Ulica imienia ks. Popiełuszki w Gdańsku

Patron „Solidarności” będzie miał swoją ulicę w Gdańsku. 30 kwietnia Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę o nazwaniu ulicy Nowej Wałowej imieniem księdza Jerzego Popiełuszki. To jedna z głównych arterii nowej dzielnicy Gdańska, powstającej na części terenów dawnej Stoczni Gdańskiej.

Inicjatywę w tej sprawie podjął kilka miesięcy temu Instytut Pamięci Narodowej. Pismo ws. nadania jednej z ulic w stolicy Pomorza imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki wystosował 14 stycznia do Rady Miasta Gdańsk naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku dr Karol Nawrocki. Historyk podkreślał w piśmie związki kapłana z Gdańskiem, m.in. obecność w czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, ożywione kontakty z ks. Henrykiem Jankowskim oraz wielokrotne głoszenie słowa Bożego w Gdańsku w latach 1982-1984.

„Wybór patronów przestrzeni, w której żyjemy, świadczy nie tylko o wrażliwości historycznej, lecz także wskazuje na wartości, do których chcemy się odwoływać. Wartości prawdy, męstwa, pokory i patriotyzmu idą wobec tego za symbolem jakim stał się dla Polaków ks. Jerzy Popiełuszko” – czytamy w piśmie IPN.

Naczelnik OBEP IPN w Gdańsku wyraził przekonanie, że „właśnie w roku 2015, przy okazji 35 rocznicy powstania »Solidarności« tak wielka postać jak ks. Jerzy powinna zostać uhonorowana swoją ulicą w Gdańsku”.

ACH

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę