Ugoda sądowa w Operze Bałtyckiej

27 lipca na rozprawie sądowej w gdańskim Sądzie Rejonowym została zawarta ugoda sądowa pomiędzy muzykiem, jednym z pracowników Opery Bałtyckiej, a pracodawcą. Ugodę zawarto w ekspresowym tempie, na pierwszej rozprawie.

Spór pomiędzy pracownikami opery, a jej ówczesnym dyrektorem Warcisławem Kuncem oraz popierającym go samorządem województwa pomorskiego nabrzmiewał od momentu powołania Kunca na stanowisko dyrektora 1 września 2016 roku. Pracownicy przeprowadzili referendum w sprawie wotum nieufności wobec tego dyrektora. Kilkakrotnie pikietowali przed Urzędem Marszałkowskim, prowadzili pracowniczy protest głodowy i wysyłali liczne apele do urzędników samorządowych. Ta ważna dla Pomorza instytucja kulturalna nie mogła normalnie funkcjonować, gdyż łamane były w niej prawa pracownicze. Dyrektor Kunc został odwołany ze stanowiska dyrektora z dniem 30 czerwca br.

Na mocy sądowej ugody pracodawca (nowy dyrektor) wycofał złożone przez swojego poprzednika kilka miesięcy temu wypowiedzenie umowy o pracę. Zawarta ugoda kończy spór w tej sprawie i pozwala artyście na kontynuowanie pracy na dotychczasowych zasadach. Sprawa była prowadzona przez prawnika z Działu Prawnego Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

(mig)

Download PDF
Powrót Drukuj stronę