Sukces związkowca z Leroy Merlin: odszkodowanie i przywrócenie do pracy!

Zwolnienie Jarosława Dziubka, wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Leroy Merlin, w styczniu 2014 r. było niezgodne z prawem – uznał 10 czerwca Sąd Okręgowy VII Wydział Pracy i Zabezpieczeń Społecznych w Gdańsku. Sąd przyznał poszkodowanemu związkowcowi odszkodowanie oraz nakazał jego przywrócenie do pracy w ciągu 7 dni. Jarosław Dziubek zapowiada, że wróci do pracy natychmiast po powrocie do zdrowia, obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Na zdjęciu: Jarosław Dziubek. Fot. Adam Chmielecki

dziubek_jaroslaw

Cała sprawa to duży sukces zarówno wiceprzewodniczącego „S” w znanej sieci marketów budowlanych, jak i wszystkich chcących aktywnie działać w związkach zawodowych pracowników. Uznając zwolnienie Jarosława Dziubka, według pierwotnego świadectwa pracy wystawionego przez pracodawcę – z powodów dyscyplinarnych, za niezgodne z prawem, sąd de facto zgodził się ze stanowiskiem poszkodowanego, że jego zwolnienie z pracy było dyskryminacją z powodu przynależności związkowej.

Jarosław Dziubek został zwolniony z pracy w markecie Leroy Merlin w Gdańsku Oliwie w styczniu 2014 r., po 6 latach pracy. Podał pracodawcę do sądu pracy. Jednocześnie Organizacja Zakładowa NSZZ „S” w Leroy Merlin Polska z siedzibą w Gdańsku zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa zarządu Leroy Merlin Polska polegającego na dyskryminacji pracowników. Na początku 2015 r. sąd I instancji przyznał rację zwolnionemu związkowcowi i przyznał mu odszkodowanie. Jarosław Dziubek złożył apelację, domagając się także przywrócenia do pracy. Jak się okazało, był to dobry ruch.

– Cieszę się z wyroku sądu. Po powrocie do pracy zamierzam z nową energią rzucić się w wir działalności związkowej – zapowiada Jarosław Dziubek.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę