Stowarzyszenie „Godność” poparło reformę wymiaru sprawiedliwości

Byli działacze NSZZ „Solidarność” represjonowani w stanie wojennym i całej dekadzie lat 80., zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Godność”, wystosowali 14 lipca 2017 r. apel, w którym popierają reformę wymiaru sprawiedliwości przygotowaną przez obecny obóz rządzący.

 

Apel do posłów i senatorów Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości oraz tych posłów innych ugrupowań, którzy chcą przywrócić wymiar sprawiedliwości obywatelom

Jako byli więźniowie polityczni z lat 1981–89 zrzeszeni w Stowarzyszeniu ,,Godność” zdecydowanie popieramy reformę wymiaru sprawiedliwości wprowadzaną przez Prawo i Sprawiedliwość. Z osobistego doświadczenia znamy dyspozycyjność wymiaru sprawiedliwości ukształtowanego w czasach PRL. Niektórych sędziów, którzy nas skazywali w stanie wojennym, spotykaliśmy po 1991 r. podczas procesów o odszkodowania za niesłuszne skazywanie za działalność związkową i polityczną. Od 1993 r. w licznych apelach i protestach domagaliśmy się usunięcia z wymiaru sprawiedliwości prokuratorów i sędziów skompromitowanych udziałem w procesach politycznych. Na nasze apele nasi byli przywódcy solidarnościowi z UW i PO przez wiele lat pozostawali głusi. Odnosiliśmy wrażenie, że budowali sobie posłuszny wymiar sprawiedliwości w oparciu o starą kadrę i struktury.

Ten oficjalnie nowy wymiar sprawiedliwości głosił stanie na straży „państwa prawa”, a utrwalał bezprawie. Szary obywatel przez 25 lat widział na co dzień, jak krzywdząco jest traktowany, a jakimi przywilejami cieszą się gangsterzy i ludzie z postkomunistycznej elity władzy. Korporacje sędziowskie i prokuratorskie skorumpowało polski wymiar sprawiedliwości.

Społeczeństwo, idąc do wyborów w 2015 r., poparło program PiS, który zapowiadał reformę wymiaru sprawiedliwości. Dziś w Sejmie i w Senacie trwa zdecydowany opór „totalnej opozycji“, aby zablokować tę potrzebną Polsce naprawę. Słyszymy oskarżenia, że ci, którzy zgłaszają projekty ustaw, rzekomo łamią konstytucję, gwałcą demokrację i dokonują zamachu stanu. Słyszymy groźby nieposłuszeństwa obywatelskiego, a w przyszłości uwięzienia reformatorów.

Jeżeli chcemy mieć niepodległą Polskę, to musi się ona opierać na sprawnym i uczciwym wymiarze sprawiedliwości. Do uczciwych i patriotycznie nastawionych parlamentarzystów apelujemy, abyście w procesie wprowadzania reform wymiaru sprawiedliwości nie cofnęliście się ani o krok. Nie pozwólcie zastraszyć się totalnym obrońcom PRL-bis.

To Wy realizujecie oczekiwania większości społeczeństwa. Oczekujemy pełnej frekwencji podczas głosowania ustaw. W tej sprawie, my – ofiary prokuratorsko-sędziowskich represji, jesteśmy z Wami i oczekujemy, że nas nie zawiedziecie!

Czesław Nowak – prezes Stowarzyszenia „Godność”

Andrzej Osipów – wiceprezes Stowarzyszenia „Godność”

Stanisław Fudakowski – sekretarz Stowarzyszenia „Godność”

Gdańsk, 14 lipca 2017 r.

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę