Wszystko jest wyobrażone

Niezwykłe dzieła, niezwykła artystka i niezwykłe miejsce – tak można powiedzieć o wystawie prac Barbary Ur-Piwarskiej, która prezentowana jest w niedużej Galerii Świętojańskiej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną mieszczącej się w Gdańsku przy ul. Świętojańskiej 68.

basia1

Są tu kolaże kuli, czyli Ziemi zawieszonej we wszechświecie, krążącej w błękitnej przestrzeni czasu. Pani Barbara wykonuje je na płótnie, przyklejając strusią skórę już malowaną. Czasem robi to na podmalówce albo wszystko razem zamalowuje. Dodaje też fragmenty drewna, na przykład sklejkę, jak to zrobiła w „Aniele Pokoju”.

Obok malowanych obrazów wiszą grafiki, głównie z kotami, są też rzeźby w drewnie przedstawiające między innymi kota, bo koty to istoty niezależne, a jednocześnie zezwalające na kontakt z człowiekiem.

basia2

W dziełach artystki, jak sama mówi, „najważniejsza jest muzyka, bo z niej bierze się całe wyobrażenie kosmosu. Kolor jest muzyką. To nie są pojedyncze dźwięki, to nie jest domyślanie się, widzenie, to jest odczuwanie. Każdy ma swoją drogę widzenia. Mój świat jest światem wyobraźni, fantazji. Wszystko jest wyobrażone. Muzyki nie można złapać w ręce, obraz tak, ale to, co na tym obrazie widać, jest nieuchwytne”.

Tekst i zdjęcia Maria Giedz

Download PDF
Powrót Drukuj stronę