Porozumienie związkowców i pracodawcy w czterech pomorskich szpitalach

Gwarancja zachowania obecnych warunków pracy i płacy przez 15 miesięcy oraz możliwość zwolnienia z pracy maksymalne 1 proc. pracowników (czyli około 30 osób z 3 tysięcy zatrudnionych) – to najważniejsze punkty porozumienia zawartego przez pracodawcę i organizacje związkowe z czterech pomorskim szpitali: gdyńskich Wincentego a Paulo oraz imienia PCK w Redłowie, a także szpitala w Wejherowie oraz Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Przypomnijmy, że wszystkie te placówki zostały niedawno połączone w jeden podmiot – spółkę Szpitale Wojewódzkie, zarejestrowaną w Gdyni. Niewykluczone, że firma zmieni wkrótce nazwę na Szpitale Pomorskie.

O zawarciu porozumienia poinformowało na swojej stronie internetowej Radio Gdańsk. Negocjacje szczegółów zajęły związkowcom i dyrekcji kilka miesięcy. Pracownikom nie udało się wywalczyć gwarancji zatrudnienia w dotychczasowych lokalizacjach. Pracodawca zobowiązał się jednak opłacać dojazdy do pracy tym pracownikom, którzy w wyniku połączenia szpitali będą musieli zmienić miejsce wykonywania pracy.

Podpisanie porozumienia nie rozwiązało jednak wszystkich wątpliwości pracowników łączonych szpitali. Likwidacji swojej placówki obawiają się przede wszystkim zatrudnieni w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę