Przewodniczący „S” w gdańskim Muzeum Archeologicznym poleca: „Piwo w starożytnym Sudanie” – wystawa w Muzeum w Gniewie

Na zamku w Gniewie (Muzeum w Gniewie) 25 kwietnia 2019 r. zostanie otwarta wystawa ukazująca produkcję piwa w starożytnym Sudanie.

Produkcja piwa w starożytnym Sudanie sięga niepamiętnych czasów. Naczynia związane z tym procesem datowane są od okresu meroickiego po okres chrześcijański, czyli od III w. p.n.e. do XIV w. n.e.

̶  Wystawa „Piwo w starożytnym Sudanie” przedstawia obiekty związane z produkcją, przechowywaniem i spożywaniem piwa. Eksponaty pochodzą z badań ratunkowych w Sudanie, na IV katarakcie Nilu, prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu w latach 2003–2010. W sudańskich miejscowościach Es-Sadda i Hagar El-Beida, w grobach należących do kultury późnomeroickiej i postmeroickiej archeolodzy odkryli niespotykaną ilość butli o wydłużonej szyjce, tak zwanych beer jars. Butle razem z kubkami i miseczkami zostały złożone obok zwłok jako dary grobowe – miały służyć zmarłemu w zaświatach – mówi Adam Kamrowski, przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

Część naczyń ceramicznych – przepięknie dekorowanych – pochodzi z badań Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Tanqasi, Meroe, Starej Dongoli i Banganarti. Badacze datują je na IV do VI w. n.e. Dopełnieniem kolekcji są eksponaty z badań wykopaliskowych Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, prowadzonych w latach 1996–2010 w rejonie IV katarakty Nilu i w meroickim zespole świątynnym w Awlib. Niektóre obiekty znalazły się w gdańskich zbiorach dzięki prospekcji etnograficznej połączonej z zakupami na sudańskich sukach (bazarach).

Wernisaż wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godz. 13, wstęp bezpłatny. Potem należy uiszczać opłatę zgodnie z cennikiem Muzeum w Gniewie. Wystawa potrwa do 27 października 2019 r.

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę