Vademecum aktywności seniora

Program „Vademecum aktywności seniora – samopomocowe grupy wsparcia” powoli zbliża się do końca. Jednym z punktów programu były odwiedziny w działającej w Gdańsku samopomocowej grupie wsparcia przeznaczonej dla seniorów. 

W dniu 3 czerwca 2016 r. odwiedziliśmy lokalną grupę wsparcia działającą na rzecz osób starszych przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Strzyży. Po wstępnej integracji obu grup nawiązała się dyskusja na temat stylu spędzania wolnego czasu, którego na emeryturze przecież nie brakuje. W jej trakcie okazało się, że ludzie na emeryturze sporo wolnego czasu spędzają przed telewizorem. Ten sposób odpoczynku często wymuszony jest przez stan zdrowia osób starszych. W letnich miesiącach alternatywę dla oglądania telewizji stanowi uprawianie działki czy ogrodu, jednak jest to perspektywa dostępna dla nielicznych, ponieważ posiadanie własnego ogrodu wymaga sporego nakładu siły fizycznej czy nawet dużych inwestycji finansowych.

Inną, nowszą możliwością spędzenia czasu wolnego jest uczestnictwo w profesjonalnych i samopomocowych grupach wsparcia. Podczas spotkania zaprezentowaliśmy gospodarzom dramę, która pokazywała, jak powinna wyglądać asertywna odmowa. W zadaniu aktorskim jako sprzedawca i jako klientka wystąpiły: Mirosława Kamola-Olszewska i Aleksandra Czerska. Podzieliliśmy się również z gospodarzami wiedzą na temat wpływu społecznego i manipulacji. Na zakończenie spotkania część nowo poznanych seniorów wyraziła chęć uczestniczenia w sesjach grupy wsparcia utworzonej poprzez program „Vademecum aktywności seniora – samopomocowe grupy wsparcia”.

Zajęcia warsztatowe i sesje grup wsparcia stanowią część programu realizowanego przez Pomorską Fundację Edukacji i Pracy współfinansowanego z budżetu miasta Gdańska, którego celem jest między innymi wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętność prowadzenia w lokalnych środowiskach samopomocowych grup wsparcia i uaktywnienie ich w celu lepszego radzenia sobie w życiu.

Renata Tkaczyk

LOGO gdańsk

 

 

Download PDF

Powrót Drukuj stronę