Urlop nie dla wszystkich

Czy wyjechali już państwo na dłuższy urlop lub go zaplanowali? Jeśli tak, jesteście w ekskluzywnym gronie. Jak wynika z badania firmy Mondal Assitance, którego wyniki prezentuje portal eGospodarka.pl, tylko 42 proc. Polaków (15,9 mln) wyjedzie w tym roku na wakacyjny odpoczynek. Zdecydowana większość (68 proc.) spędzi urlop w kraju, najczęściej nad Bałtykiem, na Mazurach, w Bieszczadach lub Tatrach. To wybór 10,8 mln Polaków. Tylko 5,1 mln rodaków wyjedzie zagranicę – najczęściej do Grecji, Chorwacji, Hiszpanii i Włoch.

Jak wynika z badania, przeciętny koszt wyjazdu na 1 osobę wyniesienie 1778 zł. Oczywiście ta średnia jest niższa w przypadku wakacji w kraju (1321 zł), wyższa przy wyjeździe zagranicznym (2608 zł). To właśnie koszty sprawiają, że na urlop, zwłaszcza ten poza Polską, mogą pozwolić sobie głównie osoby do 60 roku życia, dobrze sytuowane i mieszkające w dużym miastach. Często podnoszą one sztucznie średnią urlopowych wyjazdów Polaków, bo stać ich na dwie lub więcej podróży.

A co z większością Polaków, którzy na urlop jednak nie pojadą? Odpoczynek od zajęć, pracy, jest przecież konieczny. Psychologowie wskazują, że brak urlopu w najlepszym przypadku skutkuje przemęczeniem i mniejszą efektywnością pracy, w najgorszym – długotrwałym stresem, wypaleniem zawodowym, chorobami. Uwzględnia to nawet kodeks pracy, który wskazuje, że przynajmniej jedna przerwa w pracy w ciągu roku powinna trwać co najmniej 14 dni kalendarzowych.

Badanie Mondal Assitance wskazuje, że blisko połowa Polaków, którzy nie wybierają się na wakacyjny wyjazd (49 proc.), została do tego zmuszona brakiem środków na ten cel. Dla 23 proc. barierą okazał się stan zdrowia – własny lub bliskiej osoby. Co gorsza, taki stan utrzymuje się od lat. Aż 23 proc. badanych przez firmę Mondal Assitance na dłuższym wyjeździe wakacyjnym było pięć lat temu lub dawniej, a 12 proc. – nigdy.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę