Pracodawcy będą musieli docenić pracowników 50+

Już wkrótce pracodawcy będą musieli zmierzyć się ze spadkiem liczby osób w wieku produkcyjnym. „Puls Biznesu” powołuje się na dane GUS, według których w 2050 roku co trzeci Polak będzie miał 65 bądź więcej lat.

Obecnie zaledwie 9 procent z tej grupy wiekowej pracuje. Co więcej, w ciągu kolejnych 20 lat, znacząco spadnie podaż pracowników w wieku produkcyjnym – największe rezerwy są właśnie wśród przedstawicieli 50+.

Eksperci zwracają uwagę, że Polska ma jeden z najniższych wskaźników zatrudniania osób w przedziale wiekowym 55–64 lata. 

„Coraz więcej podmiotów na świecie decyduje się na dostosowanie miejsc pracy do potrzeb pracowników starszych lub na przykład na specjalne programy stażowe dla osób powyżej 50. roku życia. Wśród takich przedsiębiorstw znajdziemy między innymi Harvard Business School, Goldman Sachs czy Bloomberg. Starają się również dbać o kulturę i higienę pracy, odpowiednią aranżację przestrzeni w biurze, by starszym pracownikom było wygodnie i komfortowo, czy organizację szkoleń i spotkań integracyjnych zespołów” – mówi w rozmowie z gazetą Zuzanna Mikołajczyk, członek zarządu Mikomax Smart Office.

red. hd

Źródło: Dział Informacji KK

 

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę