Proza życia w PRL. Lekcja historii w Rumi

Jak się żyło w PRL? Do czego służył prodiż? Jak prało się we „Frani”? Młodzież z Rumi poznawała życie w czasach PRL w ramach zorganizowanego przez Klub Miłośników Historii przy Gimnazjum nr 1 w Rumi i opiekunkę klubu Małgorzatę Łoboz, spotkania. Odbyło się ono w ramach cyklu „Polska w czasach PRL” w piątek 13 maja br. w Sali parafialnej przy kościele pw. Św. Józefa i św. Judy Tadeusza w Rumi. Uczestniczyło w nim ponad sto osób. Spotkanie otworzył program słowno-muzyczny.

Młodzież zapoznała się z realiami życia w PRL oraz z datami polskiego narodowego kalendarza.  Przygotowała też eksponaty z czasów PRL, m.in. starą pralkę, hełm MO, maszynę do pisana,  prodiż, stare radio wyprodukowane przez Zakłady Kasprzaka. Szczególne zdziwienie wywołał prodiż, którego przeznaczenie było dla większości młodych ludzi zagadką.

Karolina Rydzewska, przewodnicząca KZ NSZZ „S” w Igloporcie opowiedziała o „Solidarności”  ujmując to w formie dialogu z córką.  Roman Stegart, uczestnik wydarzeń Grudnia 1970 i Sierpnia 1980  z Działu Informacji i Promocji ZRG NSZZ „S” poprowadził lekcję o najnowszej historii Polski. Był też historyczny quiz z nagrodami.

ASG

Download PDF
Powrót Drukuj stronę