Śląska manifestacja w Warszawie – Gdańsk solidarny

W czwartek 22 października br. ulicami stolicy przejdzie manifestacja organizowana przez  Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. Regiony Gdański, Elbląski i Słupski naszego Związku przeprowadzą w tym czasie akcję informacyjną.

- Do stolicy przyjadą nie tylko górnicy, ale i przedstawiciele innych branż przemysłu, oszukani przez rząd PO-PSL mieszkańcy naszego regionu – poinformował Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Tego samego dnia w południe akcję ulotową na temat celów protestu w Gdańsku i Gdyni przeprowadzi Region Gdański NSZZ „Solidarność”.

- Mieszkańcy Śląska zostali oszukani przez ekipę Ewy Kopacz. Od lat związkowcy domagali się naprawy sektora górniczego. Rząd wykonuje nerwowe ruchy, próbując pokazać, że cokolwiek robi. A tak naprawdę zostawia górników samym sobie. Co myśli o strategicznym sektorze ten rząd powiedziała na taśmach prawdy obecną komisarz Bieńkowska – powiedział Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”.

Takie akcje, połączone z promocją społecznej akcji „Sprawdzam polityka”, przeprowadzone zostaną m.in. w Słupsku, Kwidzynie i Elblągu.

- Przypomnimy jaka jest wiarygodność rządu PO-PSL, a szczególnie naszych pomorskich parlamentarzystów – mówi Stanisław Szukała, lider słupskiej „S”.

W Warszawie i w Trójmieście  związkowcy zaapelują do wyborców, aby nie głosowali na polityków rządzącej od ośmiu lat  koalicji PO-PSL, którzy nie dotrzymują słowa i łamią porozumienie z mieszkańcami Śląska, pod którym własnoręcznie się podpisywali 17 stycznia br,

Ratowaniem strategicznego sektora gospodarki, który przez opieszałość rządzących znalazł się w dramatycznej sytuacji będzie musiał zająć się nowy rząd. Najpewniej trzeba będzie powołać Nową Kompanię Węglową, która zasilona przez podmioty energetyczne, pozwoli górnictwu złapać oddech i ustabilizować sytuację. Spółki górnicze dzięki temu  będą w stanie przetrzymać okres dekoniunktury związany z niskimi cenami węgla na rynkach światowych. Zdaniem analityków może on potrwać jeszcze trzy lata.

Zaplanowana na 22 października akcja to kolejny etap protestu związanego ze złamaniem przez rząd porozumienia z MKPS zawartego 17 stycznia w Katowicach.

Manifestanci – organizatorzy spodziewają się kilkunastu tysięcy uczestników, spotkają się na wiecu przy KPRM na Al. Ujazdowskich i przejdą przed siedzibę PO.

Od 1 października br. trwa gotowość strajkowa w górnictwie. 5 października br. tysiące górników manifestowało w Brzeszczach, gdzie zaczął się styczniowy protest, który zmusił rząd PO-PSL do rezygnacji z decyzji o zamykaniu kopalń i podpisania umowy ze stroną społeczną w sprawie sanacji górnictwa i powiązania kapitałowego sektora z energetyką oraz działań na rzecz rozwoju regionu. 13 października manifestacja odbyła się także w Rudzie Śląskiej, największym górniczym mieście w Polsce.

ASG

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę