W gastronomii i produkcji poszukiwani pracownicy sezonowi

Podczas wakacji najbardziej poszukiwani są pracownicy w gastronomii, produkcji oraz rolnictwie – informuje interia.pl.

Eksperci podkreślają, że konsekwencją spadku bezrobocia są trudności w pozyskaniu odpowiednich pracowników. Latem branżą poszukującą najczęściej osób do pracy, zarówno Polaków, jak i obcokrajowców, jest gastronomia (pomoce kuchenne, kelnerzy, kucharze itp.). Drugą z kolei jest szeroko rozumiana produkcja. Duży popyt na pracowników sygnalizują również branże logistyczna i transportowa.

Pracodawcy zatrudniają każdego, kto chce pracować. Wiele firm oferuje osobom zatrudnionym w ramach prac sezonowych stałe zatrudnienie. To okazja dla pracowników, podkreślają specjaliści. Prezentacją swoich umiejętności i kompetencji takie osoby mogą łatwo przekonać potencjalnego pracodawcę do tego, żeby zaufał im w dłuższej perspektywie. W tym aspekcie na rynku pracy trend zdecydowanie sprzyja pracownikom. Właściwie każda osoba, która się sprawdzi na stanowisku w ramach obowiązków tymczasowych, dostaje propozycję, aby zostać dłużej.

Najpopularniejszą formą zatrudnienia w wakacje są umowa o pracę w ramach usługi pracy tymczasowej lub umowy-zlecenia. Wynagrodzenia mieszczą się w granicach od 12 do 20 zł za roboczogodzinę. Dla przykładu kelner może zarobić od 1920 zł do 2240 zł brutto, pomoc w restauracji – ok. 2200 zł, a w kuchni – 1720 zł. Recepcjonistka w hotelu może liczyć na 1760 zł brutto, a pokojówka zarobi od 1760 do 2100 zł. Jako sortowacz lub pracownik załadunku w firmach przetwórstwa owocowego można liczyć na zarobki ok. 1850 zł brutto.

red. hd

Źródło: Dział Informacji KK

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę