Sprzed Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej ruszył w niedzielę 71.Tour de Pologne

Z Gdańska ruszył w niedzielę 71.Tour de Pologne. Kolarze wystartowali o godz. 13, sprzed Bramy nr 2 gdańskiej stoczni.

Zanim kolarze wyruszyli w trasę pierwszego etapu 71. Tour de Pologne kibice zebrali się na Placu Solidarności w Gdańsku, by uczestniczyć w uroczystym otwarciu wyścigu.

Zdjęcia: Paweł Glanert

 

– Tour de Pologne nawiązuje do najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju, w tym roku włączamy się w obchody 25 rocznicy wolnych wyborów i chcemy przypomnieć, że to w Stoczni Gdańskiej narodziła się Solidarność, ruch, który zmienił oblicze Polski i Europy – zaznaczył Czesław Lang, były znakomity kolarz, dyrektor generalny Tour de Pologne.

W uroczystości otwarcia wziął udział Lech Wałęsa, były przywódca „Solidarności” i były prezydent RP, który o godz. 13 dał sygnał do startu, a nad Placem Solidarności przeleciało pięć samolotów Zespołu Akrobacyjnego „Biało – Czerwone Iskry”.

Kolarze zaś wyruszyli spokojnym tempem na trasę pierwszego etapu. Po dziesięciu kilometrach nastąpił start ostry i zaczęło się prawdziwe ściganie.

Pierwszy etap 71. Tour de Pologne wygrał Juheni Hutarowicz. Najaktywniejszym Polakiem był Maciej Paterski, który uciekał niemal przez cały wyścig.

Gwiazdą Tour de Pologne ma być Rafał Majka, który w lipcu w Tour de France został najlepszym „górskim” kolarzem tego wyścigu.

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę