Próba Amazona nie do przejścia

Zatrudnieni na czas próbny polscy pracownicy Amazona rezygnują z pracy. Przyczyną są ciężkie warunki.

Jak czytamy na portalu forsal.pl, pierwsi pracownicy już odchodzą z podwrocławskich magazynów Amazona, a wrocławski Urząd Pracy przewiduje masowe zwolnienia. Zmian w zatrudnieniu spodziewa się zresztą również sama firma. – Amazon nie ukrywa, że liczy się z dużą rotacją pracowników. Osoby zatrudniane na stałe, były przyjmowane na okres próbny – podkreśla Beata Tymciów z Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu.

Za godzinę pracy zatrudnieni dostają 12,50 zł brutto (za miesiąc ok. 2 100 zł brutto). W przeliczeniu na kwotę netto dostają miesięcznie 1530 zł oraz premię wynoszącą maksymalnie 15 proc. Ponadto Amazon oferuje swoim pracownikom bezpłatny transport do 80 km od magazynu oraz obiady za złotówkę. Warunki pracy są jednak bardzo ciężkie – zatrudnieni pracują na stojąco po 10 godzin dziennie przez 4 dni w tygodniu: od niedzieli do środy albo od środy do soboty. Jest system zmianowy – zmiana dzienna trwa od 6 do 16.30, nocna – od 8 do 4.30 z przerwami.  – Ta praca może okazać się za ciężka. Amazon znany jest z wysokich norm dotyczących wydajności – mówi Beata Tymciów.

magazyn

Do tej pory w podwrocławskim magazynie zatrudnienie znalazło 2,5 tys. pracowników stałych i porównywalna liczba pracowników sezonowych. Ci drudzy po zakończeniu sezonu świątecznego ponownie staną się bezrobotni

Wartość inwestycji Amazonu w Polsce szacuje się na ok. 1 mld zł. Oprócz dwóch centrów logistycznych w Bielanach Wrocławskich, obejmuje ona magazyn w podpoznańskich sadach. Centra zostały przeniesione z Niemiec, gdzie Amazon popadł w konflikt z niemieckimi związkami zawodowymi. Efektem są strajki w ramach sporu płacowego. Ich głównym organizatorem jest związek zawodowy Ver.di. Związkowcy protestują przeciwko poddawaniu pracowników ogromnej presji, zwiększaniu wydajności za wszelką cenę, zbyt krótkim przerwom i terminom realizacji zadań. O złym traktowaniu pracowników przez firmę informowała też BBC.

fot. Wikipedia

Download PDF
Powrót Drukuj stronę