Porty dają pracę

227 tys. miejsc pracy, czyli 1,6 proc. całego rynku pracy w Polsce generują porty morskie – wynika z raportu „Polskie porty morskie jako biegun rozwoju gospodarczego kraju i regionów lokalizacji”, którego wyniki omawia „Dziennik Bałtycki”. Dokument przygotowała firma Actia Forum na zlecenie BCT – Bałtyckiego Terminala Kontenerowego w Gdyni we współpracy z Radą Interesantów Portu Gdynia.

Raport uwzględnia zarówno największe, jak i mniejsze polskie porty – Gdańsk, Gdynię, Szczecin, Świnoujście, Elbląg, Kołobrzeg, Darłowo, Ustkę, Władysławowo czy Hel. Z dokumentu wynika, że sektor portowy w Polsce obejmuje 3,5 tys. przedsiębiorstw, a razem z firmami kooperującymi – około 43 tys. firm. Jedna osoba zatrudniona bezpośrednio w porcie „daje pracę” sześciu osobom w swoim otoczeniu i kolejnym trzydziestu trzem w przemyśle lub transporcie.

Porty generują 1,6 proc. polskiego PKB oraz znaczną część przychodów budżetu państwa (blisko 20 mld zł rocznie z tytułu podatków PIT i VAT, cła i akcyzy) i samorządów, na terenie których działają (185 mln zł rocznie z tytułu podatku od nieruchomości).

Autorem raportu o polskich portach morskich, który omawia „Dziennik Bałtycki”, jest dr hab. Maciej Matczak z Akademii Morskiej w Gdyni.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę