„Solidarność”: nowy minister zdrowia rozczarowuje

„Pierwsze dni urzędowania nowego ministra zdrowia przyniosły wielkie rozczarowanie dla całego środowiska medycznego. Profesor Marian Zembała jako przyjaciel i wieloletni współpracownik profesora Religi budził nadzieję na powrót do rzetelnego dialogu społecznego, który był istotnym elementem kierowania resortem przez śp. Zbigniewa Religę. Mieliśmy nadzieję że profesor Zembala kierujący przez wiele lat zespołem pracowników będzie postrzegał wszystkie grupy zawodowe jako równoprawnych partnerów. Nie można dzielić i konfliktować pracowników służby zdrowia! Na takie działania nigdy nie będzie zgody naszego Związku, dla którego solidarność środowiska medycznego i dobro pacjenta będą zawsze sprawą nadrzędną” – napisała w specjalnym oświadczeniu przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Maria Ochman. 

Zobacz całe oświadczenie

Pismo jest kolejną reakcją Związku na skandaliczną wypowiedź nowego ministra zdrowia o zwalnianiu pracowników służby zdrowia, którzy podjęliby strajk.

– Jeżeli ktokolwiek z pracowników w moim szpitalu podjąłby strajk, na drugi dzień będzie przeze mnie, dyrektora, zwolniony – powiedział 17 czerwca w TVN Marian Zembala, nowy minister zdrowia. NSZZ „Solidarność” żąda od premier Kopacz zdymisjonowania ministra zdrowia oraz jednoznacznego odcięcia się od tej wypowiedzi.

Wypowiedź miała miejsce przy okazji strajku pielęgniarek z Wyszkowa. Minister stwierdził wówczas: Jeżeli ktokolwiek z pracowników w Śląskim Centrum Chorób Serca, czyli w moim szpitalu podjąłby strajk, na drugi dzień będzie przeze mnie, dyrektora, zwolniony. Przyznał, że pielęgniarki zarabiają za mało, ale nie zamierza prowadzić rozmów „pod szantażem strajków i odejścia od łóżek pacjentów”.

„Solidarność” skierowała pismo do premier Ewy Kopacz, w którym podkreśla, że  „prawo do organizowania się w związki zawodowe, w tym prawo do strajku to jedno z podstawowych praw obywatelskich zapisanych nie tylko w polskiej konstytucji, ale też w prawie unijnym i konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy, które Polska ratyfikowała. Szkoda, że w roku 35-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego »Solidarność« musimy to przypominać Pani rządowi i ugrupowaniu, które chwali się przynależnością do Europejskiej Partii Ludowej”.

– Prawo do organizowania się w związki zawodowe, w tym prawo do strajku są zapisane w Konstytucji RP, a obowiązkiem ministra jest przestrzeganie konstytucji zwraca uwagę Piotr Duda, szef Związku. Ta wypowiedź dyskwalifikuje Zembalę nie tylko jako ministra, ale również jako dyrektora publicznej, utrzymywanej przecież za nasze podatki, placówki dodaje przewodniczący „Solidarności”.

Zobacz list Piotra Dudy do premier Ewy Kopacz

Źródło: Dział Informacji Komisji Krajowej

fot. Ministerstwo Zdrowia, mz.gov.pl

 

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę