Wrześniowy powiew zmian

Od 1 września wchodzą w życie przepisy, które mogą poprawić sytuację socjalną wielu Polaków. Co się zmieni?

Osoby po 75 roku życia będą mogły korzystać z bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które zostaną wymienione w wykazie ogłoszonym przez ministra zdrowia. Nowela ustawy prawdopodobnie pomoże zaoszczędzić pacjentom ponad 310 milionów złotych.

Pracodawcy będą mieli obowiązek pisemnego potwierdzania pracownikom podstawowych ustaleń umowy o pracę przed dopuszczeniem do wykonywania obowiązków. W praktyce oznacza to likwidację tak zwanego syndromu pierwszej dniówki. Dotychczasowe przepisy nakazywały potwierdzenie tych ustaleń najpóźniej do końca pierwszego dnia rozpoczęcia pracy przez pracownika, co w praktyce umożliwiało pracodawcom nielegalne zatrudnianie. W razie kontroli inspektorzy pracy słyszeli, że pracownicy nie mają jeszcze umów o pracę, ponieważ jest to pierwszy dzień, w którym zostali dopuszczeni do pracy.

Sześciolatki nie będą musiały iść do szkoły. Rodzice dostali możliwość wyboru i 80 proc. z nich zdecydowało, że wolą, żeby ich pociecha uczęszczała do przedszkola. Ponadto dzieci, które w ubiegłym roku szkolnym rozpoczęły naukę w wieku sześciu lat, będą mogły powtórzyć pierwszą klasę.

Sklepy uzyskujące 17 milionów złotych i więcej zapłacą podatek od sprzedaży detalicznej, potocznie zwany podatkiem handlowym. Stawki podatku wynoszą odpowiednio 0,8 proc. dla podmiotów uzyskujących między 17 a 170 milionów złotych przychodu miesięcznie oraz 1,4 proc. dla sklepów z wyższymi przychodami. Według szacunków podatek jeszcze w tym roku ma zasilić budżet państwa o kilkaset milionów złotych, a w 2017 roku już o 1,9 miliardów złotych.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę