizacji związkowych w portach, międzynarodowych i europejskich federacji: ITF i ETF.

– Chcielibyśmy, aby międzynarodowe regulacje prawne, które określają warunki pracy tak, aby były one bezpieczne, obowiązywały także w Polsce – powiedział Enrico Tortolano, reprezentujący Sekcję Dokerów w ITF, która zrzesza około 480 tysięcy portowców z całego świata.

Organizator ITF dodał, że federacja bacznie przygląda się temu, co dzieje się w polskich portach. Stara się także wspierać w działaniach NSZZ „Solidarność”.

Livia Spera, sekretarz polityczny dla dokerów i marynarzy z europejskiej ETF dodała, że federacja jest bardzo zaniepokojona tym, co dzieje się w polskich portach.

– Wszystkie porty, które osiągają dobrą wydajność, a tym samym wyniki ekonomiczne dbają o bezpieczne warunki pracy – mówiła Livia Spera.

Krzysztof Dośla, przewodniczący RG NSZZ „S” podkreślił, że organizacje związkowe działają na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa pracy w portach, ale niestety zbyt wiele jest przykładów ze strony pracodawców, którzy wykazują brak zrozumienia i woli, aby utrzymać spokój społeczny wśród pracowników.

– Bezpieczeństwo w portach to także bezpieczeństwo marynarzy – dodał Andrzej Kościk, przewodniczący KSMMiR NSZZ „S”.

Zdaniem zebranych działania związkowców powinny zmierzać do tego, aby standardy europejskie i międzynarodowe zostały przeniesione na grunt polski.

zola

Zdjęcie: Olga Zielińska
Download PDF
Powrót Drukuj stronę