Popielec i Wielki Post: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

Środa Popielcowa (Popielec) − w kalendarzu liturgicznym jest pierwszym dniem czterdziestodniowego Wielkiego Postu trwającego do Wielkanocy, która w roku 2019 przypada na 21 kwietnia. Środa Popielcowa wypada między 5 lutego, a 10 marca. W tym roku przypada ona wyjątkowo późno, bo w środę 6 marca. Wielkanoc w tym roku bowiem obchodzić będziemy 21 kwietnia.

W Kościele katolickim kapłan posypuje głowy wiernych popiołem na znak pokuty i mówi: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Popiół pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

Fałat_Julian,_Popielec

Popielec, obraz Juliana Fałata z 1881 roku / Wikimedia Commons

 

W Mszale Rzymskim jest mowa o czterdziestodniowym okresie pokuty, który przygotowuje do Misterium Paschalnego Chrystusa.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły, czyli spożycie trzech posiłków, ale tylko jednego do syta. Niedozwolone jest spożywanie potraw mięsnych. Obrzęd posypania głów popiołem symbolizuje skruchę oraz gotowość do pokuty, a jednocześnie przypomina o przemijaniu życia doczesnego.

W okresie Wielkiego Postu Kościół zachęca do podjęcia dobrowolnych wyrzeczeń. W liturgii pojawia się kolor fioletowy.

Tradycyjne nazwy niedziel wielkiego postu to: Wstępna – łac. Invocavit, Sucha – łac. Reminiscere, Głucha – łac. Oculi, Środopostna – łac. Laetare, Czarna – łac. Judica i Palmowa – łac. Palmarum. Za początek postu w Kościele katolickim przyjęto szóstą niedzielę przed Wielkanocą. Ponieważ niedziele wyłączone są z postu, aby zachować 40 dni pokutnych jego początek przypada jednak na środę.

Wielki post w Kościele jest traktowany jako czas pokuty i nawrócenia. Jego zaleceniami są post, jałmużna i modlitwa. W okresie wielkiego postu z kościoła znikają kwiaty przy ołtarzu, nastrój pokuty podkreśla skromniejszy wystrój świątyni. Kolorem liturgicznym jest fiolet, a w czwartą niedzielę (Laetare) róż. Ważnym elementem obecnym w kościele oraz w życiu parafian jest śpiewanie pieśni pokutnych, mówiących o nawróceniu i chrzcie oraz pasyjnych pieśni wielkopostnych, takich jak Wisi na krzyżu, Ludu mój ludu, Jezu Chryste Panie miły, podczas nabożeństw pasyjnych: Gorzkich Żalów i Drogi Krzyżowej.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę