„Solidarność” zdobyła kolejny szczyt

29 czerwca flaga „Solidarności” zawisła na Grossglockner – najwyższym szczycie Austrii, który zdobył przewodniczący Komisji Zakładowej w Federal Mogul Bimet SA wraz z pięcioosobowym zespołem.

 

Grossglockner wchodzi w skład tak zwanej Korony Europy – najwyższych szczytów państw europejskich. Jest najwyższym szczytem Austrii o wysokości 3798 metrów nad poziomem morza, a także drugim szczytem Alp pod względem wybitności (wysokość od podstawy góry do szczytu, w przypadku Grossglockner jest to 2800 metrów). Wchodzi w skład Glocknergruppe, podgrupy górskiej Wysokich Taurów, części Alp Centralnych. Wznosi się ponad lodowcem Pasterze. Na uwagę zasługuje charakterystyczny kształt przypominającego piramidę szczytu – składają się na niego dwa wierzchołki – Grossglockner oraz Kleinglockner, które rozdziela mała, wąska przełęcz nazywana Glocknerscharte. Na szczycie znajduje się krzyż zwany cesarskim (Kaiserkreuz) o masie 350 kilogramów, który został ustawiony w 25. rocznicę ślubu Franciszka Józefa I z Elżbietą Wittelsbach nazywaną Sissi. 29 czerwca obok niego zawisła flaga „Solidarności”.
- Góry to moja pasja. Jestem szczęśliwy, że udało mi się wejść na górę, która liczy prawie 4000 m n.p.m. Jest to mój rekord, ale i dobry początek zdobywania gór wysokich. W przyszłości planuję kolejne wyprawy, m.in. na Mont Blanc – najwyższy szczyt Starego Kontynentu. Będę tam zabierał naszą flagę – zapowiada Paweł Dziwosz.

To już drugi w tym roku szczyt, na którym zawisła flaga „Solidarności”. Liczymy na kolejne!

Download PDF
Powrót Drukuj stronę